ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը միացել է հիփոթեքային վարկավորման պետական աջակցության ծրագրին
ՎՏԲ-Հայաստան Բանկն ընդլայնել է իր համագործակցությունը ՀՀ Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության հետ նաեւ «Երեխա ունեցող ընտանիքների բնակարանային ապահովության պետական աջակցության 2020-2023 թթ. ծրագրի» շրջանակում:
Պետական ծրագիրը, որին միացել է ՎՏԲ-Հայաստան Բանկն, իր մեջ ներառում է երեք ուղղություններ, որոնց իրագործման համար պետբյուջեից 2020թ. կհատկացվի ավելի քան 526 մլն դրամ՝ ի աջակցություն 1000-ից ավելի շահառուների։
Առաջին ծրագրի շրջանակներում միանվագ դրամական աջակցություն կտրամադրվի երկու եւ ավել անչափահաս երեխաներ ունեցող ընտանիքներին, որոնք հիփոթեքային վարկ են ձեւակերպում ՀՀ մարզերում գույքի ձեռբերման նպատակով։ Միջոցներն ուղղվելու են հիփոթեքային վարկի կանխավճարի ֆինանսավորմանը։ Միանվագ դրամական աջակցության առավելագույն չափը կազմում է ոչ ավել, քան 2.6 մլն դրամ (կախված շահառուի տարիքից եւ ընտանիքում երեխաների քանակից)։
Երկրորդ ծրագիրը հնարավորություն է տալիս առնվազն մեկ երեխա ունեցող յուրաքանչյուր ընտանիքի ստանալ կանխավճարի ապահովագրության պայմանով հաստատված հիփոթեքի տարեկան ապահովագրական վճարի 90%-ի փոխհատուցում: Այս դեպքում փոխհատուցման գումարը նախատեսված է մինչեւ 180 հազ. դրամի չափով:
Աջակցության երրորդ ծրագիրը նախատեսված է այն ընտանիքների համար, որոնք ունեն գործող հիփոթեքային վարկ: Երեխայի ծննդյան դեպքում պետությունը պատրաստ է մարել վարկի մնացորդային մայր գումարի մի մասը, եթե վարկի սպասարկման պատմությունը համապատասխանում է պետական ծրագրի պահանջներին: Հաշվի առնելով սուբսիդավորման բոլոր բաղկացուցիչները՝ աջակցության առավելագույն չափը կազմում է ոչ ավել, քան 4 մլն դրամ (կախված շահառուի տարիքից եւ ընտանիքում երեխաների քանակից):
«ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը հիփոթեքային շուկայի ակտիվ մասնակից է: Հիփոթեքային վարկերը ձեւակերպվում են Բանկի 73 մասնաճյուղերից յուրաքանչյուրում: Իսկ Երեւանում վարկառուները կարող են օգտվել ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի  Հիփոթեքային կենտրոնի ծառայություններից, որն իր ձեւաչափով առաջինն է ՀՀ բանկային համակարգում»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:
Հիփոթեքային վարկավորման պետական աջակցության հատուկ ծրագրերի մասին առավել մանրամասն տեղեկատվություն կարելի է ստանալ ՀՀ Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության կայքում:
Հիփոթեքային վարկավորման պայմանների մասին առավել մանրամասն տեղեկատվություն կարելի է ստանալ բանկի պաշտոնական կայքում, կամ զանգահարելով Կոնտակտային Կենտրոն` 87-87 հեռախոսահամարով:

Банк ВТБ (Армения) стал участником специальной программы господдержки ипотеки
Банк ВТБ (Армения) расширил сотрудничество с Министерством труда и социального обеспечения РА, став участником госпрограммы 2020-2023гг. по жилищному обеспечению семей с детьми.
Программа господдержки, в которой принял участие банк, включает в себя три направления. Для финансирования программы в 2020г. из госбюджета будет выделено более 526 млн драмов, воспользоваться которыми смогут более 1000 бенефициаров.
В рамках первой программы единовременная финансовая поддержка будет предоставлена семьям с двумя и более несовершеннолетними детьми, которые оформляют ипотеку для приобретения недвижимости в регионах Армении. Средства будут направлены на финансирование первоначального взноса. Максимальный размер содействия составляет не более 2.6 млн драмов (в зависимости от возраста заемщика и количества детей в семье).
Вторая программа предполагает возможность для семей, имеющих хотя бы одного ребенка, получить возмещение 90% годового страхового взноса по ипотеке, выданной с условием страхования предоплаты. В этом случае сумма возмещения составляет до 180 тыс. драмов.
Третья программа содействия предназначена для семей, имеющих действующую ипотеку. При рождении ребенка государство гасит часть основного долга заемщика, если история обслуживания кредита соответствует требованиям госпрограммы. Максимальный размер содействия составляет не более 4 млн драмов (в зависимости от возраста заемщика и количества детей в семье).
«Банк ВТБ (Армения) является активным участником ипотечного рынка. Ипотечные кредиты оформляются в любом из 73-х филиалов. А в Ереване заемщики могут воспользоваться услугами первого в банковской системе Армении Ипотечного центра Банка ВТБ (Армения)»,- отмечается в сообщении.
Более подробную информацию о специальной программе господдержки по ипотечным кредитам можно получить на официальном сайте Министерства труда и социального обеспечения РА.
Информацию об условиях ипотечного кредитования Банка ВТБ (Армения) можно получить на официальном сайте банка, или позвонив в контактный центр по номеру 87-87.