Զբոսաշրջության ոլորտի եկամուտներն այս տարի կարող են կրճատվել $1 տրիլիոնով
Աշխարհում զբոսաշրջության ոլորտի եկամուտներն ընթացիկ տարվա արդյունքներով կարող են նվազել $1 տրիլիոնով՝ համեմատած COVID-19-ին նախորդած ցուցանիշի հետ:
ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին այսօր տեղեկացրել է ՄԱԿ-ի Զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպությունը:
«2021 թվականին եկամուտները միջազգային զբոսաշրջությունից կարող են հասնել $700-800 միլիարդի. սա փոքր-ինչ բարելավում է 2020 թվականի համեմատ, սակայն 2019 թվականին գրանցված $1.7 տրիլիոն ցուցանիշի կեսից պակաս է։ Զբոսաշրջության տնտեսական ներդրումը 2021 թվականին գնահատվում է $1.9 տրիլիոն, ինչը զգալիորեն ցածր է մինչհամավարակային $3,5 տրիլիոնից»,- նշել են կազմակերպությունում:
Սպասվում է, որ այլ երկրներ մեկնող զբոսաշրջիկների թիվը 70-75%-ով ավելի քիչ կլինի, քան 2019 թվականին, այսինքն՝ մինչեւ համավարակը։
«Միջազգային զբոսաշրջության անվտանգ վերսկսումը կշարունակի մեծապես կախված լինել երկրների համակարգված պատասխան գործողություններից՝ ճամփորդությունների սահմանափակումների, անվտանգության եւ հիգիենայի արձանագրությունների եւ արդյունավետ հաղորդակցությունների առումով, որոնք կօգնեն վերականգնել սպառողների վստահությունը: Սա հատկապես կարեւոր է այն ժամանակ, երբ որոշ տարածաշրջաններում վարակման դեպքերի թիվն աճում է, իսկ աշխարհի տարբեր մասերում  COVID-19-ի նոր տարբերակներ են ի հայտ գալիս»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

Доходы туристического сектора в этом году могут сократиться на $1 трлн
Доходы туристического сектора в мире по итогам текущего года могут сократиться на $1 трлн по сравнению с показателем, который предшествовал пандемии COVID-19.
Как передает ТАСС, об этом сообщила сегодня Всемирная туристская организация ООН.
«В 2021 году доходы от международного туризма могут достичь $700-800 млрд, что является небольшим улучшением по сравнению с 2020 годом, но составляет менее половины от $1.7 трлн, зафиксированных в 2019 году. Экономический вклад туризма оценивается в $1.9 трлн в 2021 году, что значительно ниже значения в $3,5 трлн до пандемии»,- отметили в организации.
Ожидается, что число туристов, путешествующих в другие страны, будет на 70-75% ниже показателя за 2019 год, то есть до пандемии.
«Безопасное возобновление международного туризма будет по-прежнему во многом зависеть от скоординированных ответных действий стран с точки зрения ограничений на поездки, согласованных протоколов безопасности и гигиены и эффективных коммуникаций, которые помогут восстановить доверие потребителей. Это особенно важно в тот момент, когда в некоторых регионах растет число случаев заражения, а в разных частях мира появляются новые варианты COVID-19»,- говорится в сообщении.