Forbes-ը հրապարակել է 2020թ. աշխարհի լավագույն բանկերի վարկանիշը
Forbes-ը հրապարակել է 2020թ. աշխարհի լավագույն բանկերի (The World's Best Banks 2020) վարկանիշը, որում ներկայացված է 418 բանկ աշխարհի 23 երկրից։
Վարկանիշը կազմվել է ամբողջ աշխարհով 40 հազ. հաճախորդի հարցման հիման վրա, որն անցկացվել է Forbes-ի հետ արդեն երկրորդ տարին համագործակցող Statista հետազոտական ընկերության կողմից։
Հետազոտության մասնակիցները գնահատել են ընդհանուր գոհունակությունը բանկերի ծառայություններից, ինչպես նաեւ իրենց գնահատականներն են տվել այնպիսի ցուցանիշների վերաբերյալ, ինչպիսիք են վստահության աստիճանը, սպասարկման ժամկետներն ու պայմանները, թվային ծառայությունների, ինչպես նաեւ ֆինանսական խորհրդատվության մակարդակը։
Յուրաքանչյուր երկրում 5-ից 75 բանկ ճանաչվել է առաջատար՝ հիմք ընդունելով հավաքած ընդհանուր գնահատականը, տվյալ երկրում բանկերի քանակը եւ ձեռք բերած արդյունքները:
Վարկանիշային աղյուսակում ամենաշատ բանկերը ԱՄՆ-ից են՝ 75, Ճապոնիայից՝ 50, Գերմանիայից՝ 40, Իտալիայից՝ 30, Հնդկաստանից՝ 29, 20-ական՝ Չինաստանից, Ավստրալիայից եւ Շվեյցարիայից, 15-ական՝ Ռուսաստանից, Ավստրիայից, Ֆրանսիայից, Ինդոնեզիայից, Լեհաստանից, Իսպանիայից, Մեծ Բրիտանիայից եւ այլն։
«Երբ կորոնավիրուսի համավարակը փակեց գլխավոր փողոցներն ամբողջ աշխարհով, բանկերն անձամբ համոզվեցին առցանց բանկինգի հուսալի հնարավորությունների, թվային վճարումների տեխնոլոգիաների եւ սմարթֆոնների համար հավելվածների անհրաժեշտության մեջ, որոնք հաճախորդները կկարողանային օգտագործել կարանտինում գտնվելու ժամանակ»,- նշել են վարկանիշի հեղինակները։

Forbes опубликовал рейтинг лучших банков мира 2020 года (The World's Best Banks 2020), в который вошли 418 банков из 23 стран мира.Ретинг составлен на основе опроса более 40 тыс. клиентов по всему миру, проведенного исследовательской компанией Statista, с которой Forbes сотрудничает уже второй год.Участники исследования оценивали общую удовлетворенность услугами банков, а также давали оценку по таким показателям, как степень доверия, сроки и условия обслуживания, уровень цифровых услуг и финансовой консультации. 14.05.2020 | 09:39 Китайские банки заняли лидирующие позиции в Global 2000 издания Forbes В каждой стране в качестве ведущих были определены от 5-и до 75-и банков, основываясь на собранной общей оценке, количестве банков в конкретной стране и достигнутых результатах.Больше всего в рейтинг вошли банки из США - 75, из Японии - 50, из Германии - 40, из Италии - 30, из Индии - 29, по 20 - из Китая, Австралии и Швейцарии, по 15 - из Росиии, Австрии, Франции, Индонезии, Польши, Испании, Великобритании и т.д.«Когда пандемия коронавируса закрыла главные улицы по всему миру, банки воочию убедились в необходимости надежных возможностей онлайн-банкинга, технологий цифровых платежей и приложений для смартфонов, которые клиенты могли бы использовать, находясь в карантине»,- отметили авторы рейтинга. Tweet Просмотры 6830