EY-ն պարզել է՝ երբ էլեկտրամոբիլները «կհաղթեն» ավանդական ավտոմեքենաներին
2033 թվականին էլեկտրամոբիլների համաշխարհային վաճառքները կարող են գերազանցել ավանդական ավտոմեքենաներինը՝ 5 տարի ավելի շուտ, քան նախապես սպասվում էր, քանի որ կարգավորման խստացումը եւ աճող հետաքրքրությունն ավելացնում են պահանջարկը տրանսպորտի էկոլոգիական տեսակների նկատմամբ:
Ինչպես հաղորդում է Finmarket-ը, այս մասին են վկայում Ernst & Young-ի (EY) նոր հետազոտության տվյալները:
Ըստ EY-ի նոր կանխատեսման՝ էլեկտրամոբիլների սպառումը կգերազանցի հանածո վառելիքով ավտոմեքենաներինը այնպիսի խոշորագույն շուկաներում, ինչպիսիք են Եվրոպան, Չինաստանը եւ ԱՄՆ-ը: Միաժամանակ, 2045 թվականին ավանդական ավտոմեքենաների վաճառքների մասնաբաժինը կկազմի համաշխարհային ավտոշուկայի 1%-ից պակաս:
Կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարում իշխանությունների խիստ միջոցները խթանում են պահանջարկի աճը Եվրոպայում եւ Չինաստանում: EY-ն ակնկալում է, որ ԵՄ-ն կդառնա առաջատարն էլեկտրամոբիլներին անցում կատարելու գործընթացում. ըստ կանխատեսման՝ այս տեսակի ավտոմեքենաների վաճառքները կգերազանցեն մյուս տեսակներինը արդեն 2028 թվականին: Չինաստանում դա տեղի կունենա 2033-ին, իսկ ԱՄՆ-ում՝ 2036-ին:
Դոնալդ Թրամփի նախագահության ընթացքում կարգավորման միջոցների մեղմացման պատճառով Միացյալ Նահանգները հետ են մնում առաջատար շուկաներից էլեկտրամոբիլներին անցում կատարելու առումով: Սպիտակ տան ներկայիս ղեկավար Ջո Բայդենը միացել է կլիմայի Փարիզյան համաձայնագրին եւ առաջարկել $174 մլրդ հատկացնել էլեկտրամոբիլներին անցումն արագացնելու համար: Նրա նախաձեռնությունը նախատեսում է այդ թվում երկրում կես միլիոն լիցքավորման կայանների տեղադրում:
«Մենք գտնում ենք, որ Բայդենի վարչակազմի կողմից ստեղծված կարգավորիչ միջավայրը մեծ ներդրում է, քանի որ այն մասշտաբային նպատակներ ունի»,- Bloomberg-ին ասել է EY-ի զարգացող տեխնոլոգիաների ղեկավար Ռենդի Միլերը: Սպառողների կողմից էլեկտրամոբիլների նկատմամբ հետաքրքրության աճը նույնպես նպաստում է պահանջարկի ավելացմանը: «Գնալով էլեկտրամոբիլների ավելի շատ մոդելներ են ի հայտ գալիս»,- նկատել է Միլերը:
EY փորձագետներն ակնկալում են, որ էլեկտրամոբիլների վաճառքի ծավալով Եվրոպան կմնա առաջատարը մինչեւ 2031 թվականը, երբ առաջին տեղում կհայտնվի Չինաստանը:

EY выявила сроки «победы» электромобилей над традиционными автомобилями
К 2033 году мировые продажи электромобилей могут превысить по объему продажи традиционных автомобилей - на 5 лет раньше, чем ожидалось первоначально, поскольку ужесточение регулирования и растущий интерес подогревают спрос на экологичные виды транспорта.
Как сообщает Finmarket.ru, об этом свидетельствуют данные нового исследования Ernst & Young (EY).
Согласно обновленному прогнозу EY, реализация электромобилей превысит продажи автомобилей, использующих ископаемые виды топлива в Европе, Китае и США - на крупнейших мировых авторынках. При этом к 2045 году на долю продаж традиционных автомобилей придется менее 1% мирового авторынка.
Жесткие меры властей для борьбы с изменениями климата стимулируют рост спроса в Европе и Китае. EY ожидает, что ЕС станет лидером перехода на электромобили: согласно прогнозу, продажи этих видов автомобилей превзойдут все остальные к 2028 году. В Китае это произойдет в 2033 году, а в США - в 2036 году.
США отстает по темпам перехода электромобили от других ведущих рынков в связи со смягчением регулирования в период, когда президентом страны был Дональд Трамп. Нынешний глава Белого дома Джо Байден присоединился к Парижскому климатическому соглашению и предложил выделить $174 млрд на ускорение перехода на электромобили. Его инициатива в том числе предусматривает установку полумиллиона зарядочных станций в стране.
«Мы считаем условия регулирования, созданные администрацией Байдена, крупным вкладом, поскольку у него масштабные цели»,- сказал руководитель EY в сфере перспективных технологий и мобильности Рэнди Миллер в интервью агентству Bloomberg. Увеличению спроса также способствует растущий интерес к электромобилям со стороны потребителей. «Появляется намного больше гораздо более привлекательных моделей электромобилей»,- отмечает Миллер.
Эксперты EY ожидают, что Европа останется лидером по объему продаж электромобилей до 2031 года, когда на первое место выйдет Китай.