Թուրքական լիրան ռեկորդային ցածր մակարդակի է հասել այն բանից հետո, երբ նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը նախօրեին պաշտոններից հեռացրել է Թուրքիայի Կենտրոնական բանկի երկու փոխնախագահներին, հաղորդում է Forbes ամսագրի ռուսաստանյան հանդեսը՝ վկայակոչելով Financial Times-ը (FT):Պաշտոնանկությունների մասին Թուրքիայի նախագահի հրամանագիրը հրապարակվել է հոկտեմբերի 13-ի երեկոյան՝ Կենտրոնական բանկի նախագահ Շահափ Քավջիօղլուի հետ Էրդողանի հանդիպումից հետո: Հոկտեմբերի 14-ի առավոտյան լիրան ընկել է 1%-ով՝ մինչեւ 9,19 թուրքական լիրա մեկ դոլարի դիմաց: 2018 թվականի սկզբից թուրքական արժույթը դոլարի նկատմամբ կորցրել է իր արժեքի 59%-ը, նշում է FT-ն:Էրդողանի կողմից աշխատանքից ազատվածների թվում է Ուգուր Նամիկ Քուչուկը, որը Կենտրոնական բանկի դրամավարկային քաղաքականության կոմիտեի յոթ անդամներից միակն էր, ով դեմ էր անցած ամիս տոկոսադրույքի իջեցմանը, նշել են պարբերականի աղբյուրները:Թուրքիայի Կենտրոնական բանկի մեկ այլ պաշտոնանկ արված տեղակալը Սեմիհ Տյումենն է, որը համարվում էր ԿԲ ներկայիս ղեկավարի փոխարինողի հավանական թեկնածուն, գրում է FT-ն: Reuters-ն անցած շաբաթ հաղորդել էր, որ Էրդողանը կորցրել էր վստահությունը Քավջիօղլուի նկատմամբ: 20.03.2021 | 21:53 Էրդողանն աշխատանքից ազատել է Թուրքիայի ԿԲ նախագահին 2019 թվականի կեսերից Թուրքիայի նախագահը երեք անգամ պաշտոնանկ է արել Կենտրոնական բանկի ղեկավարին: Վերջին անգամ դա տեղի է ունեցել 2021 թվականի մարտին, երբ կարգավորիչը բարձրացրել էր հիմնական տոկոսադրույքը 2 տոկոսային կետով՝ 17%-ից մինչեւ 19%: Այնուհետեւ Քավջիօղլուն նշանակվել էր ԿԲ նախագահի պաշտոնում: Tweet Դիտում՝ 4739

Турецкая лира упала до рекордно низкого уровня после того, как президент Реджеп Тайип Эрдоган снял с должности двух заместителей главы Центрального банка Турции, сообщает российское издание Forbes со ссылкой на Financial Times (FT).Указ президента Турции об увольнениях был опубликован вечером 13 октября после встречи Эрдогана с управляющим ЦБ Шахапом Кавджиоглу. Утром 14 октября лира упала на 1% - до 9,19 турецкой лиры за $1. С начала 2018 года турецкая валюта потеряла 59% своей стоимости по отношению к доллару, отмечает FT.Среди уволенных Эрдоганом оказался Угур Намик Кучук - единственный из семи членов комитета по денежно-кредитной политике ЦБ, выступивший против снижения ставки в прошлом месяце, рассказали изданию два осведомленных человека.Другим уволенным заместителем главы ЦБ Турции стал Семих Тюмен, которого считали возможным кандидатом на смену действующему главы регулятора, пишет FT. На прошлой неделе Reuters сообщил, что Эрдоган потерял доверие к Кавджиоглу. 20.03.2021 | 21:53 Эрдоган отправил в отставку главу ЦБ Турции С середины 2019 года президент Турции трижды увольнял главу Центробанка. Последний раз это произошло в марте 2021 года, когда регулятор поднял ключевую ставку на 2 п. п. - с 17% до 19%. Тогда на этот пост был назначен Кавджиоглу. Tweet Просмотры 4740