Ղազախստանի ԿԲ-ն աշխատում է թվային տենգեի գործարկման ուղղությամբ
Ղազախստանի Ազգային բանկը նախատեսում է իրականացնել մանրածախ թվային արժույթի փորձնական նախագիծ, հաղորդում է Finmarket-ը՝ վկայակոչելով կարգավորիչի հաղորդագրությունը:
«Թվային տենգեն փողի նոր ձեւ է Ղազախստանում, որի թողարկումը կիրականացնի Ազգային բանկը: Թվային տենգեն նախատեսված չէ կանխիկ կամ անկանխիկ գումարները փոխարինելու համար, այլ կօգտագործվի դրանց հետ զուգահեռ: Թվային տենգեի գործարկումը կապահովի ազգային վճարային համակարգի հետագա զարգացումը եւ կնվազեցնի կախվածությունը կանխիկ հաշվարկներից»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:
Ներկայումս երկրի Ազգային բանկը համակողմանի ուսումնասիրություն է իրականացնում թվային արժույթների առավելությունների եւ ռիսկերի, դրանց թողարկման եւ տարածման, օգտագործման տեխնոլոգիայի, դրամավարկային քաղաքականության, ֆինանսական կայունության եւ վճարային ծառայությունների շուկայի վրա ազդեցության վերաբերյալ: Կարգավորիչն այս աշխատանքն իրականացնում է ֆինանսական շուկայի մասնակիցների, փորձագիտական համայնքի եւ միջազգային գործընկերների հետ միասին:
Տարվող աշխատանքի արդյունքների հիման վրա Ազգային բանկը կորոշի թվային տենգեի ներդրման անհրաժեշտությունը`տեխնոլոգիական ենթակառուցվածքների եւ ազգային թվային արժույթի կարգավորման հետ կապված հարցերի, ինչպես նաեւ սպառողների պաշտպանության պահանջներին համապատասխան:

ЦБ Казахстана проводит работу по внедрению цифрового тенге
Национальный банк Казахстана планирует реализовать пилотный проект по розничной цифровой валюте, передает Finmarket.ru cо ссылкой на сообщение регулятора.
«Цифровой тенге - это новая форма денег в Казахстане, эмиссию которых будет осуществлять Национальный банк. Цифровой тенге не призван заменить наличные или безналичные деньги, а будет использоваться параллельно. Внедрение цифрового тенге позволит обеспечить дальнейшее развитие национальной платежной системы и уменьшить зависимость от расчетов наличными»,- говорится в сообщении.
В настоящее время Национальный банк страны проводит всестороннее исследование преимуществ и рисков цифровых валют, способа их эмиссии и распространения, используемой технологии, влияния на денежно-кредитную политику, финансовую стабильность и рынок платежных услуг. Регулятор проводит эту работу совместно с участниками финансового рынка, экспертным сообществом и международными партнерами.
По итогам этой работы Национальный банк примет решение о необходимости внедрения цифрового тенге с требованиями к технологической инфраструктуре и регулированию вопросов, связанных с национальной цифровой валютой, а также защите прав потребителей.