Տարեսկզբին «Սբեր»-ը դիմել է Ռուսաստանի Կենտրոնական բանկ՝ իր բլոկչեյն հարթակը գրանցելու համար, եւ ակնկալում է, որ գարնանը կսկսի թողարկել սեփական թվային արժույթը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:«Օրենքին համապատասխան՝ թվային ֆինանսական ակտիվները կարող են թողարկվել միայն գրանցված հարթակում: Տեխնոլոգիապես բանկը պատրաստ է աշխատել նման գործիքի հետ, մենք այն փորձարկեցինք մեզ մոտ եւ տեսանք, որ այս լուծումն աշխատում է: Ըստ օրենքի՝ գրանցման գործընթացը տեւում է 45 օր, եւ այս ընթացքում հարթակը կամ կգրանցվի, կամ մեզ որոշակի դիտողություններ կներկայացվեն: Մեծ հավանականություն կա, որ նախագիծը կմեկնարկի գարնանը»,- ասել է բանկի Վարչության նախագահի տեղակալ Անատոլի Պոպովը:Ավելի վաղ «Սբեր»-ի ղեկավար Գերման Գրեֆը հայտնել էր, որ 2021 թվականին բանկը կարող է սեփական թվային արժույթի՝ «սբերկոին»-ի թողարկման հետ կապված փորձարկումներ սկսել։ 03.12.2020 | 17:34 «Սբեր»-ը արհեստական բանականության ինստիտուտ կհիմնի Իսկ տարեվերջին «Սբեր»-ը նախատեսում է գործարկել այլընտրանք պլաստիկ քարտերին՝ միասնական էլեկտրոնային դրամապանակի տեսքով, որին կցված կլինեն բոլոր հաշիվները, այդ թվում՝ բոնուսային եւ վարկային։ «Մեզ համար սա մեծ ֆունդամենտալ նախագիծ է, այն մաս-մաս է առաջ գնում, քանի որ տեխնոլոգիապես բարդ է։ Լիարժեք դրամապանակ մենք կունենանք տարեվերջին։ Յուրաքանչյուր եռամսյակ կավելացնենք որոշ գործառույթներ»,- իր հերթին ասել է բանկի Վարչության նախագահի տեղակալ Կիրիլ Ցարեւը։Միաժամանակ նա նշել է, որ այս գործիքի անվտանգության աստիճանը կլինի ամենաբարձր մակարդակի վրա: Tweet Դիտում՝ 6272

В начале года «Сбер» подал заявку в Центральный банк России на регистрацию своей блокчейн-платформы и рассчитывает весной начать выпуск собственной цифровой валюты, сообщает ТАСС. «Цифровые финансовые активы, в соответствии с законом, можно выпускать на зарегистрированной площадке. Технологически банк готов к работе с таким инструментом, мы у себя внутри протестировали и увидели, что это решение работает. По закону процедура регистрации занимает 45 дней, и в течение этого срока площадку либо зарегистрируют, либо мы получим какие-либо замечания. Есть большая вероятность, что весной уже получится этот проект запустить»,- отметил заместитель председателя Правления банка Анатолий Попов.Ранее глава «Сбера» Герман Греф сообщал, что в 2021 году банк может начать экспериментировать с выпуском своей цифровой валюты, которая будет называться «сберкоин». 03.12.2020 | 17:34 «Сбер» откроет институт искусственного интеллекта А к концу года «Сбер» рассчитывает запустить альтернативу пластиковым картам в виде единого электронного кошелька, к которому будут привязаны все счета, в том числе бонусные и кредитные․«Для нас это большой фундаментальный проект, двигается он частями, потому что это технологически сложно. Полноценный кошелек, который мы хотим видеть, появится у нас к концу года. Каждый квартал мы будем добавлять какие-то функции»,- в свою очередь сообщил заместитель председателя Правления банка Кирилл Царев.При этом он отметил, что уровень безопасности данного инструмента будет на самом высоком уровне. Tweet Просмотры 6296