IDBank-ը ՓՄՁ-ների համար գործարկել է «Էներջի» վարկատեսակը
IDBank-ը կնպաստի էներգաարդյունավետության բարձրացմանն ու այլընտրանքային էներգիայի օգտագործման հնարավորությունների ընդլայնմանը։
«Էներջի» վարկով ՓՄՁ-ները հնարավորություն կունենան ստանալ մինչեւ 500 մլն դրամ, իսկ առանձին դեպքերում նաեւ` մինչեւ 1 մլրդ դրամ վարկային միջոցներ, որոնք կարող են ուղղվել արդիական էներգաարդյունավետ սարքավորումների եւ մեքենաների ձեռքբերմանը, ենթակառուցվածքների կառուցմանը եւ ներդրվել այն նախագծերի մեջ, որոնք օգտագործում են վերականգնվող էներգիայի աղբյուրներ:
Ինչպես նշել են բանկում, վարկատեսակից կարող են օգտվել ՀՀ-ում գործող միկրո, փոքր եւ միջին ձեռնարկությունները կամ գյուղատնտեսական գործունեությամբ զբաղվող անհատ գյուղացիները։
Վարկատեսակն ուղղված է Հայաստանի տնտեսությունում այլընտրանքային էներգիայի կիրառման զարգացմանը եւ բիզնեսի  արդյունավետության  բարձրացմանը՝ թույլ տալով ՓՄՁ-ներին նվազագույն ծախսերով ստանալ ավելին:
Բանկի Կորպորատիվ բիզնեսի տնօրեն Տիգրան Մխիթարյանի խոսքով ծրագրի շրջանակում KfW բանկից հատկացված միջոցների ընդհանուր ծավալը կազմում է 15,000,000 եվրո։
«Կարեւորելով բնապահպանական խնդիրները՝ IDBank-ը որոշում կայացրեց միանալ «Էներգաարդյունավետություն ՓՄՁ-ների համար» ծրագրի երկրորդ փուլին՝ էներգաարդյունավետ համակարգերում ներդրումներն առավել մատչելի դարձնելու համար։ Այսինքն՝ ՀՀ-ում գործող տնտեսվարող սուբյեկտները, որոնք ներկրում, արտադրում կամ կիրառում են էներգաարդյունավետ սարքավորումներ, կարող են օգտվել մատչելի վարկային միջոցներից` բարձրացնելով բիզնեսի արտադրողականությունը,  միաժամանակ կրճատելով ծախսերն ու առավել շահութաբեր դարձնել իրենց գործունեությունը»,- նշել է Տիգրան Մխիթարյանը։
Բանկը վարկերը տրամադրում է սկսած 5 մլն դրամից, առավելագույնը 60 ամիս ժամկետով եւ սկսած 8,89% տարեկան փաստացի տոկոսադրույքով։

IDBank запустил кредит «Энерджи» для МСП
С помощью кредита «Энерджи» МСП смогут получить до 500 млн драмов, а в некоторых случаях – до 1 млрд драмов в виде кредитных средств, которые можно использовать для приобретения современного энергосберегающего оборудования и техники, строительства инфраструктур и инвестирования в проекты, использующие возобновляемые источники энергии.
Как сообщили в банке, кредит может быть запрошен действующими в Армении микро, малыми и средними предприятиями, а также фермерами, занимающимися индивидуальной деятельностью в аграрной сфере.
Кредит направлен на развитие использования альтернативной энергетики в экономике Армении и повышение эффективности бизнеса, что позволит МСП получать больше прибыли при минимальных затратах.
По словам Директора по корпоративному бизнесу IDBank-а Тиграна Мхитаряна, общая сумма средств, предоставленных KfW Bank в рамках текущей программы, составляет 15.000.000 евро.
«Придавая важность вопросам экологии, IDBank решил присоединиться ко второму этапу программы«Энергоэффективность для МСП», чтобы сделать инвестиции в энергосберегающие системы более доступными. Другими словами, коммерческие структуры, работающие в Республике Армения, которые импортируют, производят или используют энергоэффективнoeоборудование, могут использовать доступные кредитные средства,что позволит повысить производительность бизнеса, уменьшая при этом свои расходы»,- сказал Тигран Мхитарян.
Банк предоставляет кредиты на сумму от 5 млн драмов сроком до 60 месяцев с годовой процентной ставкой от 8,89%.