Թրամփ․ Չինաստանն առնվազն $10 տրիլիոն է պարտք աշխարհի երկրներին
Չինաստանի իշխանությունները մոտ $10 տրիլիոն են պարտք աշխարհի երկրներին այն կորուստների համար, որոնք հասցվել են համաշխարհային հանրությանը Չինաստանում սկիզբ առած կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով։
ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփը՝ հունիսի 5-ին ելույթ ունենալով Հյուսիսային Կարոլինայի հանրապետականների համագումարում:
«Բոլոր երկրները պետք է միավորվեն եւ առնվազն $10 տրիլիոնի հաշիվ ներկայացնեն Չինաստանին՝ փոխհատուցելու համար այն կորուստները, որոնք պատճառել են չինացիները»,- ասել է Թրամփը՝ հավելելով, որ դա «նվազագույն շեմն է, եւ վնասը շատ ավելի մեծ է», քան իր կողմից նշած գումարը:
Նախկին նախագահը առաջարկել է նաեւ, որ աշխարհի բոլոր երկրները հրաժարվեն Չինաստանի առջեւ ունեցած իրենց պարտքային պարտավորություններից:

Трамп։ Китай должен странам мира как минимум $10 триллионов
Китайские власти должны странам мира порядка $10 трлн за те убытки, что понесло мировое сообщество из-за пандемии коронавируса, вспышка которого впервые была зафиксирована в КНР.
Как сообщает ТАСС, об этом заявил бывший президент США Дональд Трамп, выступая 5 июня на съезде республиканцев Северной Каролины.
«Все страны должны объединиться и выставить Китаю счет как минимум в $10 трлн, чтобы компенсировать те убытки, которые они причинили»,- сказал Трамп, добавив, что это «нижний порог, и ущерб намного больше» озвученной им суммы.
Бывший президент также предложил, чтобы все страны мира отказались от своих долговых обязательств перед КНР.