Իլոն Մասկի «Ծիածանագույն ճանապարհ»-ը շուտով կներկայացվի այցելուներին
Իլոն Մասկի The Boring Company-ի Լաս Վեգասի տակ կառուցված ստորգետնյա թունելը կներկայացվի շինարարության ոլորտի World of Concrete ամենամյա ցուցահանդեսին, որը տեղի կունենա հունիսի 8-ից 10-ը Լաս Վեգասում, հաղորդում է Rusbase-ը` վկայակոչելով Bloomberg-ը:
The LVCC Loop տրանսպորտային համակարգը կառուցվել է մոտ մեկ տարում` օգտագործելով թունելի հորատման Godot մեքենան: LVCC Loop-ի արժեքը կազմել է մոտ $52.5 մլն, ներառյալ` ինչպես թունելային, այնպես էլ վերգետնյա կայանների աշխատանքների ծախսերը։
Թունելի չորս հատվածներից յուրաքանչյուրի երկարությունը 0.6 կիլոմետր է, ընդհանուր առմամբ, թունելի «օղակը» 2.7 կիլոմետր է: Ուղեւորությունն ուղեկցվում է դինամիկ բազմագույն լույսերով, որի համար էլ նախագծի աշխատակիցներն անվանել են թունելը «Ծիածանագույն ճանապարհ»:
Նախագիծը ստեղծվել է Las Vegas Convention Center (LVCV) ցուցահանդեսային համալիրի պատվերով։ Թունելը միացնում է LVCC-ի նոր ցուցասրահն երեք դահլիճներից բաղկացած կամպուսի հետ: Գաղափարը կայանում էր նրանում, որ կենտրոնի միջոցառումների այցելուները հնարավորություն ունենան տեղաշարժվել կենտրոնի տարածքով։
Կորոնավիրուսի համավարակից առաջ կենտրոնը տասնյակ հազարավոր մարդկանց էր հավաքում չորս ցուցասրահներում: Թունելի շնորհիվ կամպուսով 45 րոպեանոց ճանապարհը հաճախորդների համար կկրճատվի մինչեւ մոտ 2 րոպե:

«Радужная дорога» Илона Маска скоро будет представлена посетителям
Подземный тоннель The Boring Company Илона Маска под Лас-Вегасом будет представлен на ежегодной выставке строительной индустрии World of Concrete, которая пройдет с 8 по 10 июня в Лас-Вегасе, cообщает Rusbase со ссылкой на Bloomberg.
Транспортная система The LVCC Loop system была построена примерно за один год с использованием туннельной бурильной машины Godot. Стоимость LVCC Loop составила приблизительно $52,5 млн - в эту сумму входят как затраты на туннельные работы, так и на наземные станции.
Длина каждой из четырех секций туннеля равна 0,6 км - в общей сложности «петля» тоннеля равна 2,7 км. Поездка сопровождается светом динамичных разноцветных огней, из-за чего сотрудники проекта прозвали тоннель «Радужная дорога».
Проект создан по заказу выставочного комплекса Las Vegas Convention Center (LVCV). Туннель соединяет новый выставочный зал LVCC с существующим кампусом из трех других залов. Идея заключалась в том, чтобы перемещать посетителей мероприятий центра по территории пространства.
До пандемии коронавируса центр собирал десятки тысяч человек в четырех выставочных залах. Благодаря тоннелю 45-минутный путь по кампусу для посетителей сократится примерно до 2 минут.