Բայդենն առաջարկում է $1,9 տրլն ուղղել ԱՄՆ տնտեսության խթանմանը
ԱՄՆ ընտրված նախագահ Ջո Բայդենն առաջարկում է $1,9 տրլն հատկացնել երկրում COVID-19-ի դեմ պայքարելու, ամերիկյան տնտեսությանն աջակցելու եւ բնակչությանն օգնություն տրամադրելու համար:
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, համապատասխան փաստաթղթում արձանագրված է, որ նշված միջոցների փաթեթը հնարավորություն կընձեռի «փրկել ԱՄՆ տնտեսությունը եւ սկսել հաղթահարել վիրուսը»: Ընդգծվում է, որ ծրագիրը «հավակնոտ է, բայց իրագործելի»:
$1,9 տրիլիոնից մոտ $400 մլրդ նախատեսվում է հատկացնել անմիջապես համավարակի դեմ պայքարին: Մոտ $1 տրլն պետք է ուղղվի բնակչությանն օգնություն տրամադրելուն, մնացածը՝ տնտեսությանը խթանելուն:
Ծրագրի համաձայն՝ մինչեւ $2 հազ. ավելանում են ամերիկացիներին ուղիղ վճարումները: Փաստաթղթում կոչ է արվում՝ մինչեւ $15 ավելացնել աշխատանքի նվազագույն ժամավճարի չափը, ինչպես նաեւ կիրառել լրացուցիչ արտոնություններ:
Մասնավորապես, Բայդենն առաջարկում է $50 մլրդ հատկացնել կորոնավիրուսի թեստավորման ծրագրի ընդլայնմանը: Նա նաեւ առաջարկում է $130 մլրդ ուղղել դպրոցներում աշխատանքի անվտանգ վերականգնմանը՝ աշակերտների ներկայությամբ:
Ընտրված նախագահն առաջարկում է նաեւ $350 մլրդ հատկացնել տեղական իշխանություններին՝ բյուջեի առկա պակասուրդը փակելու համար: 15 մլրդ էլ նախատեսվում է հատկացնել փոքր բիզնեսի վարկավորմանը:

Байден предлагает выделить $1,9 трлн на стимулирование экономики США
Избранный президент США Джо Байден предлагает выделить около $1,9 трлн на меры борьбы с эпидемией COVID-19 в стране, стимулирование американской экономики и оказание помощи населению.
Как сообщает ТАСС, в документе констатируется, что указанный пакет мер поможет «спасти экономику США и начать побеждать вирус». Подчеркивается, что план является «амбициозным, но выполнимым».
Около $400 млрд из $1,9 трлн предполагается выделить непосредственно на борьбу с пандемией. Около $1 трлн должны быть направлены на оказание помощи населению, остальное - на стимулирование экономики.
Согласно плану, до $2 тыс. суммарно увеличиваются прямые выплаты американцам. Документ содержит призыв к повышению до $15 минимальной почасовой оплаты труда в стране, введению дополнительных льгот.
Байден считает нужным, в частности, выделить $50 млрд на расширение программ тестирования на заражение новым коронавирусом. По мнению демократа, $130 млрд следует направить на оказание поддержки в том, что касается безопасного возобновления работы школ в стране при личном присутствии учащихся.
Избранный президент также предлагает предоставить $350 млрд местным властям на ликвидацию имеющегося бюджетного дефицита. Предусматривается выделение $15 млрд на кредиты малому бизнесу.