Ի տարբերություն նախորդ ֆինանսական եւ տնտեսական ճգնաժամերի, երբ բանկերն առաջինը այն զգացին եւ տուժեցին, այսօր իրավիճակն այլ կերպ է զարգանում: Այն սկսվեց տնտեսության ադմինիստրատիվ փակմամբ, ուստի առաջին տուժողները բանկերը չեն:Այս մասին Business FM-ին տված հարցազրույցում ասել է ՎՏԲ բանկի Վարչության նախագահ Անդրեյ Կոստինը՝ ընդգծելով, որ «առաջին տուժողները մարդիկ են եւ ձեռնարկությունները՝ առավելապես փոքր եւ միջին ու մասամբ խոշոր բիզնեսի ներկայացուցիչները, որոնք զբաղված են առեւտրի, ռեստորանային ոլորտներում եւ այլն»: 20.04.2020 | 09:36 Կոստին․ ՌԴ բանկային հատվածը կարող է կորցնել մինչեւ 2,5 տրլն ռուբլի Անդրադառնալով բնակչությանն աջակցելու հարցին՝ Կոստինը կարծիք է հայտնել, որ ճգնաժամային փուլում քաղաքացիներին գումար բաժանելը որեւե բան չի տա տնտեսությանը:«Ինձ էլ են ասում՝ կարելի է գումար բաժանել: Կարելի է: Այդ գումարը կարող է ծախսվել ապրանքների ներմուծման համար եւ ոչինչ չբերել տնտեսությանը: Պետք է առաջին հերթին խթանել զբաղվածությունը եւ տնտեսական աճը, ոչ թե ծախսել այդ գումարը, այլ այնպես անել, որ այդ միջոցները յուրացված լինեն, տնտեսական աճ լինի, եւ մարդիկ կարողանան վաստակել: Չգնալ աշխատանքային բորսա եւ նպաստ ստանալ, անգամ երկու անգամ ավել, այլ, առաջին հերթին, աշխատել այն արժանապատիվ գումարը, որն իրենք կարող են վաստակել, քանի որ ի զորու են աշխատել, ունեն ունակություններ եւ մասնագիտություններ, բայց, ճգնաժամային իրավիճակից ելնելով, նրանց կրճատում են»,- նշել է Անդրեյ Կոստինը: Tweet Դիտում՝ 2895

Я всегда говорил, что, в отличие от предыдущих кризисов финансовых, экономических, когда банки первыми почувствовали это и первыми пострадали, сейчас ситуация с другого конца зашла. Она зашла через, я бы даже сказал, административное закрытие экономик, и поэтому первые пострадавшие не банки.Об этом в интервью Business FM сказал председатель Правления банка ВТБ Андрей Костин, подчеркнув, что «первые пострадавшие - это люди и предприятия прежде всего малого, среднего бизнеса, частично крупного в известных сферах - торговля, ресторанный бизнес и т.д.». 20.04.2020 | 09:36 Костин: Российский банковский сектор может потерять до 2,5 трлн рублей Касаясь вопроса поддержки населения, Костин отметил, что раздача гражданам денег в кризисный период ничего не принесет российской экономике«Мне тоже говорят: можно раздать деньги. Можно. Они все могут уйти на импорт товаров и ничего не принести в экономику. Нам нужно стимулировать прежде всего занятость и экономический рост, не просто проедать средства, а делать так, чтобы эти средства были освоенные, чтобы был рост экономики, чтобы люди могли заработать. Не ходить на биржу труда и получать пособие, пусть даже больше в два раза, а прежде всего зарабатывать те достойные деньги, которые они могут заработать, потому что они в состоянии работать, у них есть и навыки, и квалификация, но в силу кризисной ситуации их сокращают»,- подчеркнул Андрей Костин. Tweet Просмотры 2892