Կրիպտոշուկայի կապիտալիզացիան գերազանցել է $2 տրիլիոնը
Կրիպտոարժույթների շուկայի ընդհանուր կապիտալիզացիան հասել է $2,0 տրիլիոնի: Ընդհանուր ծավալի կեսից ավելին Bitcoin-ի կապիտալիզացիան է` $1,1 տրիլիոն:
Երկրորդ տեղում Ethereum-ն է ($245 մլրդ): Երրորդ հորիզոնականը զբաղեցնում է Binance Coin-ը՝ $58 մլրդ կապիտալացումով:
Ինչպես գրում է RBC-ն, այդպիսով, կրիպտոշուկան մոտեցավ Apple-ի կապիտալիզացիային ($2,06 տրլն) եւ գերազանցեց Microsoft-ի կապիտալիզացիան ($1,82 տրլն):
Սա տեղի է ունենում ինստիտուցիոնալ ներդրողների կողմից բիթքոինը ճանաչելու եւ որպես վճարային միջոց օգտագործելու ֆոնին:
Banks.am-ը հիշեցնում է, որ անցած շաբաթ PayPal միջազգային վճարային համակարգը հայտարարել էր կրիպտոարժույթով գնումների դիմաց վճարելու նոր գործառույթի գործարկման մասին: Վճարման համար հաճախորդներին կտրամադրվի կրիպտոարժույթի ընտրություն՝ Bitcoin, Litecoin, Ethereum կամ Bitcoin Cash՝ կախված հաճախորդի հաշվին պահվող արժույթից եւ դրա մնացորդից: Միաժամանակ, յուրաքանչյուր գնման համար կարելի է օգտագործել միայն մեկ տեսակի կրիպտոարժույթ:
Իր հերթին, վերջերս Visa-ն էր հայտարարել, որ կթույլատրի հաճախորդներին օգտագործել USD Coin կրիպտոարժույթը, Tesla-ի ղեկավար Իլոն Մասկն էլ տեղեկացրել էր, որ ընկերության մեքենաներն այսուհետ հնարավոր է ձեռք բերել՝ օգտագործելով բիթքոին կրիպտոարժույթը:

Общая капитализация рынка криптовалют превысила $2 трлн
Общая капитализация рынка криптовалют достигла $2,01 трлн. Больше половины от общего объема составляет капитализация биткоина - $1,1 трлн.
На втором месте находится Ethereum ($245 млрд). Третью позицию занимает Binance Coin с капитализацией $58 млрд.
Как пишет RBC, таким образом, крипторынок приблизился к капитализации Apple ($2,06 трлн), и превысил капитализацию Microsoft ($1,82 трлн).
Это происходит на фоне признания биткоина институциональными инвесторами и использования цифровой монеты в качестве платежного средства.
Banks.am напоминает, что на прошлой неделе международная платежная системя PayPal объявила о запуске новой функции оплаты покупок с помощью криптовалюты. Клиентам будет предоставляться выбор криптовалюты для оплаты - Bitcoin, Litecoin, Ethereum или Bitcoin Cash - в зависимости от хранящейся на счете клиента валюты и ее остатка. При этом для каждой покупки можно использовать только один тип криптовалюты.
В свою очередь, Visa на днях заявила, что позволит клиентам использовать криптовалюту USD Coin, а глава американского производителя электрокаров Tesla Илон Маск сообщил, что автомобили компании теперь можно приобрести с помощью криптовалюты биткоин.