ՌԴ գործարարների կեսը չի ցանկանում դիմել բանկերին աջակցության համար
Ռուսաստանում փոքր ու միջին բիզնեսի ներկայացուցիչների կեսը վարկ ստանալու համար չի նախատեսում դիմել բանկերին՝ եկամուտների բացակայության պայմաններում համարելով դա լրացուցիչ բեռ:
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, այս մասին վկայում են ՌԴ առեւտրաարդյունաբերական պալատի հարցման տվյալները:
Բացի այդ, գործարարները նշում են, որ «պետության կողմից խոստացած վարկային օժանդակությունը ստանալու համար յուրաքանչյուր բանկ ներկայացնում է իր պայմաններն ու պահանջները, իսկ անհրաժեշտ փաստաթղթերի քանակը գերազանցում է ստանդարտ փաթեթինը»:
Հարցված գործարարների մեկ երրորդը հայտնել է, որ վարկային արձակուրդների, աշխատավարձերի համար վարկ ստանալու, ինչպես նաեւ վարկի վերակառուցման համար դիմելիս՝ «բանկերն առանց որեւէ պատճառաբանության մերժել են»:
Իսկ հարցվածների 71%-ն էլ հորդորել է 2020թ. փոքր ու միջին ընկերությունների համար չեղարկել բոլոր տեսակի հարկային եւ ոչ հարկային վճարումները:

Половина российских бизнесменов не хотят обращаться в банки за поддержкой
Половина представителей малого и среднего бизнеса в России не планирует обращаться в банки за кредитами, считая это дополнительной нагрузкой в условиях отсутствия выручки.
Как сообщает ТАСС, об этом свидетельствуют данные опроса Торгово-промышленной палаты России.
Кроме того, предприниматели отмечают, что «каждый банк предъявляет свои условия и требования к получению кредитной поддержки, обещанной государством, а количество документов, которые необходимо предоставить для ее получения, превышает перечень документов стандартного пакета».
Треть опрошенных предпринимателей сообщила, что при обращении за кредитными каникулами, кредитом на заработную плату, за реструктуризацией кредитов «банками было отказано без объяснения причин».
А 71% респондентов призывают к отмене всех налоговых и неналоговых платежей для малых и средних предприятий в 2020 году.