Ռուսաստանյան Tourprom.ru պորտալի փորձագետները կարծում են, որ Ռուսաստանից դեպի Թուրքիա տուրիստական ծրագրերի վերսկսումը տեղի կունենա օգոստոսի 1-ից ոչ շուտ:«Բայց այս կանխատեսումը հիմնված է բացառապես Covid-19-ի հետ կապված իրավիճակի վրա, մինչդեռ աշխարհաքաղաքական գործոնը, ամենայն հավանականությամբ, կխանգարի Թուրքիայի բացմանը, ինչը նշանակում է, որ օգոստոսի 1-ի հետ կապված կարող են լինել ժամանակային շեղումներ՝ եւ աջ, եւ ձախ»,- նշում են նրանք։Թուրքական Turizmguncel թերթը գրում է, որ զբոսաշրջության ոլորտի ՌԴ փորձագետները վստահ են, որ հունիսի 1-ից հետո Թուրքիան կշարունակի մնալ փակ ռուսաստանցի զբոսաշրջիկների համար: Դրա անուղղակի հաստատումն է S7 ավիաընկերության կողմից Թուրքիայի հեռացումը հունիս ամսվա թռիչքների ժամանակացույցից:Այս կանխատեսման հետ համաձայն են նաեւ բժիշկները: Բանը նրանում է, որ ակտիվ փուլում Անթալիայում կորոնավիրուսով հիվանդների թիվը 100 հազ․ մարդու հաշվարկով հասել է 302-ի, մինչդեռ, ըստ սահմանված չափանիշների, Ռուսաստանի կողմից ցանկացած ուղղությամբ ավիահաղորդակցության բացման թույլատրելի սահմանը կազմում է 40 հիվանդ: Ավելին, այս ցուցանիշը պետք է պահպանվի առնվազն 2 շաբաթ՝ կորոնավիրուսի ինկուբացիոն շրջանի ընթացքում: 13.04.2021 | 09:37 Չեղարկվել է 533 200 ռուսաստանցիների ուղեւորությունը դեպի Թուրքիա Ինչպես նշում են պորտալի փորձագետները, կան նաեւ քաղաքական պատճառներ: Այսպես, Թուրքիայի փակման մասին հայտարարությունից հետո Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը պարզ հայտարարեց, որ Կրեմլը շարունակելու է հետեւողականորեն «համոզել» Անկարային հրաժարվել իր հակառուսական քաղաքականությունից:«Ղրիմի վերաբերյալ նրանց հայտարարությունները պատկանում են այն հարցերի դասին, որոնց շուրջ մենք դեռ լուրջ տարաձայնություններ ունենք: Դրանք դժվար թե հնարավոր լինի կարգավորել ուկրաինական կողմի հետ, բայց հուսով ենք, որ մեր հետեւողական գիծը մեզ թույլ կտա համոզել թուրք գործընկերներին, որ Ղրիմի հարցում նրանց ներկայիս դիրքորոշումը այնքան էլ ճիշտ չէ, ավելի ճիշտ՝ միանգամայն սխալ է»,- ասել էր Կրեմլի խոսնակը:Banks.am-ը հիշեցնում է, որ Ռուսաստանը որոշում է կայացրել սահմանափակել Թուրքիայի հետ կանոնավոր եւ չարտերային թռիչքները մեկուկես ամսով՝ ապրիլի 15-ից հունիսի 1-ը: Որոշումը կայացվել է Cօvid-19 հիվանդության դեպքերի աճի պատճառով։Ռուսաստանի տուրօպերատորների ասոցիացիայի տվյալներով՝ թռիչքների դադարեցման ժամանակահատվածում 533 200 ռուսաստանցիներ տուրեր են ամրագրել դեպի Թուրքիա, որոնց ընդհանուր արժեքը գնահատվում է 32 մլրդ ռուբլի: Tweet Դիտում՝ 3526

Эксперты российского портал Tourprom.ru считают, что перезапуск туристических программ из России в Турцию состоится не раньше 1 августа. «Но это прогноз, основанный исключительно на ситуации с Covid-19, тогда как в вопрос открытия Турции наверняка вмешается и геополитический фактор, а значит подвижки по отношению к 1 августа могут быть как вправо, так и влево»,- отмечают они.Как пишет турецкая газета Turizmguncel, российские эксперты по туризму уверены, что Турция продолжит оставаться закрытой для российских туристов после 1 июня. Косвенное тому подтверждение - исключение авиакомпанией S7 Airlines Турции из графика своих полетов на июнь.Согласны с таким прогнозом и врачи. Дело в том, что в Анталии число больных коронавирусом в активной фазе на 100 тыс. человек достигло отметки в 302 пациента, тогда как, согласно критериям, допустимый предел для открытия Россией авиасообщения по какому-либо направлению составляет 40 больных. Причем это количество должно продержаться на таком уровне не менее 2 недель – это срок инкубационного периода коронавируса. 13.04.2021 | 09:37 Отменены туры 533 200 россиян в Турцию Как отмечают эксперты портала, остаются еще и политические причины. Так, уже после объявления о закрытии Турции, пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков прямо заявил, что Кремль продолжит последовательно «убеждать» Анкару отказаться от антироссийской политики.«Их заявление по Крыму относится к категории вопросов, по которым у нас по-прежнему имеются серьезные разногласия. Но мы надеемся, что наша последовательная линия позволит нам все-таки убедить турецких партнеров в том, что их нынешняя позиция не совсем правильная, точнее, совсем неверная в отношении Крыма»,- отмечал Песков.Banks.am напоминает, что в середине апреля Россия приняла решение ограничить регулярное и чартерное авиасообщение с Турцией на полтора месяца - с 15 апреля по 1 июня. Решение принято из-за роста заболеваемости Cօvid-19: в Турции.По оценке Ассоциации туроператоров России, на период приостановки авиасообщения туры в Турцию забронировали 533 200 россиян, общая стоимость туров оценивается в 32 млрд рублей. Tweet Просмотры 3529