«Սբեր»-ը 34 մլրդ ռուբլի կուղղի «ռուսական Amazon-ի» ստեղծմանը
«Սբեր»-ը, «Մ․Վիդեո-Էլդորադո» խումբը եւ goods.ru առցանց առեւտրի հարթակի հիմնադիր եւ համասեփականատեր Ալեքսանդր Տինկովանը ստորագրել են մտադրությունների մասին համաձայնագիր՝ goods.ru մարկետփլեյսի համատեղ զարգացման շուրջ։
«Սբեր»-ի մամուլի կենտրոնի փոխանցմամբ՝ 2021թ.-ի առաջին կեսին կողմերը նախատեսում են ստորագրել պարտավորեցնող պայմանագիր՝ ներդրումային համապարփակ ստուգման ավարտից, գործարքի մասնակիցների կորպորատիվ կառավարման մարմիններից եւ ՌԴ հակամենաշնորհային դաշնային ծառայությունից բոլոր անհրաժեշտ թույլտվությունները ստանալուց հետո։
Գործարքի նպատակների համար goods.ru մարկետփլեյսը գնահատվում է մոտ 10 մլրդ ռուբլի: Պայմանագրի համաձայն՝ goods.ru-ի զարգացման համար «Սբեր»-ը ներդնում է շուրջ 30 մլրդ ռուբլի, ինչպես նաեւ 4 մլրդ ռուբլով գնում է «Մ․Վիդեո-Էլդորադո»-ին պատկանող մասնաբաժինների մի մասը: Գործարքի արդյունքում «Սբեր»-ը goods.ru-ում կստանա 85% մասնաբաժին, 10%-ը կպահպանի «Մ․Վիդեո-Էլդորադո»-ն, 5%-ը՝ «Մ․Վիդեո»-ի հիմնադիր Ալեքսանդր Տինկովանը: Նախատեսվում է, որ բոլոր կողմերը ներկայացված կլինեն մարկետփլեյսի տնօրենների խորհրդում:
«Մեր եռամյա ռազմավարության շրջանակում մենք մեծ ուշադրություն ենք դարձրել էլեկտրոնային առեւտրի ծառայությունների զարգացմանը եւ այս ոլորտում մեր առջեւ հավակնոտ նպատակներ ենք դրել: Գործընկերությունը «Մ․Վիդեո-Էլդորադո» խմբի եւ Ալեքսանդր Տինկովանի հետ կարեւոր քայլ է մեր ծրագրերին հասնելու համար: Մեր իրավասությունները, «Մ․Վիդեո-Էլդորադո» խմբի հիմնադրի եւ բաժնետերերի կուտակած անգնահատելի փորձը թույլ կտան մեզ ստեղծել գրավիչ ծառայություն, որը կհամապատասխանի մեր հաճախորդների ժամանակակից կարիքներին»,- ասել է Սբերբանկի Վարչության նախագահի առաջին տեղակալ Լեւ Խասիսը։

«Сбер» направит 34 млрд рублей на создание «российского Amazon-а»
«Сбер», Группа «М.Видео-Эльдорадо», а также основатель и совладелец платформы интернет-торговли goods.ru Александр Тынкован подписали соглашение о намерениях по совместному развитию маркетплейса goods.ru.
Как сообщает пресс-центр «Сбера», стороны планируют подписать обязывающее соглашение в первой половине 2021 года после завершения комплексной инвестиционной проверки, получения всех необходимых разрешений от органов корпоративного управления участников сделки и ФАС России.
Для целей сделки маркетплейс goods.ru оценен приблизительно в 10 млрд рублей. По условиям соглашения Сбер вкладывает в развитие goods.ru около 30 млрд рублей, а также выкупает часть долей, принадлежащих «М.Видео-Эльдорадо», за 4 млрд рублей. По итогам сделки «Сбер» получит 85%-ю долю в goods.ru, 10% сохранит за собой Группа «М.Видео-Эльдорадо», 5% - основатель «М.Видео» Александр Тынкован. Планируется, что все стороны будут представлены в совете директоров маркетплейса.
«В нашей трехлетней стратегию мы уделили большое внимание развитию сервисов электронной коммерции и поставили перед собой амбициозные цели в этой индустрии. Партнерство с Группой «М.Видео-Эльдорадо» и Александром Тынкованом является важным шагом по достижению наших планов. Наши компетенции, бесценный накопленный опыт, глубокая экспертиза основателя и акционеров Группы «М.Видео-Эльдорадо» позволят нам создать привлекательный сервис, отвечающий современным запросам клиентов»,- отметил первый заместитель председателя Правления Сбербанка Лев Хасис.