Visa-ի եռամսյակային շահույթը կրճատվել է շուրջ 23%-ով
2019-2020թթ. ֆինանսական տարվա երրորդ եռամսյակի (ավարտվել է հունիսի 30-ին) արդյունքներով Visa-ի զուտ շահույթը կրճատվել է 23,4%-ով՝ մինչեւ $2,373 մլրդ:
Ինչպես հաղորդում է Bloomchain.ru-ն, ընկերության եկամուտը կազմել է $4,837 մլրդ՝ երրորդ եռամսյակում կրճատվելով 17%-ով: 2008թ. IPO-ից  ի վեր վճարային համակարգն առաջին անգամ է գրանցում եռամսյակային եկամուտի նվազում:
Visa-ում նշել են, որ համավարակի ֆոնին որոշ ասպարեզներում սպառողական ծախսերը նվազել են, մինչդեռ կան ոլորտներ, որտեղ գրանցվել է կայուն աճ:
Հաշվետու ժամանակահատվածում վճարումների ծավալը Visa-ում կրճատվել է 10%-ով: Անդրսահմանային վճարումների ծավալը նվազել է 37%-ով: Ընկերությունում նշել են, որ եվրոպական երկրների միջեւ գործարքները հաշվի չառնելու դեպքում, անդրսահմանային վճարումների ծավալի անկումը կկազմի 47%:
Միաժամանակ, e-commerce հատվածում Visa-ն կայուն աճ է գրանցում: Վճարային համակարգում ընդգծել են, որ կարճաժամկետ ապագայում համավարակը, բնականաբար, բացասական ազդեցություն կունենա իր բիզնեսի վրա: Սակայն երկարատեւ կտրվածքով COVID-19-ի ազդեցությունը կարող է շահավետ լինել Visa-ի համար, քանի որ համավարակն արագացնում է վճարային սովորությունները, ինչը ձեռնտու է ընկերությանը:
Այսպես, ԱՄՆ-ում էլեկտրոնային առեւտրում ներգրավված Visa-ի հաճախորդների թիվը ընթացիկ տարվա հունվարից ավելացել է 12%-ով: Ընկերությունում նշել են, որ այս միտումն առավել բնորոշ է այնպիսի երկրներին, ինչպիսիք են Արգենտինան եւ Ռումինիան, որտեղ առցանց գնումներն այդքան էլ տարածված չէին մինչեւ ճգնաժամը:

Квартальная прибыль Visa сократилась на около 23%
По итогам III квартала 2019-2020 годов финансового года, который завершился 30 июня, чистая прибыль Visa сократилась на 23,4% до $2,373 млрд.
Как сообщает Bloomchain.ru, выручка компании составила $4,837 млрд, сократившись в третьем квартале на 17%. С момента IPO 2008 года платежная система впервые фиксирует снижение квартальной выручки.
В Visa отметили, что на фоне пандемии в одних категориях потребительские расходы снизились, тогда как в других наблюдается устойчивый рост.
За отчетный период объем платежей в системе Visa снизился на 10%. Объем трансграничных платежей снизился на 37%. В компании отметили, что если исключить операции между европейскими странами, то объем трансграничных платежей снизился на 47%.
В то же время в сегменте e-commerce Visa фиксирует устойчивый рост. В платежной системе подчеркнули, что в краткосрочной перспективе пандемия, безусловно, оказывает негативное влияние на ее бизнес. Однако на дистанции влияние COVID-19 может обернуться пользой для Visa, потому что пандемия ускоряет принятие платежных привычек, которые играют на руку компании.
Так, например, в США количество клиентов Visa, вовлеченных в электронную коммерцию, с января 2020 года выросло на 12%. В компании отметили, что эта тенденция была более ярко выражена в таких странах, как Аргентина и Румыния, где онлайн-покупки были менее распространены до кризиса.