Ղրիմի եւ Ուկրաինայի միջեւ բանկային վեճ է հասունանում
Ղրիմն Ուկրաինայից կպահանջի փոխհատուցել թերակղզուց ուկրաինական բանկերի հեռանալու վնասը, որոնք իրենց հետ տարել են տեղացի բնակիչների խնայողությունները, ասել է Ղրիմի խորհրդարանի ղեկավար Վլադիմիր Կոնստանտինովը:
Ղրիմի խորհրդարանին կից վնասի գնահատման աշխատանքային խումբն այսօր դիմել է իրավապահ մարմիններին՝ խնդրելով քրեական գործ հարուցել Ուկրաինայի 12 քաղաքացիների նկատմամբ, որոնք կազմակերպել են կամ արդարացրել են Ղրիմի շրջափակումը: Խոսքը գնում է ջրային, էներգետիկ, պարենային և տրանսպորտային շրջափակումների մասին:
«Դա կլինի նաև բանկային հատվածը, քանի որ Ղրիմի բնակիչների ազնիվ ճանապարհով վաստակած գումարները մեկ ակնթարթում անհետացան, դուրս հանվեցին ինչպես կանխիկ, այնպես էլ անկանխիկ եղանակով, ներառյալ՝ մարդկանց կենսաթոշակները: Այս բոլոր գումարներն այժմ հավաքվում են վնասը գնահատող ընդհանուր փաթեթում»,- Կոնստանտինովի խոսքերն է մեջբերում «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:

Между Крымом и Украиной назревает банковский спор
Крым потребует от Украины возместить ущерб от ухода с полуострова украинских банков, забравших сбережения крымчан, сообщил глава крымского парламента Владимир Константинов.
Рабочая группа по оценке ущерба при крымском парламенте сегодня обратилась в правоохранительные органы с просьбой возбудить уголовное дело в отношении 12-и граждан Украины, являющихся организаторами или оправдывающих блокады Крыма. Речь идет о водной, энергетической, продовольственной и транспортной блокадах.
«Это будет и банковский сектор, потому что все деньги крымчан, честно заработанные за весь период, исчезли в одночасье, вывозились наличные и безналичные деньги, в том числе - пенсии людей. Все эти суммы сейчас собираются в общий пакет по оценке ущерба»,- передает слова Константинова «РИА Новости».