էլեկտրական ավտոմեքենաների գլոբալ շուկան՝ վերափոխման ճանապարհին
Մրցակիցները սկսում են դուրս մղել ամերիկյան Tesla-ին գլխավոր շուկաներից՝ այլ խոշոր ավտոարտադրողների կողմից էլեկտրական ավտոմեքենաների մրցակցող մոդելներն առաջ մղելու ֆոնին, գրում է Finmarket-ը՝ վկայակոչելով The Wall Street Journal-ը (WSJ)։
ԱՄՆ-ում շուկայի մասնաբաժինը Tesla-ից սկսում է հետ վերցնել Ford Motor-ը, որը վերջերս գործարկեց իր առաջին էլեկտրական քրոսովերը՝ Mustang Mach-E-ն: Եվրոպայում՝ էլեկտրական ավտոմեքենաների աշխարհի խոշորագույն շուկայում, գերմանական Volkswagen-ն անցած տարի առաջ անցավ Tesla-ին: Մնացած շուկաներում, ինչպիսին է, օրինակ՝ Ասիան, Tesla-ն դեռեւս պահպանում եւ նույնիսկ ավելացնում է իր մասնաբաժինը:
Ըստ Motor Intelligence վերլուծական գործակալության՝ բարձր գնահատանքի արժանացած Mustang Mach-E-ն կազմել է անցած ամիս ԱՄՆ-ում մատակարարվող ամբողջ էլեկտրական տրանսպորտային միջոցների 12%-ը: Միաժամանակ, Tesla-ի մասնաբաժինը փետրվարին կրճատվեց մինչեւ մոտ 69%՝ նախորդ ամբողջ տարվա 79%-ի համեմատ:
Արեւմտյան Եվրոպայում գնորդները 2020-ին գրանցել են մոտ 98 հազ․ Tesla ավտոմեքենա, ինչը շուրջ 11%-ով պակաս է 2019 թ․ ցուցանիշից, մինչդեռ գրանցված էլեկտրական ավտոմեքենաների ընդհանուր թիվը կրկնապատկվել է: Շուկայում Tesla-ի մասնաբաժինը 2020-ին նվազել է մինչեւ մոտ 13%՝ նախորդ տարվա մոտ 31%-ի համեմատ:
«Վերջին տարիներին բազմիցս նշվել է, որ Tesla-ն կբախվի ուժեղ մրցակցության հետ: Այնպիսի ընկերություններ, ինչպիսիք են Volkswagen-ը եւ General Motors-ը (GM), միլիարդավոր դոլարներ են ներդնում իրենց էլեկտրական ավտոմեքենաների տեսականին ընդլայնելու համար: Tesla-ի շուկայական մասնաբաժնի կրճատումն ԱՄՆ-ում եւ Եվրոպայում կարող է վկայել այն մասին, որ մրցակցությունը սկսում է սրվել»,- գրում է WSJ-ն:
Ճապոնական Honda Motor ավտոարտադրողը նախատեսում է 2024-ին ԱՄՆ շուկայում ներկայացնել ամբողջությամբ էլեկտրական երկու քրոսովեր, ինչպես նաեւ շուտով կառաջարկի իր ամենահայտնի մոդելների հիբրիդային տարբերակները: Քրոսովերից մեկը կարտադրվի Honda, երկրորդը՝ Acura ապրանքանիշների ներքո: Երկու մոդելներն էլ կմշակվեն GM-ի հետ համատեղ: Սեպտեմբերին Honda-ն եւ GM-ը ստորագրեցին Հյուսիսային Ամերիկայում դաշինք ստեղծելու մտադրությունների մասին արձանագրություն, որը կարող է ներառել գնումների եւ տրանսպորտային ընդհանուր հարթակների բնագավառում համագործակցություն:
Անցած շաբաթ հաղորդվել էր, որ GM-ը մտադիր է ԱՄՆ-ում կառուցել էլեկտրական  ավտոմեքենաների համար մարտկոցների երկրորդ գործարանը՝ հարավկորեական LG Chem-ի հետ համագործակցությամբ։ Ընկերություններն Օհայոյի հյուսիս-արեւելքում կառուցում են $2,3 մլրդ արժողությամբ մարտկոցների գործարան: Ակնկալվում է, որ այն կսկսի գործել հաջորդ տարի եւ ապագայում կարտադրի տարեկան հարյուր հազարավոր մարտկոցներ էլեկտրական ավտոմեքենաների համար:
WSJ-ն գրում է, որ, չնայած մրցակիցներին հաջողվել է ներխուժել որոշ շուկաներ, Tesla-ի բիզնեսը շարունակում է աճել: Անցած տարի ընկերությունն ամբողջ աշխարհում վաճառել է գրեթե կես միլիոն ավտոմեքենա, ինչն ավելի քան մեկ երրորդով գերազանցում է 2019-ի ցուցանիշը, եւ նպատակ ունի արագացնել աճի տեմպերը 2021 թվականին:
2020-ին Tesla-ի վաճառքները Ասիա-խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում գրեթե եռապատկվել են նախորդ տարվա հետ համեմատ՝ Շանհայի իր գործարանում արտադրության աճի ֆոնին: Այս պահանջարկի շնորհիվ Tesla-ի մասնաբաժինն էլեկտրական ավտոմեքենաների համաշխարհային վաճառքների ծավալում մնացել է անփոփոխ եւ անցած տարի կազմել շուրջ 22%:

Мировой рынок электромобилей перестраивается
Конкуренты начинают вытеснять американскую Tesla Inc. с важнейших рынков на фоне продвижения другими крупными автопроизводителями конкурирующих моделей электромобилей, пишет Finmarket.ru cо ссылкой на The Wall Street Journal
В США долю рынка у Tesla отвоевывает Ford Motor Co., недавно выпустившая свой первый электрический кроссовер Mustang Mach-E. В Европе, на крупнейшем в мире рынке электрокаров, германский автоконцерн Volkswagen AG обогнал Tesla в прошлом году. На других рынках, таких как Азия, Tesla пока сохраняет и даже наращивает свою долю.
На долю Mustang Mach-E, получившего восторженные отзывы, пришлось 12% всех полностью электрических транспортных средств, поставленных в США в прошлом месяце, свидетельствуют данные аналитического агентства Motor Intelligence. При этом доля Tesla на рынке сократилась до примерно 69% в феврале с примерно 79% за весь прошлый год.
Покупатели в Западной Европе в 2020 году зарегистрировали около 98 тыс. машин Tesla, что примерно на 11% ниже показателя 2019 года, тогда как общее количество зарегистрированных электромобилей выросло более чем вдвое. Доля Tesla на рынке снизилась до примерно 13% в 2020 году с примерно 31% годом ранее.
«В последние годы неоднократно говорилось о том, что Tesla столкнется с ужесточением конкуренции. Такие компании, как Volkswagen и General Motors Co., вкладывают миллиарды долларов для расширения своих линеек электромобилей. Сокращение рыночной доли Tesla в США и в Европе может свидетельствовать о том, что конкурентная борьба начинает усиливаться»,- отмечает WSJ.
Японский автопроизводитель Honda Motor Co. планирует в 2024 модельном году вывести на американский рынок два полностью электрических кроссовера, а также вскоре предложит гибридные версии своих самых популярных моделей. Один из кроссоверов будет выпускаться под маркой Honda, второй - под маркой Acura. Обе модели будут разработаны в партнерстве с GM. В сентябре Honda и GM подписали протокол о намерениях по созданию альянса в Северной Америке, который может включать сотрудничество в области закупок и общих транспортных платформ.
На прошлой неделе сообщалось, что GM планирует построить второй завод по выпуску аккумуляторов для электромобилей в США в сотрудничестве с южнокорейской LG Chem Ltd. Компании уже строят завод по выпуску аккумуляторов стоимостью $2,3 млрд на северо-востоке Огайо. Предприятие должно начать работу в следующем году и в будущем будет выпускать аккумуляторы для сотен тысяч электромобилей в год.
Хотя конкурентам и удалось пробиться на некоторые рынки, бизнес Tesla продолжает расти, пишет WSJ. В прошлом году компания продала почти полмиллиона автомобилей по всему миру, что более чем на треть превышает показатель 2019 года, и она намерена ускорить темпы роста в 2021 году.
В 2020 году продажи Tesla в Азиатско-Тихоокеанском регионе выросли почти в три раза по сравнению с предыдущим годом на фоне увеличения производства на ее заводе в Шанхае. Благодаря этому спросу доля Tesla в общемировом объеме продаж электромобилей осталась практически неизменной и составила около 22% в прошлом году.