«Լիդիանը» ողջունել է փորձագիտական եզրակացության արդյունքները
«Լիդիան Ինթերնեյշնլ» ընկերության նախագահի եւ գլխավոր գործադիր տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Էդվարդ Սելլերսը այսօր մեկնաբանել է ՀՀ քննչական կոմիտեի հրապարակած՝ Ամուլսարի փորձաքննության եզրակացությունը, որի համաձայն քրեական գործով վարույթի հետագա շարունակման համար հիմքեր չկան։
«Փորձաքննական եզրակացության հրապարակումը սպասված իրադարձություն էր, քանի որ ՀՀ կառավարությունը բազմիցս նշել է, որ Լիդիանը հնարավորություն կունենա շարունակել Ամուլսարի ծրագրի իրականացումը փորձաքննության արդյունքներից կախված։ Այժմ պետք է ծանոթանանք փորձաքննական եզրակացության ամբողջական տեքստին եւ վստահենք, որ այն կհաստատի շրջակա միջավայրի պահպանության վերաբերյալ Լիդիանի խիստ ուշադիր մոտեցումը։ Ուրախ ենք տեղեկանալ նաեւ, որ փորձաքննական եզրակացության հետ կապված Լիդիանի նկատմամբ քրեական հետապնդման կամ քրեական գործի վարույթը շարունակելու հիմքեր չկան»,- այս առիթով ասել է Էդվարդ Սելլերսը։
«Ծանր տարի էր Ամուլսարի ծրագրի հազարավոր ուղղակի եւ անուղղակի շահառուների համար։ Ցանկանում ենք շնորհակալություն հայտնել մեր աշխատակիցներին, կապալառուներին, մատակարարներին, համայնքներին, վարկաատուներին, բաժնետերերին եւ մյուս աջակիցներին, ովքեր այս ողջ ընթացքում վստահել են Լիդիանին»,- նշել է նա։

«Лидиан» приветствует результаты экспертизы по Амулсару
И.о. президента и генерального директора компании «Лидиан Интернейшнл» Эдвард Селлерс прокомментировал сегодня опубликованный Следственным комитетом Армении отчет экспертизы по Амулсару, согласно которому оснований для дальнейшего уголовного преследования нет.
«Публикация экспертного отчета была ожидаемым событием, так как правительство Армении многократно отмечало, что «Лидиан» сможет продолжить осуществление программы по Амулсару в зависимости от результатов экспертизы. На данный момент мы должны ознакомиться с полным текстом результатов экспертизы и уверены, что они подтвердят строгий и бдительный подход «Лидиан» к охране окружающей среды. Мы рады также узнать о том, что оснований для дальнейшего уголовного преследования в отношении «Лидиан» нет»,- сказал по этому поводу Эдвард Селлерс.
«Это был тяжелый год для прямых и косвенных бенефициаров Амулсара. Мы хотим поблагодарить наших сотрудников, подрядчиков, поставщиков, общины, налогоплательщиков, акционеров и других партнеров, которые все это время доверяли «Лидиан»»,- отметил он.