Թուրքական լիրայի արժեզրկումը Վրաստանի ազգային արժույթի փոխարժեքի տատանումների պատճառներից մեկն է, հայտարարել է ֆինանսների նախարար Լաշա Խուցիշվիլին: «Տարածաշրջանում կան մարտահրավերներ: Նկատի ունեմ մեր հարեւաններին: Բացի այդ, Թուրքիայի դեպքում լիրան մեկ օրվա ընթացքում արժեզրկվեց 15-16%-ով: Ըստ այդմ, տարածաշրջանում նման իրավիճակը չի կարող որոշ չափով չազդել Վրաստանի վրա: Վրաստանի ազգային բանկը ակտիվորեն աշխատում է գները կայունացնելու ուղղությամբ, որպեսզի գնաճը մոտ լինի նպատակային մակարդակին»,- Խուցիշվիլիի խոսքերն է մեջբերում «Նովոստի-Գրուզիա»-ն: Նրա խոսքով՝ Վրաստանի ազգային բանկն աշխատում է կառավարության հետ համաձայնեցված՝ լարիի փոխարժեքի կտրուկ տատանումներից խուսափելու համար: Արտարժույթի շուկան կայունացնելու համար Վրաստանի Ազգային բանկն անցկացնում է արժութային աճուրդներ եւ կիրառում ամենօրյա ինտերվենցիաներ: 2021 թվականի սկզբից կարգավորիչն անցկացրել է յոթ աճուրդ, որոնց ընթացքում վաճառվել է ավելի քան $240 մլն: 26.04.2021 | 22:25 Թուրքիայում համատարած լոքդաուն է սահմանվում Բացի այդ, իշխանությունները գտնում են, որ զբոսաշրջության վերականգնումը կարեւոր նախադրյալ է լարիի ամրապնդման եւ վրացական տնտեսության վերականգնման համար:«Վերջին կարճ ժամանակահատվածում նկատվում է կայունություն, բայց պետք է նաեւ նշել, որ համավարակի պատճառով երկիրը գտնվում է բավականին բարդ իրավիճակում: Հետեւաբար, ուղղություններից մեկը հնարավորինս շուտ պատվաստելն է: Բացի այդ, մենք պետք է հնարավորինս վերականգնենք զբոսաշրջության որոշակի տոկոսը: Կարեւոր է, որպեսզի այս տարվա վերջին զբոսաշրջությունը վերականգվի մոտ 25-30%-ով»,- ասել է Խուցիշվիլին: Tweet Դիտում՝ 3308

Обесценивание турецкой лиры является одной из причин колебаний курса национальной валюты Грузии, заявил министр финансов Лаша Хуцишвили. «Есть вызовы в регионе. Имею в виду наших соседей. Кроме того, в случае с Турцией, за один день лира обесценилась на 15-16%. Соответственно, такая ситуация в регионе не может в какой-то мере не сказаться на Грузии. Национальный банк Грузии работает активно для стабилизации цен, чтобы инфляция была близка к целевому уровню»,- приводит слова Хуцишвили портал «Новости - Грузия».По словам главы Минфина, Национальный банк Грузии работает в координации с правительством, чтобы избежать резких колебаний курса лари. Для стабилизации валютного рынка Нацбанк Грузии проводит валютные аукционы и ежедневно применяет интервенции. С начала 2021 года регулятор провел семь аукционов, на которых продал более $240 млн. 26.04.2021 | 22:25 В Турции вводится полный локдаун Кроме того, власти считают восстановление туризма главной предпосылкой укрепления лари и оживления экономики Грузии.«В течение последнего короткого промежутка времени наблюдается стабильность, но следует также отметить, что страна находится в довольно сложной ситуации из-за пандемии. Поэтому одно из направлений - как можно быстрее осуществить вакцинацию. Кроме того, мы должны максимально восстановить определенный процент туризма. Важно, чтобы туризм восстановился в конце этого года примерно на 25-30%»,- сказал Хуцишвили. Tweet Просмотры 3303