Citigroup-ը չի բացառում կրիպտոարժութային ծառայությունների գործարկումը
Citigroup-ը քննարկում է հաճախորդների համար կրիպտոարժութային ծառայությունների գործարկման հնարավորությունը՝ աճող պահանջարկի լույսի ներքո, Financial Times-ին ասել է բանկի արժութային բաժնի ղեկավար Իտայ Տակմանը:
Նրա խոսքով, վերջնական որոշում դեռ չի կայացվել, սակայն Citi-ն քննարկում է կրիպտոարժույթների առեւտրի եւ դրանցով գործարքների ֆինանսավորման հետ կապված ծառայություններ մատուցելու հնարավորությունը:
«Մենք չպետք է անտեսենք անվտանգության գործոնը: Եվ մենք գործի կանցնենք, երբ վստահ լինենք, որ կկարողանանք հաճախորդների համար ինչ-որ օգտակար բան ստեղծել՝ միաժամանակ ստանալով կարգավորիչների աջակցությունը»,- մենեջերի խոսքերն է մեջբերում Forbes-ի ռուսաստանյան հանդեսը:
Մարտին Citigroup-ն իր զեկույցում նշում էր, որ, չնայած «բիթքոինի առաջընթացի ճանապարհին առկա բազմաթիվ ռիսկերի եւ խոչընդոտների, կրիպտոարժույթը կարող է օպտիմալ կերպով դիրքավորվել համաշխարհային առեւտրի համար նախընտրելի արժույթ դառնալու համար»:
Տակմանը տեղեկացրել է, որ օգոստոսից ի վեր Citi-ն հաճախորդների լայն շրջանակից, ներառյալ ակտիվների խոշոր կառավարիչների, բիթքոինի նկատմամբ «շատ արագ» աճող հետաքրքրություն է նակատում: Մենեջերի խոսքով՝ նրանցից ոմանք խնդրել են բանկին հետազոտություն անցկացնել, իսկ մյուսները հետաքրքրված էին բանկի միջոցով մի շարք կրիպտոարժույթների առեւտուր իրականացնելու եւ դրանցով գործարքներ ֆինանսավորելու հնարավորությամբ:

Citigroup не исключает возможность запуска криптовалютных сервисов
Citigroup рассматривает возможность запуска криптовалютных сервисов для клиентов в свете растущего спроса, cообщил Financial Times глава глобального валютного отдела банка Итай Такман.
По его словам, решение пока не принято, но Citi обдумывает возможность предоставить клиентам услуги, связанные с торговлей, хранением и финансированием сделок с криптовалютами.
«Мы не должны делать ничего небезопасного. И мы примемся за дело, когда будем уверены, что сможем создать что-то полезное клиентам и получившее поддержку регуляторов»,- приводит слова менеджера российское издание журнала Forbes.
В марте Citigroup в своем отчете отмечала, что, несмотря на «множество рисков и препятствий, стоящих на пути прогресса биткоина, криптовалюта может быть оптимально позиционирована, чтобы стать предпочтительной валютой для глобальной торговли».
Такман сообщил, что с августа Citi наблюдает «очень быстрый» рост интереса к биткоинам у широкого круга клиентов, включая крупных управляющих активами. Некоторые из них, по его словам, просили банк провести исследование, а другие интересовались возможностью торговать рядом криптовалют через банк и финансировать сделки с ними.