#«Սպայկա» #Դավիթ Ղազարյան
Նշենք, որ 2019թ. մարտի 26-ին բացվել էր «Սպայկա» ագրոհոլդինգի պանրի եւ կաթնամթերքի այլ տեսակների ժամանակակից տեխնոլոգիաներով հագեցած գործարանը, որին ներկա էր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
2018 թվականի հուլիսին ՊԵԿ-ը հայտնել էր, որ «Սպայկա»-ն բյուջե չի վճարել ավելի քան 2 մլրդ դրամ:
2019թ. սեպտեմբերին ՊԵԿ-ը հայտնել էր, որ «Սպայկա»-ի կողմից հարկային պարտավորությունների պակաս հաշվարկման դեպքի առթիվ քննվող քրեական գործի նախաքննության ընթացքում ընկերության կողմից ինքնուրույն հաշվարկվել են թերհայտարարագրված հարկային պարտավորությունները եւ քրեական գործով որոշում է կայացվել «Սպայկա» ՍՊԸ-ի նկատմամբ քրեական հետապնդում չիրականացնել:

Арестован гендиректор «Спайки»
Данную информацию подтвердил Aysor.am председатель Комитета государственных доходов (КГД) Давид Ананян. Он также подтвердил, что следственный департамент КГД осуществил проверки в компании.
26 марта 2019 года состоялась открытие оснащенного современными технологиями завода агрохолдинга «Спайка» по производству сыра и других молочных продуктов. На открытии присутствовал премьер-министр Армении Никол Пашинян.
В июле 2018 года КГД заявил, что «Спайка» не выплатила в бюджет более 2 млрд драмов.
В сентябре 2018 года Комитет госдоходов заявил, что в ходе предварительного следствия по делу о расчете налоговых обязательств компания самостоятельно рассчитала скрытые налоговые обязательства, и было принято решение не осуществлять уголовного преследования в отношении ООО «Спайка».