Տարեսկզբից Չինաստանում M&A գործարքները պատմական ռեկորդ են սահմանել
Չինական ընկերությունները ռեկորդային թվով գործարքներ են կնքում, տարեսկզբից M&A-ի ծավալը կազմել է $77,5 մլրդ, ինչը պատմության մեջ ամենաբարձր ցուցանիշն է եւ գրեթե երեք անգամ գերազանցում է 2020թ. նույն ժամանակահատվածի տվյալները, հաղորդում է Finmarket-ը։
«Չինաստանում M&A-ի համար սա անսպասելի ակտիվ շրջան է»,- նշում է PwC-ի Ասիա-խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի տնօրեն Դեյվիդ Բրաունը, որին մեջբերում է Financial Times-ը: Նա ստեղծված իրավիճակը բացատրում է մի շարք գործոններով, ներառյալ չինական ընկերությունների կողմից կապիտալի նկատմամբ պահանջարկը եւ տնտեսության վերականգնումը, ինչպես նաեւ Չինաստանի իշխանությունների վարած քաղաքականությունն`ուղղված օտարերկրյա տեխնոլոգիաներից եւ շուկաներից երկրի արտաքին կախվածության թուլացմանը:
Չինաստանի տնտեսական աճն արագացավ 2020-ի վերջին, ֆոնդային շուկան հասավ ռեկորդային առավելագույնի, ինչը նպաստում է գործարքների ակտիվությանը:
Չինաստանում գործարքների ծավալը նվազել էր 2020-ի փետրվարին, երբ երկրում առաջին անգամ լոքդաուն մտցվեց՝ կապված կորոնավիրուսային համավարակի հետ: Միաժամանակ, ակտիվությունը վերականգնվեց համաճարակաբանական իրավիճակի բարելավման ֆոնին. ըստ PwC-ի՝ անցած տարվա ընթացքում գործարքների ծավալն աճել է 30%-ով՝ մինչեւ $734 մլրդ:
«Չինաստանում տպավորություն է ստեղծվում, որ ամեն ինչ գտնվում է վերահսկողության ներքո, եւ առեւտրային խաղացողներն այլեւս չեն հապաղում կնքել գործարքներ, որոնք հնարավոր էր հետաձգել»,- ասել է Deloitte China-ի M&A գործարքների գծով կառավարիչ տնօրեն Այվան Վոնը:
Նա նշել է, որ ակտիվության հիմնական մասը բաժին է հասնում տեխնոլոգիական ոլորտին եւ լոգիստիկային՝ կապված համավարակի ընթացքում էլեկտրոնային առեւտրի նկատմամբ աճող պահանջարկի հետ։

С начала года сделки M&A в Китае побили исторический рекорд
Китайские компании заключают рекордное количество сделок, объем M&A с начала года составил $77,5 млрд, что является самым высоким в истории показателем и почти в три раза превышает значение за аналогичный период 2020 года, cообщает Finmarket.ru.
«Это нетипично активный период для M&A в Китае»,- сказал директор PwC по сделкам в Азиатско-Тихоокеанском регионе Дэвид Браун, которого цитирует газета Financial Times. Он объясняет текущую ситуацию рядом факторов, включая спрос на капитал со стороны китайских компаний и восстановление экономики, а также политику властей КНР, направленную на ослабление зависимости страны от зарубежных технологий и рынков.
Рост экономики Китая ускорился в конце 2020 года, фондовый рынок достиг рекордных максимумов, что способствует активности сделок.
Объем сделок в Китае упал в феврале 2020 года, когда в стране впервые был введен локдаун в связи с пандемией коронавируса. Между тем активность восстановилась на фоне улучшения эпидемиологической обстановки: согласно данным PwC, объем сделок за прошлый год увеличился на 30%, до $734 млрд.
«В Китае складывается ощущение, что все под контролем, и коммерческие игроки больше не колеблются перед заключением сделок, которые можно было бы отложить»,- говорит управляющий директор практики Deloitte China по сделкам M&A Айван Вон.
Он отметил, что основная доля активности приходится на технологический сектор и сферу логистики в связи с ростом популярности электронной торговли в период пандемии.