ՊՀԾ ղեկավար. Սովի ռիսկը կարող է հասնել «բիբլիական ծավալների»
Պարենի համաշխարհային ծրագրի (ՊՀԾ) ղեկավար Դեւիդ Բիսլին կարծում է, որ համավարակով պայմանավորված սովի ռիսկը կարող է հասնել «բիբլիական ծավալների»:
ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում նա ասել է, որ համավարակի հետեւանքների մեղմացման նպատակով մարդասիրական գործունեության իրագործման համար մոտակա կես տարվա ընթացքում կազմակերպությանն անհրաժեշտ կլինի մոտ $5 մլրդ:
«Մեզ մոտ եղած բոլոր տվյալները՝ ներառյալ ՊՀԾ-ի կանխատեսումը սովից տառապող մարդկանց թվի 80% աճի մասին ($140 մլն  համավարակից առաջ, մինչեւ  270 մլն՝ այս տարվա վերջին) վկայում են իրական աղետի մասին: Մենք հայտնվել ենք «բիբլիական ծավալի» սովի ռիսկի առջեւ»,- ասել է Բիսլին:
Նրա կանխատեսմամբ՝ Լատինական Ամերիկայում սովի մատնվածների թիվը կավելանա  269%-ով: Արեւելյան եւ Կենտրոնական Ասիայում այդ ցուցանիշը կկազմի 135%, իսկ Հարավային Աֆրիկայում՝ մինչեւ 90%:
«ՊՀԾ-ի խնդիրն է 2020 թ-ին պարենով ապահովել 138 մլն մարդու, դա պատմության մեջ մարդասիրական խոշորագույն գործողություն է: Եվ այս աննախադեպ ճգնաժամն անհավանական միջոցներ է պահանջում՝ ՊՀԾ-ին մոտակա 6 ամսվա ընթացքում անհրաժեշտ է $4,9 մլրդ 83 երկրում մարդասիրական գործունեությունը շարունակելու համար: Այդ երկրներից շատերում ՊՀԾ-ն գոյատեւման միակ հույսն է»,- նշել է Բիսլին:

Глава ВПП: Риск голода может достигнуть «библейских масштабов»
Глава Всемирной продовольственной программы (ВПП) Дэвид Бисли считает, что риск голода вследствие пандемии может достигнуть «библейских масштабов».
В интервью ТАСС он отметил, что  на осуществление гуманитарной деятельности для смягчения последствий пандемии организации необходимы почти $5 млрд в ближайшие полгода.
«Все данные, которые у нас есть, включая прогноз ВПП о росте на 80% числа людей, испытывающих недостаток в продовольствии, - со $140 млн до пандемии до $270 млн уже до конца этого года, - указывают на настоящую катастрофу. Мы оказались перед риском голода библейских масштабов», - сказал Бисли.
По его прогнозам, в Латинской Америке число голодающих возрастет на 269%. Не менее драматическая ситуация, по его словам, складывается в Восточной и Центральной Азии, где рост голодающих ожидается на уровне 135% и Южной Африке - до 90%.
«Задача ВПП - обеспечить продовольствием 138 млн человек в 2020 году, это крупнейшая гуманитарная операция в истории. И этот беспрецедентный кризис требует невероятных средств - ВПП необходимы $4,9 млрд в ближайшие шесть месяцев, чтобы продолжать вести гуманитарную деятельность в 83 странах. Во многих из этих стран ВПП - единственная надежда на выживание», - добавил он.