Աշխարհի առաջատար ավտոարտադրողները նախատեսում են մինչեւ 2030 թվականը ծախսել $515 մլրդ էլեկտրամոբիլների եւ մարտկոցների վրա՝ հասնելու տարբեր երկրների կողմից սահմանված ածխածնի արտանետումների կրճատման ավելի խիստ նպատակներին եւ անցնել բացառապես էլեկտրամոբիլների արտադրությանը, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով Reuters-ը:Մոտ երեք տարի առաջ նման ներդրումների ծավալն, ըստ գործակալության, գնահատվում էր $300 մլրդ: Այս ոլորտում առաջատարը գերմանական Volkswagen ավտոարտադրողն է, որն առաջիկա տասնամյակում մտադիր է գրեթե $110 մլրդ ծախսել էլեկտրամոբիլների եւ մարտկոցների վրա: Գերմանական ընկերությունների, ներառյալ՝ Daimler-ը եւ BMW-ն, միագումար ծախսերն այս ոլորտում մինչեւ 2030 թվականը կկազմեն $185 մլրդ: Ամերիկյան General Motors եւ Ford Motor հսկաները մինչեւ 2025 թվականը նախատեսում են ծախսել գրեթե $60 մլրդ էլեկտրամոբիլների մշակման եւ արտադրության վրա։ Չինաստանի ավտոմոբիլային ընկերություններն եվրոպացի եւ ամերիկացի գործընկերների աջակցությամբ հայտարարել են առաջիկա տասնամյակում էլեկտրամոբիլներում մինչեւ $100 մլրդ ներդրումների մասին: Այս հարցում հետ են մնում ճապոնական ավտոարտադրողները: Honda-ի, Toyota Motor-ի եւ Nissan-ի համատեղ պարտավորություններն այս ոլորտում հասնում են $40 միլիարդի: 15.03.2021 | 14:31 էլեկտրական ավտոմեքենաների գլոբալ շուկան՝ վերափոխման ճանապարհին Այս տարվա հունիսին Volkswagen-ը հայտարարել էր, որ նախատեսում է մինչեւ 2035 թվականը դադարեցնել ներքին այրման շարժիչներով մեքենաների արտադրությունը Եվրոպայում: Բացի այդ, մինչեւ նշված ժամկետն ընկերությունը մտադիր է այդ տարածաշրջանում ավելացնել էլեկտրամոբիլների մասնաբաժինը վաճառքների ընդհանուր ծավալում մինչեւ 70% եւ ստեղծել Եվրոպայում էլեկտրամոբիլների մարտկոցների արտադրության վեց գործարաններից բաղկացած ցանց:Մի շարք համաշխարհային առաջատար ավտոարտադրողներ արդեն հայտարարել են առաջիկա տարիներին էլեկտրական մեքենաների արտադրությանն անցնելու մասին։ Rolls-Royce-ը մտադիր է մինչեւ 2030 թվականն ամբողջությամբ անցնել էլեկտրամոբիլների արտադրությանը։ Ամերիկյան General Motors ավտոարտադրողն ակնկալում է մինչեւ 2035 թվականն անցնել մեծամասամբ էլեկտրական շարժիչներով մեքենաների արտադրությանը։ Առաջիկա տարիներին բրիտանական ավտոարտադրողները, ինչպիսիք են Jaguar Land Rover-ը, Bentley Motors-ը եւ Mclaren-ը, մտադիր են վերակողմնորոշվել նման ավտոմեքենաների արտադրության ուղղությամբ:Միջազգային էներգետիկ գործակալության կանխատեսմամբ՝ ներկայիս միտումները շարունակվելու դեպքում մինչեւ 2030 թվականն աշխարհի ճանապարհներին էլեկտրական ավտոմեքենաների թիվը, ներառյալ՝ ֆուրգոնները, բեռնատարները եւ ավտոբուսները, կհասնի 145 միլիոնի: Tweet Դիտում՝ 3659

Ведущие мировые автопроизводители планируют потратить к 2030 году $515 млрд на электромобили и аккумуляторы для достижения все более жестких целей по декарбонизации, устанавливаемых различными странами, и перехода на выпуск исключительно электрокаров, сообщает ТАСС со ссылкой на Reuters.Менее трех лет назад объем таких инвестиций, по данным агентства, оценивался в $300 млрд. Лидером в этой области выступает германский автоконцерн Volkswagen, который намерен израсходовать на электромобили и аккумуляторы в ближайшее десятилетие почти $110 млрд. Совокупные же затраты в этой сфере немецких компаний, в том числе Daimler и BMW, составят к 2030 году $185 млрд.Американские гиганты General Motors и Ford Motor планируют потратить до 2025 года почти $60 млрд на разработку и производство электромобилей. Автомобилестроительные компании из Китая при содействии европейских и американских партнеров объявили о вложениях в электрокары в ближайшее десятилетие до $100 млрд. Отстают в этом отношении японские компании. Совокупные обязательства Honda, Toyota Motor и Nissan в этой сфере достигают $40 млрд. 15.03.2021 | 14:31 Мировой рынок электромобилей перестраивается В июне компания Volkswagen заявила, что планирует прекратить производство автомобилей с двигателями внутреннего сгорания в Европе к 2035 году. Кроме того, к 2030 году компания намерена увеличить долю электромобилей в общем объеме продаж в этой части света до 70% и создать в Европе сеть из шести заводов по производству батарей для электромобилей.Целый ряд ведущих мировых автопроизводителей уже объявил о переходе в ближайшие годы на выпуск электромобилей. Полностью перейти на производство электромобилей к 2030 году намерена компания Rolls-Royce. Перейти к 2035 году по большей части на выпуск машин с электродвигателями рассчитывает, в частности, американская автомобилестроительная компания General Motors. В ближайшие годы переориентироваться на производство таких транспортных средств намерены и такие британские автопроизводители, как Jaguar Land Rover, Bentley Motors и Mclaren.По прогнозам Международного энергетического агентства, при сохранении нынешних тенденций количество электромобилей, включая фургоны, грузовики и автобусы, на дорогах мира достигнет 145 млн к 2030 году. Tweet Просмотры 3671