Mastercard Europe. Մուլտիուղղվածությունը մեր ռազմավարության հիմքն է
Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում հատվածներ Mastercard Europe ընկերության նախագահ Մարկ Բարնետի (Mark Barnett) հարցազրույցից, որը նա տվել է «Վեդոմոստի» պարբերականին։
Մենք կարծում ենք, որ հանդիսանում ենք վճարային տեխնոլոգիաների վրա մասնագիտացած աշխարհում միակ բազմապրոֆիլային ընկերությունը։ Մուլտիուղղվածությունը հանդիսանում է մեր ռազմավարության հիմքը։ Բնականաբար, մենք հիմա, երեւի թե, մեծ շեշտ կդնենք անհպում տեխնոլոգիայի վրա։ Իհարկե, էլեկտրոնային առեւտուրը դուրս է գալիս առաջին պլան։ Բայց, ընդհանուր առմամբ, ռազմավարությունը մնում է անփոփոխ։
Կա նաեւ շատ հետաքրքիր նախագիծ Հյուսիսային Եվրոպայում։ Խոսքը P27 նախագծի մասին է։ Մենք ցանկանում ենք մասնակցել աշխարհում առաջին միջազգային մուլտիարժութային քլիրինգային համակարգի ստեղծմանը։ Այդ համակարգում Հյուսիսային Եվրոպայի բոլոր երկրների համար վճարումները կիրականացվեն իրական ժամանակում։ Դա մեր ապագայի շատ կարեւոր մասն է, P27-ում ակնթարթային վճարումները կիրականացվեն եվրոյով եւ Հյուսիսային Եվրոպայի երկրների արժույթներով։
Մեծ ներուժ ունեցող b2b փոխանցումները մեր զարգացման ռազմավարության շատ կարեւոր մասն են։ Մասամբ մենք կարող ենք աշխատել b2b փոխանցումներով՝ օգտագործելով քարտերը, վիրտուալ քարտերի համարների տեխնոլոգիան, այնպիսի տեխնոլոգիա, ինչպիսին է Mastercard MoneySend-ը։ Բայց կարող ենք նաեւ անցկացնել այդ գումարային հոսքերը ակնթարթային հաշվարկների համակարգերի կամ հաշվից հաշիվ փոխանցումների միջով։ Դա տեղավորվում է մուլտիուղղվածության մեր ռազմավարության մեջ։ Եվրոպայում առեւտրային կետերում կորպորատիվ վճարումները կազմում են տարեկան մոտ $13 տրլն։ Սակայն վճարումների ընդհանուր գումարը կազմում է մոտ $60 տրլն, այսինքն մնացած միջոցները փոխանցվում են հաշվից հաշիվ փաթեթային ռեժիմում կամ իրական ժամանակում՝ չեկերի եւ որոշ այլ գործիքների օգնությամբ։
Մենք կցանկանայինք ոչ միայն պարզապես մասնակցել այս տրանզակցիաներում, այլեւ ստեղծել դրանց համար հավելվածներ եւ սերվիսներ, որոնք հավելյալ արժեք կտային։ Մի քանի օրինակ բերեմ։ Մեծ Բրիտանիայում մենք ունենք Pay by Bank («Վճարի բանկի միջոցով») հավելվածը, որը կապված է հաշվից հաշիվ փոխանցումների հետ։ Այն թույլ է տալիս օգտագործել մոբայլ բանկային հավելվածը առցանց առեւտրի համար, ինչը շատ հեշտ է ու հարմար։
Մեկ այլ օրինակը փողերի լվացման դեմ պայքարի ծառայությունն է։ Այն օգնում է բացահայտել կասկածելի վճարումներն ակնթարթային հաշվարկների բոլոր համակարգերում։ Բանկին չափազանց դժվար է միայնակ արդյունավետ կերպով լուծել այս խնդիրը, քանի որ փողերը գալիս են հաշվի վրա, իսկ հետո գնում են հաշվից հաշիվ տարբեր բանկերում։ Այն երկրներում, որտեղ կան փողերի ակնթարթային փոխանցման համակարգեր, կարելի է սկսել պայքարել այս խնդրի դեմ՝ տեսնելով ամբողջ գործարքները բոլոր բանկերի բոլոր հաշիվների միջեւ։ Այսօր Մեծ Բրիտանիայում այս ծառայությունից 40 բանկ է օգտվում, եւ մենք հույս ունենք կիրառել այս փորձը նաեւ այլ երկրներում։
Կարծում եմ, կենսաչափությունը որպես հաճախորդների նույնականացման միջոց ակտիվ կզարգանա։ Այն շատ ավելի արդյունավետ է, քան գաղտնաբառերն ու sms-ով հաստատումները։ Մենք վերջերս ներդրում ենք կատարել վարքագծային կենսաչափության տեխնոլոգիայում։ Այն, թե ինչպես եք բռնում հեռախոսը, ինչպես եք մուտքագրում տեքստը՝ այս գործոնները կօգնեն որոշել՝ արդյոք իրականում դուք եք կատարում վճարումը։ Գտնում եմ, կենսաչափությունը չափազանց կարեւոր կլինի ապագայում։ Կա հետազոտություն, համաձայն որի իրենց տվյալների անվտանգությունն ապահովելու համար մարդիկ նախընտրում են օգտագործել կենսաչափությունն, այլ ոչ թե գաղտնաբառերը։
Բայց, կարծում եմ, որ ի վերջո մենք կգանք թվային նույնականացմանը (Digital ID)։ Սա դժվար ճանապարհ է, քանի որ պահանջվում է մարդկանց, կառավարությունների, բանկերի, հեռահաղորդակցության օպերատորների, ռիթեյլերների մասնակցությամբ համակարգային լուծում։ Բայց, արդյունքում, թվային ID-ն բաշխված համակարգում անվտանգ պահպանվում է օնլայն։ Հենց սա է ապագան, քանի որ նման համակարգը շատ հեշտ կլինի օգտագործել վճարումների համար։
Վաղ թե ուշ հնանում է բացարձակապես ամեն ինչ, սակայն քարտերը կօգտագործվեն դեռ երկար ժամանակ։ Պլաստիկի այս կտորը շատ տեղ չի զբաղեցնում ձեր դրամապանակում, բայց դրանով կարելի է վճարել անհպում, այդ թվում՝ թանկարժեք գնումների դիմաց, եւ շատ երկրներ ներդնում են հենց այս անհպում տեխնոլոգիան։ Պարզապես մոտեցնել քարտը տերմինալին՝ շատ հարմար է։ Նման ձեւով կարելի է վճարել նաեւ սմարթֆոնով (ես հենց այդ կերպ եմ վճարում), օգտագործել մատանին կամ ժամացույցը։
Նունը եւ կանխիկն է. այն դեռ երկար ժամանակ կլինի ձեզ հետ, բայց իրավիճակների քանակը, երբ դրանք անհրաժեշտ են, եւ մարդկանց թիվը, ով օգտագործում է կանխիկը, աստիճանաբար նվազում են։ Սակայն կլինեն նաեւ նրանք, ովքեր կցանկանան օգտվել կանխիկից։ Իմ կարծիքով, քարտերը ներկայացնում են վճարման իրապես հարմար հնարավորություն եւ դեռ երկար ժամանակ կմնան կիրառության մեջ։
Մարկ Բարնետը գլխավորել է Mastercard-ի եվրոպական բիզնեսը ս.թ. հունիսի 1-ին։ Mastercard Europe-ն ընդգրկում է  53 երկիր եւ ունի ավելի քան 950 մլն քարտապան։

Mastercard Europe։ Mультинаправленность является основой нашей стратегии
Предлагаем Вашему вниманию отрывки из интервью президента Mastercard Europe Марка Барнетта (Mark Barnett) «Ведомостям».
Мы считаем, что являемся единственной в мире по-настоящему многопрофильной компанией, специализирующейся на платежных технологиях. Mультинаправленность является основой нашей стратегии. Разумеется, сейчас мы, скорее всего, сделаем больший акцент на бесконтактную технологию. Конечно, электронная коммерция выходит на первый план. Но в целом стратегия остается неизменной.
Есть кое-что еще интересное в Северной Европе – проект P27. Мы хотим участвовать в создании первой в мире международной мультивалютной клиринговой системы, в которой платежи будут проводиться в реальном времени для всех стран Северной Европы. Это очень важная часть нашего будущего, мгновенные платежи в P27 будут проводиться в евро и валютах североевропейских стран.
B2b-переводы – очень важная часть нашей стратегии развития, обладающая огромным потенциалом. Частично мы можем работать с b2b-переводами, используя карты, технологию номеров виртуальных карт, такую технологию, как Mastercard MoneySend. Но также можем проводить эти денежные потоки через системы мгновенных расчетов или переводов со счета на счет. Это укладывается в нашу стратегию мультинаправленности. В Европе корпоративные платежи в торговых точках составляют около $13 трлн в год. Но общая сумма платежей – около $60 трлн, т. е. остальные средства переводятся со счета на счет в пакетном режиме либо в режиме реального времени с помощью чеков и некоторых других инструментов.
Мы бы хотели не просто участвовать в этих транзакциях, а создать для них приложения и сервисы, которые бы давали добавленную стоимость. Приведу пару примеров. В Великобритании у нас есть приложение Pay by Bank («Оплати через банк»), которое связано с переводами со счета на счет. Оно позволяет использовать мобильное банковское приложение для онлайн-шопинга – очень просто и удобно.
Другой пример – сервис для борьбы с отмыванием денег. Он помогает выявлять сомнительные платежи во всех системах мгновенных расчетов в стране. Банку крайне сложно в одиночку эффективно бороться с отмыванием, потому что деньги приходят на счет, а затем скачут со счета на счет в разных банках. В тех странах, где есть системы мгновенного перевода денег, можно начать бороться с этой проблемой, видя все транзакции между всеми счетами всех банков. Сейчас в Великобритании этим сервисом пользуются 40 банков, и мы надеемся принести его в другие страны.
Считаю, что биометрия будет активно развиваться как способ идентификации пользователей. Она куда лучше, чем пароли и подтверждение кодом по sms. Мы недавно инвестировали в поведенческую биометрию. То, как вы держите телефон, как вводите текст – эти факторы помогают определить, действительно ли именно вы совершаете платеж. Думаю, биометрия будет чрезвычайно важна в будущем. Есть исследование, что люди предпочитают использовать биометрию, а не пароли, чтобы обеспечить безопасность своих данных.
Но, думаю, в конечном итоге мы придем к цифровой идентификации (Digital ID). Это сложный путь, поскольку требуется системное решение с участием людей, правительств, банков, телекоммуникационных операторов, ритейлеров. Но в итоге в распределенной системе цифровой ID безопасно хранится онлайн. Это и есть будущее, потому что такую систему очень легко использовать для платежей.
Рано или поздно устаревает абсолютно все, но карты будут использоваться еще очень долго. Этот кусочек пластика не занимает много места в вашем кошельке, но им можно платить бесконтактно, в том числе за дорогие покупки, и многие страны внедряют именно бесконтактную технологию. Просто приложить карту к терминалу – это очень удобно. Таким же образом можно платить смартфоном (я как раз так расплачиваюсь), использовать кольцо или часы.
Так же и с наличными: они еще долго будут с нами, но количество ситуаций, когда они необходимы, и людей, которые их используют, постепенно сокращается. Но будут и те, кто хочет пользоваться наличными. Карты, на мой взгляд, предоставляют действительно удобную возможность оплаты и еще долго будут в ходу.
Марк Барнетт возглавил европейский бизнес Mastercard 1 июня текущего года․ Mastercard Europe  включает 53 страны и насчитывает более 950 млн держателей карт.