Դեկտեմբերի 31-ից կարգելվի թուրքական ապրանքների ներմուծումը
ՀՀ կառավարությունը հոկտեմբերի 20-ի որոշմամբ ժամանակավոր արգելք է դրել թուրքական ծագում ունեցող վերջնական սպառման ապրանքների ներմուծման վրա:
Արգելքն ուժի մեջ կլինի 2020 թվականի դեկտեմբերի 31-ից:
«Թուրքական ծագման ապրանքների ներմուծման սահմանափակումն իրենից ենթադրում է նախեւառաջ անվտանգային բաղադրիչ՝ հաշվի առնելով քանիցս հաստատված փաստերը, ըստ որոնց, Թուրքիան բացահայտորեն աջակցում ու սատարում է Ադրբեջանի կողմից՝ Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված պատերազմական եւ ահաբեկչական գործողություններին:
Թուրքական ծագմամբ ապրանքների ներմուծման արգելքով դադարեցվում է հայաստանյան աղբյուրներից Թուրքիայի պետական գանձարանի ֆինանսական սնուցումը, միաժամանակ կանխարգելվում է նաեւ թշնամական տրամադրված երկրից վերջնական սպառման ապրանքների ներմուծման միջոցով հնարավոր վտանգների ներթափանցումը Հայաստան»,- հայտնում են կառավարությունից:

С 31 декабря ввоз турецких товаров в Армению будет запрещен
Правительство Армении ввело временный запрет на ввоз товаров конечного потребления турецкого происхождения, который вступит в силу 31 декабря 2020 года.
«Ограничение ввоза товаров турецкого происхождения, прежде всего, обусловлено компонентом безопасности с учетом неоднократно подтвержденных фактов, согласно которым Турция открыто поддерживает военно-террористические операции Азербайджана против Арцаха.
Запретом на ввоз товаров турецкого происхождения прекращается финансовое снабжение турецкой государственной казны из армянских источников и, в то же время, предотвращается возможное проникновение в Армению угроз через импорт товаров конечного потребления из враждебной страны»,- заявили в правительстве.