Կուտակային կենսաթոշակային համակարգը Հայաստանում կարող է ներդրվել 2009 թվականից
Երեւան /Մեդիամաքս/. Կուտակային կենսաթոշակային համակարգը կարող է ##ներդրվել Հայաստանում 2009 թվականից, այսօր Երեւանում հայտարարել է Սոցիալական ապահովության պետական ծառայության ղեկավար Վազգեն Խաչիկյանը:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, Վազգեն Խաչիկյանը նշել է, որ ներկայումս կուտակային համակարգի ներդրումը գտնվում է օրենսդրական փուլում: ՙՆոր համակարգի ներդնումից հետո իրենց ապագա կենսաթոշակի գումարը կարող են որոշել մինչեւ 40 տարեկան մարդիկ, ընդ որում, կուտակման ընթացքում հաշվի չեն առնվելու մինչեւ կուտակային կենսաթոշակային համակարգի ուժի մեջ մտնելը կենսաթոշակային հիմնադրամ նրանց կատարած հարկային վճարումները:
Պաշտոնյան հայտնել է, որ կառավարություն համաձայնեցրել է մինչեւ 2012 թվականը կենսաթոշակի բարձրացման ժամանակացույցը սղաճային հնարավոր ճնշումների հետ: “Այսպիսով, այս տարի նախատեսվում է 6 տոկոս սղաճ, այն դեպքում, երբ կենսաթոշակն աճել է 60 տոկոսով”,- ասել է Վազգեն Խաչիկյանը:
Սոցիալական ապահովության պետական ծառայության ղեկավարը հայտնել է, որ ներկայումս Հայաստանում գրանցված է մոտ 523 հազար թոշակառու, նրանցից ամեն ամիս թոշակ են ստանում մոտ 480 հազարը, մնացած 40-45 հազարը կամ գտնվում են արտասամանում, կամ էլ չեն բնակվում իրենց գրացման վայրում:

Накопительная пенсионная система может быть внедрена в Армении с 2009 года
Ереван /Медиамакс/. Накопительная пенсионная система может быть внедрена в Армении с 2009 года##, заявил сегодня в Ереване руководитель Государственной службы социального обеспечения Вазген Хачикян.
Как сообщает Медиамакс, Вазген Хачикян отметил, что в настоящее время переход на накопительскую систему находится на законодательной стадии. «Определять размер своей будущей пенсии после внедрения новой системы смогут лица в возрасте до 40 лет, причем при накоплении не будут учитываться их налоговые отчисления в пенсионный фонд до вхождения в силу накопительной пенсионной системы», - сказал Вазген Хачикян.
Он сообщил, что график повышения пенсий до 2012 года согласован правительством с возможными инфляционными давлениями. «Так, в этом году предусматривается 6%-ная инфляция, в то время как размер пенсии поднялся на 60%», - сказал Вазген Хачикян.
Руководитель Госслужбы социального обеспечения сообщил, что в настоящее время в Армении зарегистрировано около 523 тыс. пенсионеров, из них ежемесячно пенсию получает около 480 тыс., остальные же 40-45 тыс. пенсионеров либо находятся за рубежом, либо не проживают по адресу своей регистрации.