PwC-ն կազմել է ԿԲ թվային արժույթների գլոբալ վարկանիշը
Բահամյան կղզիները, Կամբոջան եւ Չինաստանը դարձել են մանրածախ օգտագործման համար նախատեսված կենտրոնական բանկերի թվային արժույթների (Central bank digital currency - CBDC) մշակման առաջատարներ:
Ինչպես հաղորդում է Bloomchain.ru-ն, նման եզրահանգման են եկել PwC վերլուծաբաններն իրենց նոր հետազոտության մեջ:
PwC մասնագետները CBDC-ի շուկան բաժանել են երկու խմբի՝ մանրածախ օգտագործման համար թվային ակտիվներ եւ մեծածախ գործարքների համար նախատեսված ֆինանսական գործիքներ: Առաջին ուղղության առաջատար է դարձել Բահամյան կղզիները:
«Երկրի իշխանություններն իրենց CBDC-ն (բահամյան թվային դոլարը) գործարկել են 2020-ի հոկտեմբերի վերջին: Ֆինանսական գործիքի մշակողները կարծում են, որ թվային արժույթը միջազգային ներուժ ունի: Քիչ ժամանակ անց դրանով հետաքրքրվեց Mastercard-ի թիմը:
2021թ. փետրվարի սկզբին համացանցում հայտնվեց տեղեկատվություն, որ վճարային համակարգը պատրաստվում է Բահամյան կղզիների ազգային արժույթի համար քարտ թողարկել: Այսպիսով, բահամյան թվային դոլարը դարձավ խոշոր ֆինանսական կորպորացիայի սեփական բանկային պլաստիկով աշխարհի առաջին CBDC-ն»,- գրում է պարբերականը:
PwC վերլուծաբանները մանրածախ լավագույն CBDC-ների վարկանիշում երկրորդ տեղում դասել են Կամբոջայի ֆինանսական գործիքը: Bloomchain.ru-ն հիշեցնում է, որ ազգային կրիպտոարժույթի թվային տարբերակ ստեղծելու երկրի իշխանությունների մտադրության մասին առաջին անգամ հայտնի դարձավ 2018-ի գարնանը: 2020-ի վերջի դրությամբ տեղական կարգավորիչները փորձարկում էին ֆինանսական գործիքի հնարավորությունները:
Չինաստանն իր թվային յուանով հայտնվել է վարկանիշի միայն երրորդ հորիզոնականում: Պարբերականը նշում է, որ վերջերս համացանցում հայտնվեց տեղեկություն, որ 2022-ի ձմռանը Պեկինում կայանալիք Օլիմպիական խաղերի ընթացքում օտարերկրացիները հնարավորություն կունենան օգտագործել այդ ֆինանսական գործիքը:
Մեծածախ օգտագործման համար լավագույն 10 CBDC վարկանիշային աղյուսակում առաջին տեղը զբաղեցրել է Թաիլանդի իշխանությունների նախագիծը: Տեղական կարգավորիչները ֆինանսական գործիքի փորձարկում էին կազմակերպել 2020-ի ամռանը: Վարկանիշի երկրորդ տեղում Հոնկոնգի նախագիծն է, երրորդում` Սինգապուրը ներկայացնող CBDC-ն:
Փորձագետները գնահատել են նախագծերը` ելնելով դրանց պատրաստվածության մակարդակից եւ տեխնիկական հնարավորությունների վերլուծությունից:
Վերլուծաբանները նշել են, որ 2021թ. ապրիլի վերջի դրությամբ ամբողջ աշխարհի ավելի քան 60 կենտրոնական բանկեր մասնակցում են CBDC-ի գործարկման մրցավազքին: PwC-ի ֆրանսիական ստորաբաժանման ներկայացուցիչ Բենուա Սյուրոն կարծում է, որ կենտրոնական բանկերի թվային արժույթները կթարմացնեն հաշվարների համակարգը ֆինանսական շուկաներում:

PwC составила глобальный рейтинг цифровых валют центральных банков
Багамские острова, Камбоджа и Китай оказались лидерами на рынке разработки цифровых валют центральных банков (Central bank digital currency - CBDC) для розничного использования.
Как сообщает Bloomchain.ru, к таким выводам в своем новом исследовании пришли аналитики PwC.
Эксперты PwC разделили рынок CBDC на две группы: цифровые активы для розничного применения и финансовые инструменты для оптовых операций. Лидером первого направления оказались Багамские острова.
«Власти страны запустили свою CBDC - песочный доллар - в конце октября 2020 года. Разработчики финансового инструмента считают, что у цифровой валюты есть международный потенциал. Вскоре песочным долларом заинтересовалась команда Mastercard.
В начале февраля 2021 года в сети появилась информация о том, что платежная система готовится выпустить карту для национальной валюты Багамских островов. Таким образом, песочный доллар стал первым в мире CBDC с собственным банковским пластиком от крупной финансовой корпорации»,- пишет издание.
На второе место в рейтинге лучших CBDC для розницы аналитики PwC поставили финансовый инструмент Камбоджи. Bloomchain.ru напоминает, что впервые о намерении властей страны создать цифровую версию национальной криптовалюты стало известно весной 2018 года. По состоянию на конец 2020 года, местные регуляторы занимались тестированием возможностей финансового инструмента.
Китай со своим цифровым юанем оказался лишь на третьей строчке рейтинга аналитиков. Издание отмечает, что недавно в сети появилась информация о том, что иностранцы получат возможность использовать финансовый инструмент во время проведения Олимпийских игр в Пекине зимой 2022 года.
В рейтинге топ-10 CBDC для оптового использования первое место досталось проекту властей Таиланда. Местные регуляторы организовали тестирование финансового инструмента летом 2020 года. На втором месте рейтинга оказался проект из Гонконга, на третьем - CBDC из Сингапура.
Специалисты оценивали проекты, исходя из уровня их готовности и анализа технических возможностей.
Аналитики отметили, что по состоянию на конец апреля 2021 года, в гонке запуска CBDC участвует свыше 60 Центробанков по всему миру. Представитель французского подразделения PwC Бенуа Сюро считает, что цифровые валюты центральных банков обновят систему расчетов на финансовых рынках.