«Տինկոֆ» խմբի հիմնադիր Օլեգ Տինկովը որոշել է նվիրաբերել իր կարողության մի մասը արյան քաղցկեղի դեմ պայքարին եւ Ռուսաստանում դոնորության ինստիտուտի զարգացմանը:Ինչպես հայտնում է «Տինկոֆ»-ի մամուլի ծառայությունը, այդ նպատակով իր հարազատների հետ նա կհիմնի «Տինկովների ընտանիքի հիմնադրամ»:«Մեր հիմնադրամը կփորձի լուծել ոսկրածուծի դոնորության մասսայականացման գլոբալ խնդիրներն արյան քաղցկեղի դեմ պայքարելու համար եւ փոխել շփոթության աստիճանի հասնող օրենսդրությունը փոխպատվաստման ոլորտում: Դա հազարավոր կյանքեր կփրկի»,- ընդգծել է Օլեգ Տինկովը:Իր խոսքով՝ հիմնադրամը կսկսի աշխատել 2021թ. ոչ շուտ, այն կղեկավարի բանկիրի կինը՝ Րինա Տինկովան: «Մենք տեղեկատվության հավաքագրման փուլում ենք»,- պարզաբանել է գործարարը: Օլեգ Տինկովն իր հիվանդության մասին հայտնել էր մարտի սկզբին։ «Ես երկար չէի ցանկանում բացահայտել մանրամասները, բայց, ըստ երեւույթին, եկել է ժամանակը՝ ինձ մոտ ախտորոշվել է սուր լեյկոզ»,- նշել էր Օլեգ Տինկովը: Ապրիլի սկզբին նա թողել էր «Տինկոֆ Բանկ»-ի տնօրենների խորհրդի նախագահի պաշտոնը՝ փոխանցելով իր բաժնետոմսերը ընտանեկան հավատարմագրային կառավարման: 03.04.2020 | 10:10 Օլեգ Տինկովը «կկենտրոնանա սեփական առողջության վրա» Հուլիսի սկզբին նա ոսկրածուծի փոխպատվաստման էր ենթարկվել: «Դա շատ հեշտ է՝ արյան սովորական ներարկում: Դոնորից արյուն վերցնելը եւս հեշտ է ու անվտանգ»,- գրել է գործարարը: Ռուսաստանյան Forbes-ն Օլեգ Տինկովի կարողությունը գնահատում է $1,6 մլրդ: Tweet Դիտում՝ 5759

Основатель группы «Тинькофф» Олег Тиньков решил пожертвовать часть своего состояния на решение проблем рака крови и развитие института донорства в России. Как сообщает пресс-служба «Тинькофф», для этого вместе с родными он откроет «Фонд семьи Тиньковых».«Наш фонд будет пытаться решать глобальные задачи популяризации донорства костного мозга для борьбы с раком крови и пытаться изменить запутанное законодательство в сфере трансплантологии. Это спасет тысячи жизней»,- подчеркнул Олег Тиньков.По его словам, фонд начнет работать не раньше, чем в 2021 года, заниматься им будет супруга Тинькова Рина. «Мы в стадии сбора информации»,- уточнил банкир.Олег Тиньков рассказал о найденной у него лейкимии в марте 2020 года. В начале апреля он покинул пост главы совета директоров банка «Тинькофф» и перевел права владения акциями группы в семейный траст. 03.04.2020 | 10:10 Олег Тиньков «сосредоточится на своем здоровье» В начале июля он перенес трансплантацию костного мозга. «Это действительно просто - обычное вливание крови. Забор крови у донора точно так же прост и безопасен»,- написал предприниматель.Российский Forbes оценивает состояние Олега Тинькова в $1,6 млрд. Tweet Просмотры 5755