ՌԴ բանկիրները՝ ԱՄՆ-ի նոր պատժամիջոցների մասին
«Եթե նոր պատժամիջոցների հետ կապված հարցը հինգ տարի առաջ ծագեր, ես, երեւի, կմտածեի դրան պատասխանելիս: Բայց հիմա պատժամիջոցներ են մտցվել գրեթե բոլոր ուղղություններով, եւ մենք արդեն սովորել ենք, թե ինչպես արագ հարմարվել նման պայմաններին»:
Այս մասին RBC-ին ասել է Սբերբանկի ղեկավար Գերման Գրեֆը՝ մեկնաբանելով ԱՄՆ-ի կողմից Ռուսաստանի նկատմամբ կիրառված նոր պատժամիջոցները:
«Եթե ԱՄՆ-ն պատժամիջոցներ կիրառեր ամբողջ պետական պարտքի նկատմամբ, ապա դրանք կլինեին պատժամիջոցներ ոչ թե ՌԴ պետության, այլ իրենց սեփական ներդրողների դեմ: Ուստի պատժամիջոցներ մտցվեցին միայն նոր պարտքի նկատմամբ, ինչը բավականին ռացիոնալ քայլ է, քանի որ հակառակ դեպքում խուճապ կստեղծվեր, եւ օտարերկրյա ներդրողները կսկսեին վաճառել արժեթղթերը: Իսկ ռուսաստանյան ներդրողների համար, այդ դեպքում, լավ հնարավորություն կլիներ դրանք մեծ զեղչով գնելու համար»,- ասել է Գրեֆը:
Նա հավելել է, որ նոր սահմանափակումները լուրջ դժվարությունների չեն հանգեցնի: «Վերջին 5-6 տարիների ընթացքում տեղի է ունեցել շատ ուժեղ դիվերսիֆիկացիա եւ արժույթից կախվածության նվազում: Ուստի, իմ կարծիքով, այսօրվա պատժամիջոցները լուրջ բացասական հետեւանքների չեն հանգեցնի մեզ համար: Փոխառությունների ծրագիրը մենք միշտ համեմատում ենք մեր հնարավորությունների հետ, եւ անկախ այն բանից, թե ինչ իրավիճակ կստեղծվի արտաքին շուկաներում, մենք կկարողանանք այն իրականացնել: Կարծում եմ, իրավիճակն ավելի լավատեսորեն է զարգանում, այդ թվում՝ բյուջեի մասով: Հետեւաբար, ընթացիկ իրավիճակում ես մեծ խնդիրներ չեմ տեսնում»,- ընդգծել է Սբերբանկի ղեկավարը:
Իր հերթին, ՎՏԲ-ի ղեկավար Անդրեյ Կոստինը Bloomberg հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում ասել է, որ անհնար է կայուն եւ կանխատեսելի հարաբերություններ կառուցել Ռուսաստանի հետ` նոր պատժամիջոցներ սահմանելով:
«Ցանկացած պատժամիջոց կործանարար է: Ուստի անհնար է կառուցել կայուն եւ կանխատեսելի հարաբերություններ՝ հայտարարելով նոր պատժամիջոցների մասին: Կարծում եմ՝ Ռուսաստանն անպայման կպատասխանի պատժամիջոցներին»,- Կոստինի խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը:
Նա ավելացրել է, որ Ռուսաստանն ու ԱՄՆ-ը թշնամիներ չեն, երկրները միմյանց նկատմամբ վատ մտադրություններ չունեն:
«Շատ լավ կլիներ, եթե երկու նախագահները կարողանային նստել եւ զրուցել: Կարծում եմ, մենք պետք է միասին աշխատենք եւ փորձենք սահմանել, թե ինչն է լավ, ինչը`վատ: Մենք ցանկանում ենք լավ հարաբերություններ ունենալ Ամերիկայի հետ»,- ընդգծել է ՎՏԲ-ի ղեկավարը:

Российские банкиры прокомментировали новые санкции США
«Если бы вопрос, связанный с новыми санкциями, возник пять лет назад, я бы, наверное, задумался, отвечая на него. Но сейчас санкции введены почти по всем направлениям, и мы уже научились быстро адаптироваться к таким условиям».
Об этом глава Сбербанка Герман Греф cказал RBC, комментируя введенные США новые санкции в отношении России
«Если бы США наложили санкции на весь госдолг, то это были бы санкции не против российского государства, а против их собственных инвесторов. Потому санкции были введены только против нового долга, что достаточно рациональный ход, так как в противном случае возникла бы паника и зарубежные инвесторы начали бы распродавать бумаги. А для российских инвесторов в этом случае появилась бы хорошая возможность купить их с большим дисконтом»,- сказал Греф.
Он добавил, что новые ограничения не принесут серьезных сложностей. «За прошедшие пять-шесть лет прошла очень сильная диверсификация и девалютизация. Поэтому, на мой взгляд, сегодняшние санкции не приведут к серьезным негативным последствиям для нас. Мы всегда соотносим программу заимствований с нашими возможностями, и вне зависимости от того, как будет складываться ситуация на внешних рынках, мы сможем ее выполнить. Похоже, что ситуация складывается более оптимистично, в том числе для бюджета. Поэтому в текущей ситуации я не вижу больших проблем»,- подчеркнул глава Сбербанка.
В свою очередь, глава ВТБ Андрей Костин в интервью телеканалу Bloomberg TV сказал, что выстраивать стабильные и предсказуемые отношения с РФ, вводя новые санкции, нельзя.
«Любые санкции разрушительны. Поэтому нельзя выстроить стабильные и предсказуемые отношения, анонсируя новые санкции. Я думаю, Россия неизбежно ответит на санкции»,- приводит слова Костина ТАСС.
Он добавил, что Россия и США не являются врагами, у стран нет плохих намерений по отношению друг к другу.
«Было бы очень хорошо, если бы два президента смогли сесть и поговорить. Я думаю, что мы должны работать вместе и попытаться определить, что хорошо, а что плохо.  Мы хотим иметь хорошие отношения с Америкой», - подчеркнул глава ВТБ.