ԱՄՆ ընկերությունների միայն 5%-ն է նախատեսում օգտագործել բիթքոինը որպես կորպորատիվ ակտիվ
2021թ․ փետրվարին Gartner Finance հետազոտական ընկերության անցկացրած հարցումների համաձայն՝ ԱՄՆ ընկերությունների ֆինանսական տնօրենների (CFO) ընդամենը 5%-ն է նշել, որ այս տարի նախատեսում են օգտագործել բիթքոինը որպես կորպորատիվ ակտիվ:
Ինչպես հաղորդում է Finmarket.ru-ն, չնայած կրիպտոարժույթի հանրաճանաչության շարունակական աճին, ուսումնասիրությունը, որին մասնակցել են ընկերությունների 77 թոփ մենեջերներ, այդ թվում՝ 50 CFO-ներ, ցույց է տվել, որ հարցվածների 84%-ը չի էլ նախատեսում պահել բիթքոինը որպես ընկերության ակտիվ:
«Հարցվածների 84%-ը նշել է, որ բիթքոինի փոփոխականությունն իրենից ֆինանսական ռիսկ է ներկայացնում»,- ասել է Gartner Finance-ի հետազոտությունների գծով տնօրեն Ալեքսանդր Բենթը։
«Չափազանց դժվար կլիներ նվազագույնի հասցնել այն գնային տատանումների հետեւանքը, որը կրիպտոարժույթը ցուցադրում է վերջին հինգ տարվա ընթացքում»,- ասել է նա:
Հարցվածների համար հիմնական անհանգստության պատճառը փոփոխականություն է, այնուամենայնիվ նրանք նշել են նաեւ այնպիսի գործոններ, ինչպիսիք են ռիսկից փախուստը, կրիպտոարժույթի որպես ընդունվող վճարման ձեւի դանդաղ ադապտացումը, կարգավորման նորմերի հետ կապված մտավախությունները, ինչպես նաեւ կրիպտոարժութային շուկայի ոլորտում փորձագիտության բացակայությունը։
«Երբ խոսքը գնում է բիթքոինը որպես ընկերության ակտիվ օգտագործելու մասին, կան շատ չլուծված հարցեր»,- մեկնաբանել է Բենթը:
Միաժամանակ, հարցվածների 71%-ը նշել է, որ հիմնական հարցը, որը նրանց հետաքրքրում է, այն է, թե ինչ անել բիթքոինի հետ: 68%-ն ասել է, որ ցանկանում է կարգավորիչներից ավելի շատ տեղեկություն ստանալ կրիպտոարժույթի մասին եւ ավելի լավ հասկանալ դրա օգտագործման հետ կապված ռիսկերը:
Հետազոտությունը ցույց է տվել նաեւ, որ հարցվածների 1%-ը նախատեսում է կրիպտոարժույթ գնել 2022-2023թթ․, եւս 9%-ը նշել է, որ կսկսի այն պահել 2024-ին կամ ավելի ուշ:

Всего 5% компаний США планируют использовать биткоин в качестве корпоративного актива
Всего 5% финансовых директоров (CFO) американских компаний, которые принимали участие в опросе исследовательской компании Gartner Finance в феврале 2021 года, сообщили, что планируют использовать биткоин в качестве корпоративного актива в текущем году.
Как сообщает Finmarket.ru, несмотря на продолжающийся рост популярности криптовалюты, исследование, в котором приняли участие 77 топ-менеджеров компаний, включая 50 CFO, показало, что 84% респондентов даже не планируют держать биткоин в качестве актива компании.
«84% респондентов сказали, что волатильность биткоина представляет собой финансовый риск»,- сказал директор по исследованиям практики Gartner Finance Александр Бент.
«Было бы крайне трудно минимизировать последствия такого рода ценовых колебаний, какие демонстрирует криптовалюта в последние пять лет»,- отметил он.
Волатильность является для респондентов главным поводом для беспокойства, однако они также отметили такие факторы, как бегство от риска, медленная адаптация криптовалюты в качестве принимаемой формы платежа, опасения, связанные с нормами регулирования, и отсутствие экспертизы в сфере криптовалютного рынка.
«Есть много неразрешенных вопросов, когда дело касается использования биткоина в качестве актива компании»,- сказал Бент.
При этом 71% опрошенных сообщили, что одной из главных вещей, которую они бы хотели знать, является вопрос о том, что делать с биткоином. 68% отметили, что хотят получить больше сведений о криптовалюте от регуляторов и лучше понимать риски, связанные с ее использованием.
Исследование также показало, что 1% опрошенных планируют приобрести криптовалюту в 2022-2023 годах, еще 9% сообщили, что начнут держать ее в 2024 году или позднее.