«Բաց տնտեսության» քաղաքականությունը չփրկեց Շվեդիային ճգնաժամից
Չնայած այն հանգամանքին, որ Շվեդիան հրաժարվեց կորոնավիուսի համավարակի պայքարում կոշտ տնտեսական սահմանափակումներ ներդնելուց, այդուհանդերձ, երկրին սպառնում է Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից ի վեր խորագույն տնտեսական անկումը, գրում է Bloomberg-ը:
Շվեդիայի ֆինանսների նախարար Մագդալենա Անդերսոնի կանխատեսմամբ՝ Սկանդինավիայի խոշորագույն տնտեսությունն այս տարի կկրճատվի 7%-ով: Համաձայն հարցման արդյունքների՝ ծառայությունների ոլորտում գործող ընկերությունների 40%-ն այսօր վախենում է սնանկության վտանգից:
Շվեդիայի վիճակագրական վարչությունը հայտնել է, որ գործազրկության մակարդակը մեկ ամսվա ընթացքում 6,7%-ից աճել է մինչեւ 7,9%: Իսկ առանց սեզոնային գործոնների հաշվի առնելու՝ աշխատաժամերի թվի կտրուկ նվազման ֆոնին, հիմնականում հյուրանոցային եւ ռեստորանային ոլորտներում, գործազրկության մակարդակը երկրում կարող է հասնել 8,2%-ի:
Bloomberg-ի տվյալներով, եթե մոտ ապագայում պահանջարկը չաճի, ապա գործազրկությունը կարող է ավելանալ մինչեւ 17%:
Banks.amհիշեցնում է, որ ավելի վաղ Շվեդիայի կառավարության եւ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության գիտական գծով խորհրդական Յուխան Գիզեկեն հայտարարել էր, որ երկրին անհրաժեշտ չեն օրենքներ, որոնք կստիպեն մարդկանց տանը մնալ:
«Մարդիկ հիմար չեն՝ դա է շվեդական ռազմավարության կարեւոր սկզբունքը: Եթե դուք բացատրեք նրանց, որ այս կամ այն կանոնները կօգնեն իրենց, կօգնեն ուրիշներին, իրենք կլսեն ձեզ: Իրենք հասկանում են: Այստեղ պետք չէ ոստիկանություն, պետք չեն տուգանքներ: Կարծում եմ, նման սկզբունքը կգործեր յուրաքանչյուր այլ երկրում, այլ ոչ միայն Շվեդիայում»,- նշել էր Գիզեկեն :

Несмотря на отказ от введения жестких экономических ограничений в вопросе борьбы с пандемией коронавируса, Швеции грозит худший экономический спад со времен Второй мировой войны, пишет Bloomberg.По прогнозам министра финансов Швеции Магдалены Андерссон, крупнейшая экономика Скандинавии в этом году сократится на 7%. Согласно результатам опроса, 40% предприятий в сфере услуг Швеции в настоящее время опасаются банкротства.Статистическое управление Швеции сообщило, что показатель безработицы вырос до 7,9% - с 6,7% месяцем ранее. А без учета сезонных факторов – на фоне резкого сокращения количества отработанных часов, в основном в гостиничной и ресторанной индустрии, уровень безработицы в стране может достичь 8,2%.По данным Bloomberg, если в ближайшее время спрос не увеличится, то безработица может вырасти до 17-и %. 05.05.2020 | 13:44 «Важный принцип шведской стратегии - люди не глупы» Banks.am напоминает, что ранее научный советник шведского правительства и ВОЗ Юхан Гизеке заявлял, что стране не требуется законов, обязывающих людей оставаться дома. «В этом заключается важный принцип шведской стратегии - люди не глупы. Если вы объясните им, что какие-то правила пойдут им на пользу, помогут другим, они вас послушают. Они понимают. Тут не нужна полиция, вам не нужны штрафы. Я думаю, что такой принцип действовал бы в любой стране, не только в Швеции»,- отмечал Гизеке. Tweet Просмотры 5700