2020թ. արդյունքներով՝ կորոնավիրուսի համավարակով պայմանավորված, համաշխարհային տնտեսությունը ոչ միայն աճ չի գրանցի, այլեւ 2,4%-ով անկում կունենա:Ինչպես հաղորդում է RBC-ն, նման եզրահանգման են եկել S&P Global Ratings վարկանշային գործակալության փորձագետները, որոնք վերանայել են վերջերս իրենց կողմից արված կանխատեսումը:«COVID-19-ի ազդեցությունը տնտեսության վրա սպասվածից ավելի երկարատեւ եւ ուժեղ եղավ, եւ մենք ստիպված ենք վատացնել մեր մակրոկանխատեսումները: Հիմա մենք սպասում ենք, որ այս տարի համաշխարհային ՀՆԱ-ն կնվազի 2,4%-ով»,- ասված է գործակալության հատուկ հաղորդագրության մեջ:Դեռեւս մարտի 31-ին S&P-ն կանխատեսում էր, որ համավարակով պայմանավորված սահմանափակող միջոցները կբերեն համաշխարհային տնտեսության ՀՆԱ-ի իջեցմանը սպասվող 3,3%-ից մինչեւ 0,4%:S&P-ում կարծում են, որ 2021թ. աշխարհի երկրների ՀՆԱ-ն կաճի մինչեւ 5,9%: 14.04.2020 | 22:29 ԱՄՀ․ Համաշխարհային տնտեսությունը կկորցնի շուրջ $9 տրլն Banks.am-ը հիշեցնում է, որ օրերս Արժույթի միջազգային հիմնադրամը (ԱՄՀ) զեկույց էր հրապարակել, որտեղ նշվում էր, որ կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով 2020թ․գլոբալ տնտեսության անկումը կկազմի 3%:ԱՄՀ-ն սպասում է, որ 2020թ․ ռեցեսիա կարձանագրվի 194 երկրներից 157-ում՝ ներառյալ Հայաստանը։ Մասնավորապես, կանխատեսվում է, որ Հայաստանի ՀՆԱ-ն 2020թ․ կկրճատվի 1,5%-ով։ Ադրբեջանի ՀՆԱ-ի անկումը կկազմի 2,2%, իսկ Վրաստանինը՝ 4%. Tweet Դիտում՝ 4577

S&P пересмотрело прогноз мировой экономики
По итогам 2020 года, мировая экономика из-за пандемии коронавируса не только не покажет рост, но уйдет в минус на 2,4%.
Как сообщает RBC, к такому выводу пришли эксперты рейтингового агентства S&P Global Ratings, которые пересмотрели свой недавний прогноз.
«Влияние COVID-19 на экономику оказалось более длительным и сильным, чем ожидалось ранее, и мы снова ухудшили наши макропрогнозы. Теперь мы ожидаем, что мировой ВВП в этом году снизится на 2,4%»,- говорится в специальном сообщении агентства.
Еще 31 марта S&P предсказывало, что ограничительные меры из-за пандемии коронавируса приведут к снижению роста мирового ВВП с ожидавшихся 3,3% до 0,4%.
В 2021 году, считают в S&P, ВВП стран мира вырастет на 5,9%.
Banks.am напоминает, что на днях Международный валютный фонд (МВФ) опубликовал доклад, где отмечалось, что в результате пандемии коронавируса спад глобальной экономики в 2020 году составит 3%.
По прогнозу МВФ, рецессия в 2020 году будет зафиксирована в 157-и странах из 194, включая Армению. В частности, ожидается, что в 2020 году ВВП Армении сократится на 1,5%. Спад ВВП Азербайджана составит 2,2%, а Грузии - 4%.