Ռուսաստանի ԿԲ-ն խոչընդոտ չի տեսնում թվային ռուբլու ներդրման համար
Ռուսաստանի Բանկը (ԿԲ) խոչընդոտ չի տեսնում թվային ռուբլու ներդրման համար, կսկսի փորձարկել այն 2022 թվականի հունվարին, ինչպես նախապես պլանավորված էր, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով կարգավորիչի հաղորդագրությունը:
«Ռուսաստանի Բանկը նախատեսում է սկսել թվային ռուբլու հարթակի նախատիպի փորձարկումը 2022 թվականի հունվարից, ինչպես պլանավորված էր այս գարնանը հրապարակված հայեցակարգով: Ներկայումս հարթակն ակտիվորեն մշակվում է: Առայժմ մենք որեւէ խոչընդոտ չենք տեսնում թվային ռուբլու ներդրման համար»,- Կենտրոնական բանկի նախագահի առաջին տեղակալ Օլգա Սկորոբոգատովայի խոսքերն է մեջբերում ԿԲ մամուլի ծառայությունը:
Ըստ Կենտրոնական բանկի՝ փորձարկումը տեղի կունենա մի քանի փուլով եւ նախատեսում է տարբեր սցենարներ ու տարբեր տեսակի գործարքներ: Այս փորձնական արդյունքների հիման վրա կմշակվի թվային ռուբլու ներդրման ճանապարհային քարտեզը, ինչպես նաեւ կիրականացվեն օրենսդրական անհրաժեշտ փոփոխություններ:
«Թվային ռուբլու հարթակը վճարային նոր ենթակառուցվածք է՝ եզակի իր որակներով եւ գործառույթներով: Սա Ռուսաստանի Բանկի առանցքային նախագծերից մեկն է: Այդ իսկ պատճառով արդեն այսօր մենք այն ներառել ենք 2030 թվականի ռազմավարության մեջ»,- ընդգծել են ԿԲ-ում:
Նշվում է, որ Ռուսաստանի Բանկի կողմից թողարկվող թվային ռուբլու՝ փողերի երրորդ ձեւի  գործարկումը կդառնա մինչեւ 2030 թվականը թվայնացման բնագավառում առանցքային նախագծերից մեկը։

ЦБ России не видит препятствий для внедрения цифрового рубля
Банк России (ЦБ) не видит препятствий для внедрения цифрового рубля, начнет его тестировать в январе 2022 года, как и планировалось ранее, передает ТАСС со ссылкой на сообщении регулятора.
«Банк России планирует начать тестирование прототипа платформы цифрового рубля с января 2022 года, как и запланировано концепцией, которую мы опубликовали весной этого года. В настоящее время идет активная разработка платформы. Пока мы не видим никаких препятствий к внедрению цифрового рубля»,- приводит пресс-служба ЦБ слова первого зампреда регулятора Ольги Скоробогатовой.
По данным ЦБ, тестирование будет проходить в несколько этапов и предусматривает разные сценарии и различные виды операций. По результатам этого пилотирования будет разработана дорожная карта по внедрению цифрового рубля, а также внесены необходимые поправки в законодательство.
«Платформа цифрового рубля - это новая платежная инфраструктура, уникальная по своим качествам и функциям. Это один из ключевых проектов Банка России. Именно поэтому мы внесли его в Стратегию-2030 уже сейчас»,- указывается в сообщении.
В Стратегии развития финансового рынка до 2030 года, представленной ЦБ и Минфином России, отмечается, что запуск цифрового рубля - третьей формы денег, выпускаемой Банком России, - станет одним из ключевых проектов в области цифровизации до 2030 года.