Bloomberg. 2022 թվականին կարող է «շատ բան այնպես չգնալ»
Տնտեսագետների մեծ մասն ակնկալում է, որ 2022 թվականին համաշխարհային տնտեսությունը կաճի, սակայն նրանց կանխատեսումները կարող են սխալ լինել։ ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշում է Bloomberg գործակալությունը։
«Կանխատեսողների մեծամասնությունն ակնկալում է տնտեսության վստահ վերականգնում, գների իջեցում, կառավարությունների հրաժարում արտակարգ դրամավարկային քաղաքականությունից: Ի՞նչը կարող է այնպես չգնալ: Շատ բան»,- գրում է գործակալությունը։
Հրապարակման հեղինակները հատուկ ուշադրություն են դարձնում կորոնավիրուսային համավարակի եւ omicron շտամի տարածմանը։ «Հավանաբար, ավելի վարակիչ, քան իր նախորդները, այն նաեւ կարող է ավելի քիչ վտանգավոր լինել: Սա կօգնի մոլորակին վերադառնալ մի կետի, որը նման է սովորական իրավիճակին մինչեւ համավարակի բռնկումը, այսինքն՝ ծառայությունների նկատմամբ ծախսերի ավելացում»:
Ըստ կանխատեսումների՝ տնտեսական աճը կարող է կազմել 5,1%։ Իսկ եթե նոր շտամն ավելի վարակիչ ու վտանգավոր դառնա, ապա համաշխարհային տնտեսության աճը կդանդաղի մինչեւ 4,2%։
«Ռուսաստանի եւ Ուկրաինայի միջեւ հարաբերությունների լարվածությունը կարող է հանգեցնել գազի գնի բարձրացման։ Իսկ կլիմայի փոփոխության հետեւանքով առաջացած բնական աղետները կարող են հանգեցնել պարենային ապրանքների գների հետագա աճին»,- շարունակում է գործակալությունը։
ԱՄՆ Դաշնային պահուստային համակարգի կողմից բազային տոկոսադրույքի բարձրացումը կարող է խնդիրներ առաջացնել զարգացող շուկաների համար, ասված է հրապարակման մեջ: Սովորաբար նման աճն ամրապնդում է դոլարը եւ առաջացնում կապիտալի փախուստ այս շուկաներից:
Չինաստանում էներգետիկ ռեսուրսների պակասի հետ կապված խնդիրները հաջորդ տարի այդքան սուր չեն լինի։ Սակայն մնացած խնդիրները կմնան։ Այնուամենայնիվ, փորձագետները 2022 թվականին Չինաստանի տնտեսության աճը կանխատեսում են 5,7%։
Եվրոպական առաջնորդների համերաշխությունը եւ Եվրոպական կենտրոնական բանկի քաղաքականությունն օգնել են Եվրոպային հաղթահարել COVID-19 համավարակի հետեւանքները, սակայն այս գործոնների նշանակությունը հաջորդ տարի կարող է նվազել։
Աշխարհաքաղաքականությունը նույնպես ազդեցություն կունենա համաշխարհային տնտեսության վրա, նշում են հեղինակները։ Թայվանի շուրջ ցանկացած սրացում կարող է առաջացնել այլ համաշխարհային տերությունների, այդ թվում՝ Միացյալ Նահանգների արձագանքը, գրում են նրանք։ «Գերտերությունների միջեւ պատերազմն ամենավատ տարբերակն է։ Սակայն այլ սցենարներ ներառում են պատժամիջոցների սահմանում, ինչը կսառեցնի հարաբերությունները աշխարհի երկու խոշորագույն տնտեսությունների միջեւ, հնարավոր է նաեւ կիսահաղորդիչների արտադրության փլուզում Թայվանում. այս ոլորտը կարեւորագույն նշանակություն ունի համաշխարհային արտադրության համար՝ սմարթֆոններից մինչեւ ավտոմեքենաներ»,- նշում է գործակալությունը:
«2020 թվականին համավարակի հետեւանքով տուժած տնտեսություններում իրավիճակն ավելի վատ էր, քան կանխատեսում էր որեւէ տնտեսագետ։ 2021-ին վիճակն այլ էր: Շատ երկրներում տնտեսության վերականգնումը զարմանալիորեն արագ է ընթացել։ Սա օգտակար հիշեցում է առ այն, որ հաջորդ տարի ինչ-որ բան կարող է ճիշտ գնալ»,- ասված է հրապարակման մեջ:

Bloomberg: в 2022 году «многое может пойти не так»
Большинство экономистов ожидают роста мировой экономики в 2022 году, но их прогнозы могут оказаться ошибочными. По сообщению ТАСС, об этом говорится в материале агентства Bloomberg.
«Большинство прогнозистов ожидают уверенного восстановления экономики, снижения цен, отхода правительств от чрезвычайной монетарной политики. А что может пойти не так? Многое»,- пишет агентство.
Особое внимание авторы публикации обращают на пандемию коронавируса и распространение омикрон-штамма. «Вероятно, более контагиозный, чем его предшественники, он может оказаться и менее опасным. Это поможет миру вернуться к чему-то, напоминающему нормальную ситуацию до начала пандемии, то есть росту расходов на услуги».
Cогласно прогнозам, экономический рост может составить 5,1%. Если же новый штамм окажется более контагиозным и опасным, то рост мировой экономики замедлится до 4,2%.
«Напряженность в отношениях между Россией и Украиной могут привести к росту цен на газ. А природные катаклизмы, вызванные изменениями климата, могут привести к дальнейшему росту цен на продовольствие»,- продолжает агентство.
Повышение базовой процентной ставки Федеральной резервной системой США может означать неприятности для развивающихся рынков, говорится в материале. Обычно такое повышение укрепляет доллар и вызывает бегство капитала с этих рынков.
В Китае проблемы с нехваткой энергетических ресурсов должны стать менее острыми в будущем году. Но другие проблемы останутся. Тем не менее, специалисты прогнозируют рост экономики Китая в 2022 году на 5,7%.
Солидарность европейских лидеров и политика Европейского центрального банка помогли Европе справиться с последствиями пандемии COVID-19, но в следующем году значение этих факторов может уменьшиться.
Геополитика также окажет свое влияние на мировую экономику, указывают авторы. Любая эскалация вокруг Тайваня может вызвать реакцию других мировых держав, включая США, пишут они. «Война между сверхдержавами - это худщий вариант. Но другие сценарии развития событий включают введение санкций, которые заморозят отношения между двумя крупнейшими экономиками мира, и крах производства полупроводников на Тайване, что имеет важнейшее значение для мирового производства - от смартфонов до автомобилей»,- отмечает агентство.
«В 2020 году ситуация в экономиках, охваченных пандемией, оказалась хуже, чем предсказывал любой экономист. В 2021 году было по-другому. Во многих странах восстановление экономики было на удивление быстрым. Это служит полезным напоминанием, что что-то может пойти в следующем году правильно»,- говорится в материале.