PayPal-ի ղեկավարը խոսել է «հաջորդ սերնդի ենթակառուցվածքի» ստեղծման մասին
PayPal-ը ձգտում է ստեղծել սուպերհավելված եւ ձերբազատվել կրիպտոարժույթների ոլորտի հետ կապված՝ «գնիր, վաճառիր ու պահպանիր» սովորական մոտեցումից: Այս մասին Decrypt պորտալին տված հարցազրույցում ասել է վճարային համակարգի գլխավոր տնօրեն Դեն Շուլմանը (Dan Schulman), հաղորդում է Bloomchain.ru-ն:
Փետրվարի սկզբին PayPal-ը հայտարարեց նոր ստորաբաժանում ստեղծելու մասին, որը կենտրոնանալու է կրիպտոարժութային բիզնեսի զարգացման վրա: Շուլմանը պարզաբանել է, որ նոր կառույցի հիմնական նպատակը «հաջորդ սերնդի ենթակառուցվածքի ստեղծումն է», ինչպես նաեւ «թվային արժույթների արդյունավետության բարձրացումը»:
PayPal-ի տեխնիկական մասնագետների մի մասը տեղափոխվել է նոր ստորաբաժանում, իսկ վերջինիս կառավարմամբ զբաղվում է խորհրդատվական խորհուրդը, որի կազմում են «տեխնոլոգիաների, կրիպտոարժույթի եւ կարգավորող ոլորտների փորձագետներ»:
Վճարային համակարգի տնօրենի խոսքով՝ իրենք արդեն փորձարկում են սմարթ պայմանագրերը, ինչպես նաեւ թեստավորում են Ethereum-ը եւ այլ բլոկչեյն ցանցեր՝ հասկանալու համար, թե որ հարթակի վրա է ավելի լավ ձեւավորել ենթակառուցվածքը:
«Ես իսկապես կարծում եմ, որ կրիպտոարժույթի հետ կապված որոշ բազային տեխնոլոգիաներ, ըստ էության, այն տեխնոլոգիաները, որոնց վրա ուշադրություն են դարձնում կենտրոնական բանկերը, կարող են արդիականացնել ֆինանսական համակարգի ենթակառուցվածքն այնպես, որ մենք ապրենք ավելի ներառական հասարակությունում»,- ասել է Շուլմանը:
Այնուամենայնիվ, նա չի կարծում, որ PayPal-ը կմիանա այն ընկերություններին, որոնք վերջերս իրենց կապիտալի մի մասը ներդրել են բիթքոինում: Նա պարզաբանել է, որ իրեն դուր չի գալիս կրիպտոարժույթի փոփոխականությունը: Բացի այդ, PayPal-ը ցանկանում է գումար խնայել հեռանկարային ձեռքբերումների համար, այդ թվում ՝ կրիպտոարժութային ոլորտում:
Փետրվարի կեսին ներդրողների հետ շփվելիս՝ Շուլմանն ասել է, որ PayPal- ը ցանկանում է իր առանձին առաջարկները համախմբել միասնական էկոհամակարգի մեջ: Որպես օրինակ՝  նա բերել է չինական սուպերհավելվածները, ինչպիսիք են WeChat-ը եւ Alipay-ը: Վճարային համակարգի սուպերհավելվածում կարող են ներառվել բաժնետոմսերի առեւտրի ծառայությունը, բարձր եկամտաբերությամբ խնայողական հաշիվների հետ աշխատելու գործիքները, հաշիվների վճարումն ու չեկերի կանխիկացումը:
Շուլմանը պատմել է, որ ներկայումս նման էկոհամակարգերն արագորեն զարգանում են: Նա նաեւ նշել է, որ PayPal-ն այսօր սպասարկում է ավելի քան 377 մլն թվային դրամապանակ: Ընկերությունն աշխատում է վճարային գործիքների լայն տեսականին մեկ հավելվածի մեջ համախմբելու ուղղությամբ: Դրա մեջ, ամենայն հավանականությամբ, կներառվեն նաեւ կրիպտոարժութային ծառայություններ:

Глава PayPal рассказал о создании «инфраструктуры следующего поколения»
PayPal стремится создать суперапп и выйти за рамки привычных «покупай, продавай и храни» в сфере, связанной с услугами криптовалют. Об этом генеральный директор платежной системы Дэн Шульман рассказал в интервью порталу Decrypt, передает Bloomchain.ru.
В начале февраля PayPal объявила о создании нового подразделения, которое будет заниматься развитием криптовалютного бизнеса. Шульман пояснил, что основной целью нового юнита является «создание инфраструктуры следующего поколения», а также «повышение эффективности цифровых валют».
В подразделение перешла часть технических специалистов PayPal, а его управлением занимается консультативный совет, в который входят «эксперты в области технологий, криптовалюты и регулирования». По словам CEO платежной системы, они уже проводят эксперименты со смарт-контрактами, а также тестируют Ethereum и другие блокчейн-сети, чтобы понять, на базе какой платформы лучше строить инфраструктуру.
«Я действительно думаю, что некоторые базовые технологии, связанные с криптовалютой, - по сути, технологии, на которые обращают внимание центральные банки, - могут модернизировать инфраструктуру финансовой системы таким образом, чтобы мы жили в более инклюзивном обществе»,- сказал Шульман.
Вместе с тем, он не считает, что PayPal присоединится к компаниям, которые недавно инвестировали часть своего капитала в биткоин. Он пояснил, что ему не нравится волатильность криптовалюты. Помимо этого, PayPal хочет сохранить свободные деньги для потенциальных приобретений, в том числе и в криптовалютном секторе.
В середине февраля, общаясь с инвесторами, Шульман заявил, что PayPal хочет объединить свои отдельные предложения в цельную экосистему. В пример он привел китайские супераппы, такие как WeChat и Alipay. В суперапп платежной системы могут войти сервис для торговли акциями, инструменты для работы с высокодоходными сберегательными счетами, оплаты счетов и обналичивания чеков.
Шульман рассказал Decrypt, что подобные экосистемы сейчас быстро развиваются. Он также отметил, что в настоящее время PayPal обслуживает более 377 млн цифровых кошельков. Компания работает над тем, чтобы консолидировать широкий спектр платежных инструментов в одном приложении. Вероятно, в него включат и криптовалютные сервисы.