“Beeline ապրանքանիշը լավ է ընտելանում Հայաստանում”
Երեւան /Մեդիամաքս/. ԱՊՀ երկրներում բիզնեսի զարգացման գծով “Վիմպելկոմ” ԲԲԸ գործադիր փոխնախագահ Դմիտրի Պլեսկոնոսի բացառիկ հարցազրույցը## ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությանը եւ Banks.am պորտալին
- Ապրիլի 25-ին Երեւանում համաձայնագիր կնքվեց, որի համաձայն Beeline-ը դարձավ Հայաստանի օլիպմիական հավաքականի գլխավոր հովանավորը: Ո՞վ էր այդ գաղափարի հեղինակը. Beeline՞-ը, թե՞ Հայաստանի Ազգային օլիպմիական կոմիտեն:
- Որոշումը համատեղ էր: Նման գործունեությունը բնորոշ է Beeline-ին, քանի որ սպորտը մեր թեման է:
Մենք բավականին լայնորեն ներկայացված ենք ռուսաստանյան սպորտում, օրինակ, Beeline-ը հովանավորում է թենիսի Կրեմլի Գավաթ մրցաշարը: Այժմ մենք ավելի լայն հնարավորություն ունենք սպորտը քարոզելու համար, եւ դա լիովին համապատասխանում է մեր ապրանքանիշի ոգուն: Մենք երկու երկրների` Հայաստանի եւ Տաջիկստանի օլիմպիական հավաքականների հովանավորն ենք, եւ հույս ունենք, որ դա կօգնի թիմերին կավ արդյունքներ ցույց տալ:
Օլիմպիադան անցկացվում է 4 տարին մեկ անգամ, եւ յուրաքանչյուր մարզիկի համար շատ կարեւոր է աջակցություն զգալ իր թիկունքում, քանի որ Օլիմպիադան հենց այն մրցաշարն է, որտեղ նա պետք է ամբողջովին ներդնի իր հնարավորությունները: Մեզ թվում է, որ այդպիսի աջակցության ցուցաբերելը բխում է մեր ապրանքանիշի ոգուց:
- Ապրիլի սկզբին Հայաստանում գործարկվեց Beeline ապրանքանիշը: Կարելի՞է ամփոփել առաջին արդյունքները:
- Դեռեւս շատ վաղ է գնահատականներ տալ, սակայն կարող եմ արձանագրել, որ Beeline ապրանքանիշը լավ է ընտելանում Հայաստանում: Մեզ համար շատ կարեւոր է, որպեսզի արդարանան անվանափոխության հետ կապված բոլոր ակնկալիքները: Իմ կարծիքով, դեռեւս ամեն ինչ ճիշտ է ընթանում: Մենք չենք փոխել զուտ ապրանքանիշը. մենք ավելի մատչելի ենք դարձել, փոխել ենք մեր գրասենյակների աշխատանքի գրաֆիկը, սկսել ենք աշխատել նաեւ հանգստյան օրերին:
Լուծվում են նաեւ բավականին թվով այլ հարցեր, դա ժամանակ է պահանջում, սակայն հույս ունեմ, որ մինչեւ տարեվերջ կկատարենք այն արմատական ճեղքումը, որը ծրագրել ենք:
- Beeline-ը սկսել է Երեւանում փորձարկել երրորդ սերնդի (3G) բջջային կապը: Երբ կսկսվի դրա կոմերցիոն շահագործումը:
- Ներկայումս համակարգը փորձարկվում է եւ վերջնական ներդրման հստակ ժամկետը նշելը դեռեւս բարդ է: Մենք ցանկանում ենք մատուցել ծառայությունը հենց այն որակով, որն ակնկալում են սպառողները: Շտապողականությունը հղի է բացասական հետեւանքներով. եթե սպառողը փորձի եւ նրան ինչ-որ բան դուր չգա, նա կարող է այլեւս երբեք չվերադառնալ դրան:
- Տարեսկզբին “ԱրմենՏելը” պայմանագիր ստորագրեց Ericsson-ի հետ Հայաստանում նոր կոնվերգենտ ցանցի կառուցման մասին: Ի՞նչ փուլում է այդ գործընթացը:
- Մենք արդեն տեղադրել ենք նոր բիլինգային համակարագ, լուծել մի շարք այլ տեխնիկական խնդիրներ: Սակայն պետք է հաշվի առնել այն հանգամանքը, որ բջջային կապի ոլորտում մենք չկարգավորվող օպերատոր ենք, իսկ ֆիքսված կապի տեսակետից` կարգավորվող: Արդյունքում, եթե նույնիսկ տեխնիկական հնարավորությունները թույլ են տալիս մեզ սկսել կոնվերգենտ ծառայությունների մատուցումը, առաջանում է պետական կառույցների հետ պարտադիր համաձայնեցման անհրաժեշտություն:
Տեխնիկապես մենք գրեթե պատրաստ ենք նոր ցանցի ներդրմանը: 3G ցանցը, որը մենք փորձարկում ենք Երեւանում, եւս կառուցվում է Ericsson-ի սարքավորումներով, եւ դա կօգնի մեզ կոնվերգենտ ցանցի կառուցման գործում:

«Бренд Beeline хорошо приживается в Армении»
Эксклюзивное интервью исполнительного вице-президента ОАО «ВымпелКом» по развитию бизнеса в странах СНГ## Дмитрия Плесконоса агентству Медиамакс
- 25 апреля в Ереване было подписано соглашение, в соответствии с которым Beeline стал главным спонсором олимпийской команды Армении. Кто выступил инициатором этого решения - Beeline, или Национальный олимпийский комитет Армении?
- Решение, которое появилось в результате общения с председателем национального олимпийского комитета Армении Гагиком Николаевичем Царукяном, было обоюдным. Подобного рода активность характерна для Beeline, так как спорт – наша тема.
Мы достаточно широко представлены в российском спорте, к примеру, Beeline спонсирует теннисный Кубок Кремля. Теперь у нас появилась более широкая возможность пропагандировать спорт, и это полностью соответствует духу нашего бренда. Мы выступаем генеральными спонсорами олимпийских сборных двух стран: Армении и Таджикистана, и надеемся, что это поможет командам показать хорошие результаты.
Олимпиада проходит раз в 4 года, и для каждого спортсмена очень важно чувствовать за собой поддержку, поскольку Олимпиада - именно то соревнование, где он должен выложиться полностью. Нам кажется, что именно в духе нашего бренда оказать эту поддержку, дать уверенность в том, что за него переживает вся страна.
- В начале апреля в Армении был запущен бренд Beeline. Можно подвести первые итоги?
- Пока очень рано давать оценки, но я могу констатировать, что бренд Beeline хорошо приживается в Армении. Для нас очень важно, чтобы оправдались все те ожидания, которые связываются с ребрендингом. Мне кажется, что пока все идет правильно. Мы не просто сменили бренд, мы стали более доступными, изменили график работы наших офисов, стали работать и в выходные.
Решается достаточно много других вопросов, это требует времени, но надеюсь, что до конца этого года мы сделаем тот фундаментальный прорыв, который запланировали.
- Вeeline начал тестировать в Ереване сотовую связь третьего поколения /3G/. Когда она будет запущена в коммерческую эксплуатацию?
- В настоящее время проходят тестовые испытания системы. Назвать точную дату ее окончательного внедрения пока сложно - нам хочется запустить продукт именно в том качестве, в котором его ждут потребители. Спешка чревата негативными последствиями: если потребитель попробует и что-то ему не понравится, он может больше никогда к этому не вернуться.
- В начале года «АрменТел» подписал контракт c Ericsson о строительстве в Армении новой конвергентной сети. На какой стадии находится этот процесс?
- Мы уже установили новый биллинг и решили ряд технических задач. Однако следует учитывать тот аспект, что с точки зрения мобильной связи мы - нерегулируемый оператор, а с точки зрения фиксированной связи – регулируемый. В результате, даже если технические возможности позволяют нам начать предоставление конвергентных услуг, есть необходимость обязательного согласования с государственными структрами.
Технически мы почти готовы к внедрению новой сети. 3G, которую мы тестируем в Ереване, строится на оборудовании Ericsson, и это также поможет нам в строительстве конвергентной сети.