«Սբեր»-ը արհեստական բանականության ինստիտուտ կհիմնի
2021թ. հունվարին «Սբեր»-ը նախատեսում է Մոսկվայում հիմնել Ռուսաստանի պատմության մեջ առաջին ինստիտուտը, որտեղ կուսումնասիրվի արհեստական բանականությունը:
Ինչպես հաղորդում է բանկի մամուլի կենտրոնը, ինստիտուտի հիմնական առաքելությունն է ապահովել միջառարկայական մոտեցում հետազոտությունների նկատմամբ՝ ընդհանուր արհեստական բանականություն ստեղծելու համար:
Առաջին փուլում ինստիտուտը կլինի ակադեմիական, այսինքն`կենտրոնացած կլինի հիմնարար հետազոտությունների սիմբիոզի եւ դրանց ուղղվածությանը մարդկության գործունեության կիրառական ոլորտներին:
Անվանի գիտնական, արհեստական բանականության ոլորտի աշխարհի ամենահայտնի մասնագետներից Յուրգեն Շմիդհուբերը համաձայնել է դառնալ ինստիտուտի գիտական ղեկավար:
Ինստիտուտը նախատեսում է ներգրավել արհեստական բանականության ոլորտի առաջատար մասնագետների ինչպես Ռուսաստանից, այնպես էլ այլ երկրներից։

«Сбер» откроет институт искусственного интеллекта
В январе 2021 года «Сбер» планирует открыть в Москве первый в истории России институт, где будет изучаться искусственный интеллект.
Как сообщает пресс-центр банка, основная миссия института - обеспечить междисциплинарный подход к исследованиям для создания общего искусственного интеллекта.
На первом этапе институт будет академическим, то есть ориентированным на симбиоз фундаментальных исследований и их ориентацию в прикладные направления деятельности человечества.
Научным руководителем Института согласился стать немецкий и швейцарский ученый, один из наиболее известных в мире специалистов в области искусственного интеллекта Юрген Шмидхубер.
Институт планирует привлекать ведущих ученых в области искусственного интеллекта как отечественных, так и зарубежных.