ՎՏԲ բանկի նախագահ Անդրեյ Կոստինը RBC-ին տված բացառիկ հարցազրույցում հայտարարել է, որ ամենահոռետեսական գնահատականով՝ ռուսաստանյան բանկային ոլորտը կորոնավիրուսի տնտեսական հետեւանքների պատճառով 2020թ․ կարող է կորցնել մինչեւ 2,5 տրլն ռուբլի։Նա մանրամասնել է, որ խոսքը գնում է ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձանց վարկավորումից պոտենցիալ կորուստների մասին։ «Դա կարող է տեղի ունենալ վարկերի գծով ձեռնարկությունների կողմից չվճարումների հեղեղի դեպքում»։ՎՏԲ-ի ղեկավարն ասել է, որ բանկային կորուստները հնարավոր են երկու ուղիով․ անկանխատեսելի՝ վարկերի չվճարումների պատճառով, եւ «կառավարվող»՝ պայմանավորված բիզնեսի աջակցության կառավարության հարկադրված որոշումներվ։ 25.03.2020 | 16:42 Անդրեյ Կոստինը՝ ՌԴ-ում կորոնավիրուսով պայմանավորված իրավիճակի մասին Անդրեյ Կոստինը հայտարարել է նաեւ, որ Ռւսաստանի Կենտրանական բանկը հակաճգնաժամային հատուկ ծրագրերի շրջանակում կարող էր տրամադրել ավելի էժան փողեր։ «Թեեւ վախ ունեմ, որ կարող եմ առաջացնել Կենտրոնական բանկի զարույթը, այնուամենայնիվ կարծում եմ, որ ԿԲ-ն կարող էր տրամադրել ավելի էժան փողեր՝ բացառապես, ընդգծում եմ, հատուկ ծրագրերի մասով։ Այն ծրագրերի շրջանակում, որոնք իրականացվում են ոչ շուկայական պայմաններով՝ քաղաքացիներին եւ բիզնեսին աջակցելու նպատակով, դրանով իսկ իջեցնելով բեռը բյուջեի վրա»,- ասել է Անդրեյ Կոստինը։Միաժամանակ, նա չի կարծում, որ ռուսաստանյան իրականության մեջ նպատակահարմար է դիմել խթանման ոչ ստանդարտ մեթոդների, ինչպիսին է քանակական թեթեւացոմը (quantitative easing, QE):«Ես ուղղակիորեն չէի օգտագործի այն մեթոդները, որոնք կիրառվում են Արեւմուտքում՝ մեզ մոտ տարբեր տնտեսություններ են։ Մենք տասնյակ տարիներով պայքարում էինք գնաճի դեմ, բայց մեկ է՝ պոտենցիալ դրա աճը մեզ մոտ ավելի հնարավոր է, քան արեւմտյան երկրներում»,- ընդգծել է Անդրեյ Կոստինը։ Tweet Դիտում՝ 3524

Президент - председатель правления банка ВТБ Андрей Костин заявил в эксклюзивном интервью РБК, что по самой пессимистичной оценке, российский банковский сектор в 2020 году из-за экономических последствий пандемии коронавируса может потерять до 2,5 трлн рублей. Он пояснил, что речь идет о потенциальных потерях от кредитования физических и юридических лиц. «Это может произойти в случае каскада неплатежей со стороны предприятий по кредитам».Глава ВТБ сказал, что банковские убытки возможны по двум каналам - непредвиденные, из-за неплатежей по ссудам, и «управляемые», то есть вызванные вынужденными решениями правительства по поддержке бизнеса. 25.03.2020 | 16:42 Костин: Коронавирус может оказать более негативное влияние на экономику РФ, чем снижение цен на нефть Андрей Костин заявил также, что Банк России мог бы предоставлять более дешевые деньги по антикризисным специальным программам.«Я хоть и опасаюсь навлечь гнев Центрального банка, но мне представляется, что ЦБ мог бы предоставлять более дешевые деньги - исключительно, я подчеркиваю, по спецпрограммам. В рамках тех программ, которые делаются специально на нерыночных условиях с целью оказания поддержки гражданам и бизнесу, снизив таким образом нагрузку на бюджет»,- сказал Андрей Костин. Вместе с тем, он не считает, что в российских реалиях целесообразно прибегать к нестандартным методам стимулирования, таким как количественное смягчение (quantitative easing, QE).«Я бы не стал напрямую использовать методы, которые применяют на Западе - у нас разные экономики. Мы десятилетиями боролись с инфляцией и, все равно, потенциально ее рост у нас более вероятен, чем в западных странах»,- подчеркнул Андрей Костин. Tweet Просмотры 3527