Մեկնարկել է «Ամանորյա հրաշք Արցախի երեխաների համար» նախաձեռնությունը
Հայաստանում մեկնարկել է «Ամանորյա հրաշք Արցախի երեխաների համար» նախաձեռնությունը, որի նպատակն է իրագործել ամբողջ Արցախի, այդ թվում՝ Շուշիից, Հադրութից եւ օկուպացված այլ տարածքներից տեղահանված երեխաների ամանորյա երազանքները:
Հարյուրավոր արցախցի երեխաներ նամակներ են գրել Ձմեռ պապիկին՝ հայտնելով իրենց ամանորյա ցանկություններն ու երազանքները: Նամակներն ընդունվել են մինչեւ ս.թ. դեկտեմբերի 5-ը:
Նախաձեռնությանը միանալու կոչին արձագանքել են բազմաթիվ մարդիկ տարբեր երկրներից, որոնց շնորհիվ հավաքագրվել է շուրջ $22 հազ.՝ երեխաների երազանքներն ի կատար ածելու համար: Նվիրատվությունները կշարունակվեն մինչեւ դեկտեմբերի 15-ը ներառյալ:
«Այս նախաձեռնության շրջանակում նպատակ ունենք գնել նվազագույնը 2500 նվերների փաթեթ հենց Արցախում բնակվող երեխաների համար, ինչպես նաեւ նրանց համար, ում գաղտնի Ձմեռ պապիկները դեռ չեն հայտնվել: Հիմնականում երեխաները ցանկացել են գրենական պիտույքներ, հագուստ, խաղալիքներ, սպորտային սարքավորումներ եւ այլն»,-ասել է նախաձեռնության համահիմնադիր Դիանա Պետրոսյանը:
Նախաձեռնությունն արդեն իսկ հաջողել է, քանի որ առաջին իսկ օրից նրանց են միացել ինչպես անհատ բարերարներ, այնպես էլ կազմակերպություններ Հայաստանից, արտերկրից եւ Սփյուռքից:
«Արցախի հազարավոր երեխաների համար, ովքեր սարսափելի պատերազմի հետեւանքով, ստիպված են եղել լքել իրենց տները, իսկ ոմանք կորցրել են իրենց հարազատներին, սա լինելու է իրենց կյանքի ամենատխուր Ամանորը: Նրանց կյանքում մի փոքր ուրախություն բերելու նպատակով, մենք որոշեցինք մեկնարկել այս նախաձեռնությունը, որն անմիջապես դրական արձագանք ստացավ: Օր-օրի աճում է արցախցի երեխաների համար նվերներ ուղարկող մարդկանց թիվը: Մենք շատ շնորհակալ ենք եւ ուրախ, որ մեր նախաձեռնությունն աջակցությունն է  ստանում»,-ասել է նախաձեռնության համահիմնադիր Մարգարիտա Վարդանյանը:
«Գաղտնի Ձմեռ պապիկների» գրանցումն ու նվերների հավաքագրումը կշարունակվի մինչեւ դեկտեմբերի 20-ը: Նվիրատվություն կատարելու համար «Ձմեռ պապիկները» պետք է հետեւյալ հղումով ընտրեն արցախցի երեխաների նամակներից որեւէ մեկը:
Նվերներն արցախցի փոքրիկներին հանձնելու նպատակով նախաձեռնության անդամներն անձամբ կայցելեն Արցախ դեկտեմբերի 20-ից մինչեւ տոների ավարտն ընկած ժամանակահատվածում:

Запущена инициатива «Новогоднее чудо для детей Арцаха»
В Армении стартовала инициатива «Новогоднее чудо для детей Арцаха», цель которой - осуществить новогодние мечты детей со всего Арцаха, в том числе вынужденных переселенцев из Шуши, Гадрута и других оккупированных территорий.
Сотни арцахских детей написали письма Деду Морозу, в которых рассказали о своих новогодних желаниях и мечтах. Письма принимались до 5 декабря текущего года.
На призыв инициативы откликнулось множество людей в разных странах, благодаря которым уже собрано $22 тыс. на реализацию желаний детей. Пожертвования принимаются до 15 декабря включительно.
«В рамках этого проекта мы планируем приобрести как минимум 2500 подарочных наборов для детей, живущих в Арцахе, а также для тех, кого не разобрали «тайные санты». В основном дети просят письменные принадлежности, одежду, игрушки, спортивный инвентарь и т. д.»,- рассказала соосновательница инициативы Диана Петросян.
Инициативу уже можно считать успешной благодаря тому, что к ней присоединились как частные благотворители, так и организации из Армении, других стран мира и армянской диаспоры.
«Для тысяч арцахских детей, которые вынуждены покинуть свои дома, а некоторые потеряли своих близких из-за ужасной войны, это будет, скорее всего, самый печальный Новый год в жизни. Чтобы привнести хоть немного радости в их жизнь, мы решили запустить эту инициативу, которая сразу же была встречена с теплотой. С каждым днём становится всё больше людей, готовых помочь с приобретением подарков. Мы очень благодарны и рады, что наше начинание поддерживают»,-  сказала соосновательница инициативы Маргарита Варданян.
Регистрация «тайных сант» и сбор подарков продлятся до 20 декабря. «Санты» могут выбрать одно из писем арцахских детей по ссылке и приобрести желаемый ребенком подарок.
Участники инициативы посетят Арцах в период после 20 декабря до конца праздников, чтобы лично вручить подарки детям.