Կորոնավիրուսի համավարակը կարելի է համեմատել պատերազմի հետ, քանի որ այսօր Ռուսաստանը բախվել է ոչ տնտեսական ճգնաժամի տնտեսական հետեւանքների հետ։Ինչպես հաղորդում է RBC-ն, այս մասին ասել է ՌԴ նախագահին առընթեր Ռուսաստանի ժողովրդական տնտեսության եւ պետական ծառայության ակադեմիայի ռեկտոր Վլադիմիր Մաուն։ «Վարակը փաստացի դարձել է թշնամական գլխավոր շտաբ, որի մասին մենք ոչինչ չգիտենք։ Կան բժիշկներ, որոնք դիմադրում են, կան գիտնականներ, որոնք փորձում են հասկանալ, թե ինչպես ազդել դրա որոշումների վրա։ 02.04.2020 | 09:04 Վլադիմիր Մաու․ Հինը վերադարձնելու փորձերը վտանգավոր են Սկզբունքորեն այս ամենի հիմքում տնտեսական տրամաբանություն չկա։ Հետագա զարգացումը կապված է նրա հետ, թե ինչպես կլուծվեն ոչ տնտեսական հարցերը։ Սա շատ տեղին համեմատություն է պատերազմի հետ, քանի որ կա անընդունելի վնասի խնդիր, կա ռազմական գործողությունների համար ավանդական՝ մարդկային եւ տնտեսական կորուստների միջեւ հարաբերակցության խնդիրը։ Որքանո՞վ կարելի է գնալ մարդկային կորուստների ճանապարհով տնտեսությունը փրկելու համար։ Մեկն ազդում է մյուսի վրա, սա, մեծ հաշվով, էքզիստենցիալ ընտրություն է»,- նշել է Վլադիմիր Մաուն։ Tweet Դիտում՝ 5094

Пандемию коронавируса можно сравнить с войной, так как сейчас Россия столкнулась с экономическими последствиями неэкономического кризиса. Как сообщает RBC, об этом сказал ректор Российской академии народного хозяйства и государственной службы при президенте (РАНХиГС) Владимир Мау.«Вирус - это фактически вражеский генштаб, про который мы ничего не знаем. Есть врачи, которые сопротивляются, есть ученые, которые пытаются понять, как повлиять на его решение. 02.04.2020 | 09:04 Владимир Мау: Опасно делать попытки восстановления старого Принципиально в основе всего этого лежит не экономическая логика. Дальнейшее развитие связано с тем, как будут решаться не экономические вопросы. Это наиболее уместная аналогия с войной, поскольку здесь есть проблема неприемлемого ущерба, есть традиционная для военных действий проблема соотношения между людскими и экономическими потерями. В какой мере можно идти на людские потери ради спасения экономики? Одно влияет на другое, это во многом экзистенциальный выбор»,- отметил Владимир Мау. Tweet Просмотры 5096