ԱՄՆ Աշխատանքի նախարարության տվյալներով՝ հոկտեմբերին սպառողական գները տարեկան կտրվածքով աճել են 6,2%-ով։Ինչպես գրում է The Bell-ը՝ վկայակոչելով Bloomberg-ը, գնաճի այս ցուցանիշը կանխատեսվածից (5,9%) բարձր է, իսկ վերջին անգամ նման աճ գրանցվել է 1990 թվականին։ Սեպտեմբերի նկատմամբ գների աճը հասել է 0,9%-ի՝ կանխատեսվող 0,6%-ի փոխարեն։Գնաճի շարժիչ ուժն է դարձել էներգակիրների (30%) եւ օգտագործված մեքենաների (26,4%) գների զգալի աճը։ Իսկ պարենային ապրանքների գներն ավելացել 5,3%-ով։«Այս դինամիկան արտացոլում է գների աճը լայն ճակատում եւ ավելացնում աճող գնաճային ճնշումների վկայությունները, քանի դեռ արտադրողներն ավելացած ծախսերը տեղափոխում են սպառողների վրա»,- նշում է գործակալությունը:Դաշնային պահուստային համակարգի (FRS) նախագահ Ջերոմ Փաուելը եւ ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Ջանեթ Յելենը շարունակում են մնալ այն կարծիքին, որ գների ճնշումը ժամանակավոր է եւ կապված է համավարակի հետ: 08.11.2021 | 09:23 $1․2 տրիլիոն. «նման ներդրումներ լինում են սերունդը մեկ անգամ» ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը նախօրեին հայտարարել է, որ իր առաջնահերթությունը երկրում գնաճի դեմ պայքարն է։ «Այսօրվա գնաճի հաշվետվությունը վկայում է վերջին մեկ ամսվա ընթացքում գների աճի մասին։ Գնաճը հարվածում է ամերիկացիների գրպանին, եւ իմ ամենակարեւոր առաջնահերթությունն այս միտումի ուղղությունը փոխելն է»,- Բայդենի խոսքերն է մեջբերում Finmarket-ը: Նա նաեւ կոչ է արել Դաշնային առեւտրային հանձնաժողովին շուկայական սպեկուլյացիաների դեպքում միջոցներ կիրառել: Tweet Դիտում՝ 5030

По данным Министерства труда США, потребительские цены в октябре в годовом выражении выросли на 6,2%. Как пишет The Bell со ссылкой на Bloomberg, такой уровень инфляции выше прогнозов (5,9%), а в последний раз наблюдался в 1990 году. Рост цен к сентябрю достиг 0,9% по сравнению с прогнозными 0,6%. Драйвером инфляции стало сильно подорожавшие энергоносители (30%) и подержанные автомобили (26,4%). Цены на продукты питания выросли на 5,3%.«Такая динамика отражает рост цен на широком фронте и добавляет свидетельств растущего инфляционного давления по мере того, как производители перекладывают выросшие издержки на потребителей»,- отмечает агентство. Руководитель Федеральной резервной системы (ФРС) Джером Пауэлл и министр финансов США Джанет Йеллен продолжают придерживаться мнения, что ценовое давление временное и связано с пандемией. 08.11.2021 | 09:23 $1.2 трлн։ «такие инвестиции бывают лишь один раз за поколение» Президент США Джо Байден заявил накануне, что его приоритетом является борьба с инфляцией в стране. «Сегодняшний отчет об инфляции говорит о росте цен за последний месяц. Инфляция бьет по карманам американцев, и важнейший для меня приоритет - изменить направление этой тенденции»,- приводит слова Байдена Finmarket.ru. Он также призвал Федеральную торговую комиссию предпринимать меры при возникновении ситуаций с рыночными спекуляциями. Tweet Просмотры 5007