Ղրիմը պահանջում է Կոլոմոյսկուց հատուցել «բանկային գործով» վնասը
Ղրիմի իշխանությունները հայց կներկայացնեն օլիգարխ Իգոր Կոլոմոյսկու դեմ թերակղզուց ուկրաինական բանկերի հեռանալու վնասի հատուցման համար, որոնք իրենց հետ տարել են տեղացի բնակիչների խնայողությունները։
Այս մասին «ՌԻԱ Նովոստի»-ին տեղեկացրել է վնասի գնահատման աշխատանքային խմբի ղեկավար, Ղրիմի խորհրդարանի առաջին փոխխոսնակ Եֆիմ Ֆիքսը։
Ավելի վաղ այս խումբը դիմել էր իրավապահ մարմիններին՝ խնդրելով քրեական գործ հարուցել Ուկրաինայի 12 քաղաքացիների դեմ, որոնք կազմակերպել են կամ արդարացրել են Ղրիմի շրջափակումը:
«Բանկային հատվածը ևս մեկ ուղղություն է, որով կաշխատի վնասի գնահատման մեր աշխատանքային խումբը: Պատասխանող կողմի թվում կլինեն ուկրաինական մի շարք բանկերի ղեկավարներ և սեփականատերեր, որոնք յուրացրել են Ղրիմի բնակիչների բոլոր ավանդներն ու խնայողությունները, այդ թվում՝ Կոլոմոյսկին»,- ասել է Ֆիքսը:
Նրա խոսքով՝ բոլոր նրանք, ովքեր առնչություն ունեն Ղրիմի բնակիչների թալանի հետ, պետք է պատասխան տան օրենքի առջև և պատժվեն իրենց հանցավոր արարքների համար:
«Ղրիմը Ռուսաստանի կազմ վերադառնալուց հետո ուկրաինական բանկերը հրաժարվել են վերադարձնել ավանդները տարածաշրջանի բնակիչներին: Ամենամեծ չկատարված ֆինանսական պարտավորությունները մնացել են «Պրիվատբանկ»-ի մոտ: Մինչեւ 700 հազ․ ռուբլի ծավալով ավանդի կորուստը հատուցելու պարտավորությունը ստանձնել է Ավանդատուների պաշտպանության հիմնադրամը»,- գրում է գործակալությունը:
Խոշոր ավանդները վճարելու համար թերակղզու իշխանությունները որոշել են ազգայնացնել բանկի նախկին սեփականատեր Կոլոմոյսկու Ղրիմում եղած ունեցվածքը։

Крым требует от Коломойского возместить ущерб по «банковскому делу»
Крымские власти предъявят олигарху Игорю Коломойскому иск по возмещению ущерба от ухода из Крыма украинских банков, которые забрали сбережения крымчан.
Об этом «РИА Новости» сообщил глава рабочей группы по оценке ущерба, первый вице-спикер крымского парламента Ефим Фикс.
Эта группа ранее обратилась в правоохранительные органы с просьбой возбудить уголовное дело против 12 граждан Украины, организовавших блокаду полуострова или выступавших с ее одобрением.
«Банковский сектор - еще одно направление, по которому будет работать наша рабочая группа по оценке ущерба. Среди ответчиков будут руководители и владельцы ряда украинских банков, присвоивших себе все вклады и сбережения крымчан, в том числе Коломойский»,- сказал Фикс.
По его словам, все причастные к грабежу крымчан должны ответить перед законом и понести наказание за преступные деяния.
«После возвращения Крыма в состав России украинские банки отказались возвращать вклады жителям региона. Наибольшие невыполненные финансовые обязательства остались у «Приватбанка». Обязанность компенсировать потери крымчан, чьи вклады не превышают 700 тысяч рублей, взял на себя Фонд защиты вкладчиков»,- пишет агентство.
Для выплат крупных вкладов власти полуострова приняли решение национализировать крымское имущество Коломойского, ранее владеющего банком.