“Ռուսական երկաթուղիներ” ԲԸ առաջարկել է $570 մլն ներդնել “Հայկական երկաթուղի” ընկերության զարգացման համար
27.12.2007 | 13:36 Գլխավոր էջ / Նորություններ / Նորություններ /
Երեւան, 27 դեկտեմբերի /ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ/. 2008 թ. հունվարի 15-ին կհայտարարվի “Հայկական երկաթուղի” ընկերության կոնցեսիոն կառավարման մրցույթի հաղթողը, այսօր Երեւանում ասել է տրանսպորտի եւ կապի նախարար Անդրանիկ Մանուկյանը:
Անդրանիկ Մանուկյանն ասել է, որ մրցույթի միակ մասնակիցը “Ռուսական երկաթուղիներ” ԲԸ-ն է, որը ներկայացրել է 174.5 մլրդ դրամի ($570 մլն) ներդրումային առաջարկ` նվազագույն $170 մլն փոխարեն:
Նախարարը նշել է, որ հայ-թուրքական սահմանի բացման դեպքում 2009 թ. “Ռուսական երկաթուղիները” պատրաստ է ներդրումների ծավալն ավելացնել 10 մլրդ դրամով:
Անդրանիկ Մանուկյանը հայտնել է, որ դեկտեմբերի 28-ին կկայանա ռուսական կողմի ֆինանսական առաջարկի փորձագիտական գնահատումը, սակայն “Ռուսական երկաթուղիներ” ԲԸ փաստորեն արդեն կարելի է համարել մրցույթի հաղթող:
“Հայկական երկաթուղի” ՓԲԸ-ը կոնցեսիոն կառավարման է հանձնվում 30 տարով` 20 տարի երկարացման իրավունքով:

АО «Российские железные дороги» предложило инвестировать $570 млн в «Армянскую железную дорогу»
Ереван, 27 декабря /Медиамакс/. 15 января 2008 года будет объявлен победитель тендера на концессионное управление компанией «Армянская железная дорога», заявил сегодня в Ереване министр транспорта и связи Андраник Манукян.
Выступая сегодня на пресс-конференции в Ереване, Андраник Манукян сказал, что единственным участником тендера является АО «Российские железные дороги», которое представило инвестиционное предложение объемом 174.5 млрд драмов ($570 млн), вместо минимальных $170 млн.
Министр отметил, что в случае деблокации армяно-турецкой границы к 2009 году АО «Российские железные дороги» готово увеличить объем инвестиций на 10 млрд драмов.
Андраник Манукян сообщил, что 28 декабря состоится экспертная оценка финансового предложения российской стороны, однако АО «Российские железные дороги» фактически уже можно считать победителем тендера.
ЗАО «Армянская железная дорога» передается в концессионное управление сроком на 30 лет с правом пролонгации на дополнительные 20 лет.