ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմը տվյալներ է հավաքում Չինաստանի ծրագրերի մասին, որոնք վերաբերվում են թվային յուանի օգտագործմանը: Ամերիկացի որոշ պաշտոնյաներ վախենում են, որ Պեկինը կարող է փորձել օգտագործել այդ արժույթն աշխարհում դոլարի դերը նվազեցնելու համար, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով Bloomberg-ը:Գործակալության աղբյուրների համաձայն՝ ԱՄՆ ֆինանսների նախարարության, Պետքարտուղարության, Պենտագոնի եւ Սպիտակ տան Ազգային անվտանգության խորհրդի աշխատակիցներն ակտիվացրել են ջանքերը՝ «հասկանալու համար, թե ինչ հետեւանքներ կարող են լինել» այս արժույթի կիրառումից: ԱՄՆ որոշ պաշտոնյաներ վախենում են, որ թվային յուանի օգտագործումը կդառնա «դոլարը որպես աշխարհի հիմնական պահուստային արժույթի դերը զրկելու երկարաժամկետ ջանքերի» տարրերից մեկը:Ինչպես նշվում է հրապարակման մեջ, ամերիկյան կողմին, մասնավորապես, հետաքրքրում է՝ «ինչպես է տարածվելու թվային յուանը, արդյոք դրա օգնությամբ հնարավոր կլինի շրջանցել ԱՄՆ պատժամիջոցները»: Վաշինգտոնը հատկապես կարեւորում է այն, թե ինչպիսի հետեւանքներ կարող են դրսեւորվել երկարաժամկետ հեռանկարում համաշխարհային ֆինանսական համակարգի համար: 23.02.2021 | 13:49 Թվային յուանի փորձարկմանը երկու չինական մասնավոր բանկ է միացել Աղբյուրները նշում են, որ Բայդենի վարչակազմը ներկայումս չի նախատեսում միջոցներ կիրառել «Չինաստանի թվային արժույթի սպառնալիքներին հակազդելու նպատակով»: Միաժամանակ, Վաշինգտոնը սկսել է ավելի մեծ հետաքրքրություն ցուցաբերել «թվային դոլար ստեղծելու հնարավորության» նկատմամբ: Ինչպես նշվում է նյութում, ընթացիկ տարվա սկզբին ԱՄՆ օրենսդիրներն այս հնարավորության վերաբերյալ լրացուցիչ տեղեկություններ են խնդրել ԱՄՆ Կենտրոնական բանկի գործառույթներն իրականացնող Դաշնային պահուստային համակարգի (FRS) նախագահ Ջերոմ Փաուելից, ինչպես նաեւ ֆինանսների նախարար Ջանեթ Ելենից:Չինաստանը սեփական թվային արժույթի մշակման համաշխարհային առաջատարներից է, այն կարող է օգտագործվել նույնիսկ առանց բջջային ազդանշանի եւ ինտերնետ հասանելիության: Անցած տարվա օգոստոսին Չինաստանի Ժողովրդական բանկի (Կենտրոնական բանկ) դրամավարկային քաղաքականության վարչության պետ Սուն Գոֆենը տեղեկացրել էր, որ Չինաստանը տարբեր քաղաքներում իրականացնում է թվային յուանի ներքին փակ փորձարկումներ, սակայն դրա թողարկման վերաբերյալ հստակ ժամանակացույց չկա: Tweet Դիտում՝ 2354

Администрация президента США Джо Байдена собирает данные о планах Китая, касающихся использования цифрового юаня. Некоторые американские официальные лица опасаются, что Пекин может попытаться с помощью этой валюты уменьшить роль доллара в мире, cообщает ТАСС со ссылкой на Bloomberg.По информации источников агентства, сотрудники Министерства финансов США, Госдепартамента, Пентагона и Совета национальной безопасности при Белом доме активизировали усилия, чтобы «понять, какие могут быть последствия» от применения указанной валюты. Некоторые должностные лица США опасаются, что использование цифрового юаня станет одним из элементов в «долгосрочных попытках лишить доллар роли основной резервной валюты в мире».Как отмечается в публикации, американскую сторону, в частности, интересует, «как будет распространяться цифровой юань, можно ли будет с его помощью обойти санкции США». Вашингтон считает особенно важным то, какие последствия для мировой финансовой системы могут проявиться в долгосрочной перспективе. 23.02.2021 | 13:49 К тестированию цифрового юаня присоединились два частных китайских банка По словам источников, администрация Байдена в настоящее время не планирует «каких-либо мер для противодействия угрозам со стороны цифровой валюты Китая». Вместе с тем, в Вашингтоне стали проявлять больший интерес к «возможности создания цифрового доллара». Как отмечается в материале, американские законодатели ранее в этом году запросили дополнительную информацию об этой возможности председателя Федеральной резервной системы США, выполняющей функции центрального банка страны, Джерома Пауэлла, а также министра финансов Джанет Йеллен.Китай является одним из мировых лидеров в разработке собственной цифровой валюты, которая может быть доступна для использования даже без сотового сигнала и выхода в интернет. В августе прошлого года глава департамента денежно-кредитной политики Народного банка Китая (Центробанк) Сунь Гофэн сообщил о том, что КНР проводит внутреннее закрытое тестирование цифрового юаня в различных городах, однако точного графика его выпуска нет. Tweet Просмотры 2338