“Պեժոն իր ուրույն դիրքն ունի Հայաստանի շուկայում”
- Պ-ն Ասատրյան, արդեն 5-րդ տարին է, ինչ “ԿարկոմԱվտոն” Հայաստանում ներկայացնում է ՙՊեժո՚ ապրանքանիշը: Ինչպե՞ս եք գնահատում “Պեժոյի” դիրքերը Հայաստանում, կարելի՞ է ասել, որ ՙՊեժոն՚ գտել է իր գնորդին մեր երկրում:
- “Պեժո”-ն Հայաստանում պաշտոնապես ներկայացված հինգ տարի եւ վստահաբար կարելի է ասել, որ այն ունի իր ուրույն դիրքը հայաստանյան շուկայում եւ իր գնորդը: Որպես ապացույց կարելի է դիտարկել վաճառքի տարեց տարի աճող ծավալները, հաճախորդների արտահայտած գոհունակությունը, որակյալ հետվաճառքային սպասարկումը:
Ի դեպ “Պեժո”-ն Հայաստանում ներկայացված այն եզակի բրենդերից է, որի մեքենաները ստանում են 2 տարվա երաշխիք բոլոր հանգույցների համար` առանց վազքի սահմանափակման: Այսօրվա դրությամբ սա ամենածանրակշիռ եւ միաժամանակ շահավետ փաստարկն է գնորդի համար` հաշվի առնելով մեր հանրապետության ճանապարհների վիճակը:
Գործունեության հնգամյակի առիթով այս տարի “Պեժո”-ն Հայաստանում իրականացրել է բազմաթիվ ակցիաներ: Հարկ եմ համարում նշել 7% կանխավճարով, 7 տարի մարման ժամկետով մեր կողմից հունիս-հուլիս ամիսներին իրականացված աննախադեպ ակցիան, որն իր տեսակի մեջ առաջինն էր: Այդ պահի դրությամբ դեռ ոչ մի ավտովաճառող իր գնորդներին նման հնարավորութուն չէր տվել` գնել մեքենա այսքան ցածր կանխավճարով: Այս ակցիային հաջորդեց եւս մեկը` 7% զեղչ բոլոր մոդելների վրա, որը նույնպես մեծ ուշադրության արժանացավ պոտենցիալ հաճախորդների կողմից:
Սա դեռ ամենը չէ. մենք պատրաստում ենք եւս մեկ, այս անգամ արդեն ամանօրյա անակնկալ մեր գնորդների համար:
- Ինչպիսի՞ն է Հայաստանում “Պեժո” ավտոմեքենաների վաճառքների դինամիկան: Քանի՞ մեքենա է իրացվել այս տարվա ընթացքում:
- Այս տարի մենք արդեն վաճառել ենք թվով 100 մեքենաներ, եւ պատրաստվում ենք վաճառել եւս 20-ը:
- Ձեր կարծիքով, ինչպիսի՞ն է Peugeot ավտոմեքենաների վաճառնքների իրական ներուժը մոտ ապագայում:
- Միանշանակ կարող եմ ասել, որ այն բավականին բարձր է: Նախեւառաջ դա կարելի է հիմնավորել նրանով, որ “Պեժո”-ն ունի լայն մոդելային գամմա, որն ընդգրկում է մեքենաներ ցանկացած խավի եւ ճաշակի մարդկանց համար: “Պեժո”-ն ունի եւս մեկ շատ կարեւոր և, կարելի է ասել, մոնոպոլ առանձնահատկություն` այն դուր է գալիս կանանց առաջին հերթին իր յուրահատուկ և գեղեցիկ դիզայնի համար:Քանի որ մեր երկրում գնալով ավելանում է և, հուսով եմ, դեռ կավելանա կին վարորդների թիվը, համապատասխանաբար կաճեն նաեւ մեր վաճառքի ծավալները:
- Ո՞ր մոդելներն առավել մեծ պահանջարկ ունեն Հայաստանում: Վերջերս սկսեցիք Peugeot 207-ի վաճառնքները: Ինչպիսի՞ն են արդյունքները:
- Այսօր ամենամեծ պահանջարկ ունեցող մոդելներեն են. “Պեժո” 206 սեդանը, 307-ը, 407-ը, Partner-ը, որոնք աչքի են ընկնում ժամանակով ապացուցված բարձր որակական հատկանիշներով եւ գտել են իրենց սպառողին մեր շուկայում: Արդեն մոտ 3 ամիս է, ինչ շուկա է մտել նոր 207 մոդելը, որը նույնպես բարձր գնահատականի է արժանացել ավտոսիրող հասարակության կողմից: Այս մոդելը, համոզված եմ, նունպես կունենա հաջողություններ, ինչն արդեն իսկ երեւում է դրա նկատմամբ արագ աճող հետաքրքրուտյամբ: Այս մեքենաների շարժիչները “Peugeot” եւ “BMW” գործարանների համատեղ արտադրանքն են եւ առանձնանում են բարձր արդյունավետությամբ եւ միաժամանակ վառելիքի ցածր ծախսով: Մեքենայի արտաքին եւ ներքին դիզայնը եւս մեկ անգամ ապացուցում են, որ ֆրանսիական ոճը միշտ առաջատար է:
- Ինչպիսի՞ նորույթներ եք առաջարկելու գնորդներին 2008 թվականին:
- 2008 թ-ը “Պեժո”-ի համար բավականին լուրջ եւ պատասխանատու տարի է լինելու, քանի որ սպասվում են նոր մոդելներ. ՙՊեժո՚ 308-ը եւ 4007-ամենագնացը: 308-ը 307-ի շարունակողն է, սակայն բավականին մեծ փոփոխություններ է կրել: Կարելի է ասել, որ այն լինելու է առանձնահատուկ ավտոմեքենա: Ինչ վերաբերվում է 4007-ին, ապա այն “Պեժո”-ի կողմից արտադրվող առաջին արտաճանապարհային ավտոմեքենան է, որն իր համալրվածությամբ և կեցվածքով ուժեղ մրցակից է լինելու այս դասի այլ ներկայացուցիչների համար և ունենալու է մեծ հաջողություններ:
Հայաստանում այս երկու նոր մոդելների վաճառքը նախատեսվում է իրականացնել 2008 թ. սկզբից: Դրանք անպայման կցուցադրվեն “Պեժո”-ի ավտոսրահում և բացի այդ , անպայման կլինի test-drive-ի հնարավորություն բոլոր գնորդների համար:

«Peugeot занимает особое место на армянском рынке»
Интервью директора автосалона Peugeot Армена Асатряна агентству Медиамакс и порталу Banks.am агентству Медиамакс и порталу Banks.am
- Г-н Асатрян, уже 5 лет, как «Каркомавто» представляет в Армении бренд Peugeot. Как Вы оцениваете позиции Peugeot в Армении, можно ли сказать, что Peugeоt нашел у нас своего покупателя?
- Peugeot официально представлен в Армении 5 лет и можно с уверенностью сказать, что он занимает особое место на армянском рынке и имеет своего покупателя. В качестве доказательства можно рассмотреть растущие из года в год объемы продаж, признательность клиентов, качественное постпродажное обслуживание.
Кстати, Peugeot - один из немногих автомобильных брендов, представленных в Армении, автомобили которого получают 2-летнюю гарантию для всех узлов без ограничения пробега. Сегодня это самый весомый и одновременно выгодный аргумент для покупателя, учитывая состояние дорог в нашей стране.
По случаю пятилетия деятельности в Армении в этом году Peugeot провела в Армении ряд акций. Хотел бы отметить беспрецедентную акцию, проведенную в июне-июле, когда мы предлагали кредит с 7% предоплатой и 7-летним сроком погашения. По состоянию на данный момент ни один автодилер не предоставлял подобной возможности своим клиентам. Затем последовала другая акция - 7% скидки на все модели, которая также удостоилась большого внимания потенциальных клиентов.
И это еще не все. Мы готовим еще один сюрприз нашим клиентам, на этот раз – новогодний.
- Какова динамика продаж Peugeot в Армении? Сколько автомобилей реализовано в этом году?
- В этом году мы уже продали 100 автомобилей, и собираемся продать еще 20.
- Как по-вашему, каков реальный потенциал продаж автомобилей Peugeot в Армении в ближайшем будущем?
- Однозначно могу сказать, что он достаточно высок. В первую очередь, это можно обосновать тем, что у Peugeot широкая модельная гамма, в которую входят автомобили для людей разных слоев населения и с разными вкусами. У Peugeot еще и другая важная и, можно сказать, монопольная особенность – этот автомобиль нравится женщинам в первую очередь благодаря своему своеобразному и красивому дизайну. Поскольку в нашей стране растет и, надеюсь, будет расти число женщин-водителей, то соответственно, увеличатся и объемы наших продаж.
- Какие модели пользуются наибольшим спросом в Армении? Недавно вы начали продажи Peugeot207. Каковы результаты?
- Сегодня наибольшим спросом пользуются модели Peugeot 206 седан, 307, 407, Partner, которые выделяются высокими качественными показателями, проверены временем и нашли своего потребителя на нашем рынке. Уже третий месяц, как на рынке появилась новая модель 207, которая также была оценена автолюбителями. Эта модель, уверен, также будет иметь успех, что уже видно по быстро растущему интересу к ней. Моторы этих автомобилей являются совместным производством Peugeot и BMW и отличаются высокой эффективностью и низким расходом топлива. Внешний и внутренний дизайн автомобиля лишний раз доказывают, что французский стиль всегда в лидерах.
- Какие новинки будут предложены покупателям в 2008 году?
- 2008 год будет достаточно серьезным и ответственным, так как ожидаются новые модели: Peugeot 308 и вседорожник 4007. 308 является продолжением модели 307, хотя и подвергся значительным изменениям. Можно сказать, что это будет особенный автомобиль. Что касается 4007, то он является первым внедорожником Peugout, который своей оснащенностью и внешностью станет серьезным конкурентом для других представителей этого класса и будет пользоваться большим успехом.
В Армении продажи двух этих моделей намечается начать в 2008 году. Они непременно будут выставлены в автосалоне Peugeot и кроме этого, мы обязательно предоставим возможность тест-драйва покупателям.