ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունը կգլխավորի 74-ամյա Ջանեթ Ելենը
ԱՄՆ Սենատը հաստատել է նախագահ Ջո Բայդենի կողմից առաջադրված Ջանեթ Ելենին (Janet Yellen) երկրի ֆինանսների նախարարության ղեկավարի պաշտոնում:
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, առաջիկայում 74-ամյա Ելենը, որը կդառնա ԱՄՆ Ֆինանսների նախարարությունը գլխավորած առաջին կինը, երդում կտա: 2014-ին նա դարձավ առաջին կինը, ով զբաղեցրեց երկրի կենտրոնական բանկի գործառույթներն իրականացնող ԱՄՆ Դաշնային պահուստային համակարգի (FRS) նախագահի պաշտոնը:
Հունվարի 19-ին՝ իր թեկնածության քննարկման լսումների ժամանակ, նա հայտարարել էր, որ մտադիր է ֆինանսական գերատեսչության հանգամանալից վերլուծություն իրականացնել՝ այլ երկրների դեմ պատժամիջոցների կիրառման մասով: Միաժամանակ, սենատորների հարցերին ի պատասխան նա ասել է, որ խիստ հակված է Ռուսաստանի նկատմամբ պատժամիջոցների կիրառմանը՝ կապված Ուկրաինայի եւ Ղրիմի հետ:
1967 թվականին Ելենը գերազանցությամբ ավարտել է Բրաունի համալսարանի տնտեսագիտական ֆակուլտետը, 1971 թվականին ստացել դոկտորի գիտական կոչում Եյլի համալսարանում:
1997-1999թթ.  նա նախագահում էր ԱՄՆ այն ժամանակվա նախագահ Բիլ Քլինթոնին կից տնտեսական խորհրդականների խորհուրդը։

Министерство финансов США возглавит 74-летняя Джанет Йеллен
Сенат США утвердил выдвинутую президентом Джо Байденом кандидатуру Джанет Йеллен (Janet Yellen) на должность руководителя министерства финансов страны.
Как сообщает ТАСС, в ближайшее время 74-летняя Йеллен, которая станет первой женщиной во главе Минфина, будет приведена к присяге. В 2014 году она стала первой женщиной на посту председателя Федеральной резервной системы (ФРС) США, выполняющей функции центрального банка страны.
19 января на слушаниях по рассмотрению собственной кандидатуры она заявила, что намерена осуществить обстоятельный анализ деятельности финансового ведомства в сфере введения санкций против других стран. При этом в опубликованных ответах на вопросы сенаторов Йеллен сообщила о строгой приверженности к ограничительным мерам в отношении России в связи с Украиной и Крымом.
В 1967 году Йеллен с отличием окончила экономический факультет Университета Брауна, в 1971 году получила докторскую степень в Йельском университете.
В 1997-1999 годах она возглавляла Совет экономических консультантов при тогдашнем президенте США Билле Клинтоне.