Mastercard-ը փոխում է արժույթների փոխարկման մեխանիզմը
Mastercard միջազգային վճարային համակարգը ս.թ. օգոստոսի 11-ից դոլարով եւ եվրոյով քարտերի համար արժույթների փոխարկումը կսկսի իրականացնել գործարքի նույն օրը:
Ինչպես հաղորդում է RBC-ն, այս մասին ասված է վճարային համակարգի տեղեկագրում, որն այն ուղարկել է ռուսաստանյան բանկերին:
«Ներկայիս դրությամբ գնում կատարելիս արժույթով, որը տարբեր է թողարկված քարտի արժույթից, փախարկումն իրականացվում է վճարային համակարգի փոխարժեքով՝ գործարքի քլիրինգի (բանկերի միջեւ հաշվարկի) ամսաթվով, այսինքն՝ փոխարժեքը գործում է նաեւ վճարումն իրականացնելուց հետո եւս մի քանի օր: Այդ պատճառով հաճախորդից կարող է ավելի շատ գումար գանձվել ապրանքների կամ ծառայությունների դիմաց, եթե արժույթների փոխարժեքն այդ ընթացքում փոխվի եւ դառնա անբարենպաստ քարտապանի համար»,- նշում է պարբերականը:
Mastercard-ի տեղեկագրում ասված է, որ վճարային համակարգը ներդնում է այս փոփոխությունները սպառողական փորձի բարելավման համար՝ ապահովելով արժույթի փոխարկման թափանցիկությունը:

Mastercard меняет механизм конвертации валют
Международная платежная система Mastercard с 11 августа начнет проводить конвертации валют по картам в евро и долларах в день проведения операции.
Как сообщает RBC, об этом говорится в бюллетене платежной системы, который она разослала российским банкам.
«Сейчас конвертация при покупке товаров в валюте, отличной от той, в которой выпущена карта, происходит по курсу платежной системы на дату клиринга операции (расчета между банками), то есть курс действует на дату спустя несколько дней после проведения платежа. Из-за этого клиент может столкнуться со списанием более значительной суммы за товар или услугу, чем он предполагал заранее, если курс валют за это время изменится в неблагоприятную сторону»,- отмечает издание.
В письме Mastercard указывается, что платежная система внедряет изменения для улучшения потребительского опыта, обеспечивая прозрачность курса обмена валюты.